Skocz do zawartości

[do 10k] szosa endurance czy gravel ?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie zauważyłeś, że Orbea ma widoczne pancerze tylko kawałek pod kierownicą, a potem dopiero przy tylnych rurkach?

Bolączka jest taka, że jak zapragniesz zrobić cokolwiek co jest związane z pancerzami, to musisz rozebrać przód roweru. Skrócenie to nie problem, no ale schodki zaczynają się jak potrzeba dłuższych lub je po prostu się je wymienia. Coś za coś.

No i ta Orbea jest ciężka. W rozmiarze chyba 51, z w miarę lekkimi kołami i bardzo lekkimi oponami, lekką kierownicą, sztycą i siodełkiem, korbą Tiagra, tarczami 140 mm itd, zszedłem do 9.6 kg, co jest bardzo wysoką wagą jak na rower szosowy.

Jak zmienisz same koła, to wylądujesz gdzieś w okolicach 10.5 kg, może nawet więcej.

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w tej Orbea sobie nie zmienisz, bo to jest mostek systemowy.

Wybacz, ale nie wiem co Ty za rower chcesz. Orbea ma bardzo wysoką główkę, do tego pokrywę kabli i podkładki 35 mm fabrycznie. To daje stos około 200 mm, a właściwie chyba nawet więcej. Sama pokrywa kabli ma z 10-15 mm. To jest absurd, że chcesz jeszcze podwyższać, tak wyprostowaną pozycję.

Mam ten rower. Wywaliłem wszystkie podkładki, mam kierownicę z dużym Reach i Drop, a ten rower nadal jest mega wygodny i daleko mu do czegoś, co można określić jako "pochylona" pozycja.

Napiszę jeszcze raz: nie szukasz i nie potrzebujesz roweru szosowego, ani gravela.

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie doradzacie, naprawdę. Autor chce prostować pozycję na Orbea Avant ( spojrzał ktoś z Was co napisałem?), a proponujecie rower jak powyżej.

Pewnie tylko po to, żeby w następnym temacie się ponabijać, że kupił rower, a teraz chce zmieniać mostek i podnosić pozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Świetnie doradzacie, naprawdę. Autor chce prostować pozycję na Orbea Avant ( spojrzał ktoś z Was co napisałem?), a proponujecie rower jak powyżej.

To spróbuj podnieść pozycję w orbea avant a później w sensa bez integracji kokpitu (gdzie swoją drogą geometria tej sensy jest w pewien sposób "pośrednia" i można pójść trochę w obydwie strony) 

Poza tym autor pojęcia nie ma o jeździe szosowej, przejechał kilkadziesiąt kilometrów na "jakichś" rowerach w nieznanym rozmiarze, nieznanych ustawieniach. 

 

 

Autorze - jeśli chcesz robić bikefitting to idź na niego przed zakupem, ustawią cię na retulu i będziesz wiedział czego masz szukać. Bo na razie to strzelasz modelami, które są dostępne/są blisko/podobają ci się itd ale niewiele jest w tym merytorycznego podejscia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Mihau_ napisał:

To spróbuj podnieść pozycję w orbea avant a później w sensa bez integracji kokpitu (gdzie swoją drogą geometria tej sensy jest w pewien sposób "pośrednia" i można pójść trochę w obydwie strony) 

Poza tym autor pojęcia nie ma o jeździe szosowej, przejechał kilkadziesiąt kilometrów na "jakichś" rowerach w nieznanym rozmiarze, nieznanych ustawieniach. 

 

 

Autorze - jeśli chcesz robić bikefitting to idź na niego przed zakupem, ustawią cię na retulu i będziesz wiedział czego masz szukać. Bo na razie to strzelasz modelami, które są dostępne/są blisko/podobają ci się itd ale niewiele jest w tym merytorycznego podejscia

 

Operując na tym samym rozmiarze, Avant ma główkę 161 mm, do tego pokrywę kabli 10 mm i 35 mm podkładek. Pokrywy nie da się zdjąć. Daje to w wersji fabrycznej sumę 206 mm.

Twoja propozycja ma główkę 145 mm + pewnie podkładki 30 mm. Daje to 175 mm.

Różnica to 31 mm. Na Avant autor stwierdził że chce jeszcze wyżej. Czyli biorąc Twoją propozycję, trzeba na wstępie wsadzić mostek o gigantycznym wzniosie, a i tak dopiero zrównamy się z Avant.

Gdzie tu sens?

Autor działa na dokładnie takiej samej zasadzie, jak dzieciaki kupujące rower do miejskiego DH. Nie skupia się na doborze roweru do potrzeb, tylko uparł się na szosę lub gravela i teraz szuka czegoś, co może podpasuje. Tyle że jeżeli taka krowa jak Avant nie pasuje, to zostaje już chyba tylko Marin Four Corners.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Operując na tym samym rozmiarze, Avant ma główkę 161 mm, do tego pokrywę kabli 10 mm i 35 mm podkładek. Pokrywy nie da się zdjąć. Daje to w wersji fabrycznej sumę 206 mm.

 

Twoja propozycja ma główkę 145 mm + pewnie podkładki 30 mm. Daje to 175 mm.

Stack orbea to 565 a sensa 550 więc różnica to 15mm. Wysokość główki ramy to tylko jeden z parametrów, który na niego wpływa. 

Nie wiesz czy sensa jest dostarczana z przyciętą rurą, równie dobrze może być tam miejsce na 100mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak jak Ci napisałem, realnie Orbea jest wyższa, bo nie możesz usunąć pokrywy kabli.

Co do rury, może i wystaje 10 cm w Sensa. Nie jestem tylko pewny, czy z rurą karbon, można sobie robić dowolnie wysoki stos podkładek.

Tak czy inaczej, to nadal nie ma sensu. Nie wiem kto kupuje rower, z pierwszą myślą że trzeba wystrzelić mostek w kosmos.

No i pisałem też o tym wcześniej. Ja tej Orbea nie polecam. Nie w sensie że jest zła, tylko że pewnie są lepsze rowery w tej cenie. Ja kupiłem za naprawdę dobrą cenę, więc to miało sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na felcie vr performance 105 zrobiłem przez kilka dni jakieś 100 km - Wnioski  : spodobało mi się bardzo jazda rowerem z barankiem, jedynie co to był chciał mieć trochę szersze opony i może minimalnie podnieść mostek. Kwestia podniesienia mostku wynika z tego, że robiłem to już w swoim crossie ( który nota bene jest ciut za duży bo rozmiar XL w treku dual sport 3 - przy wzroście 184 cm ). Mostek podniosłem ponieważ odczuwałem dosyć spory ból karku, natomiast podniesienie mostka wpłynęło minimalnie na zmniejszenie bólu. Nie skupiam się więc już na tym tak bardzo ( wyjdzie przy bikefittingu ).   Planuje wypożyczyć jeszcze gravela  i wtedy podejmę ostateczną decyzję. Wiem już, że nie szukam mega komfortowego roweru. Może rzeczywiście zrobię bikefitting przed zakupem i będę wiedział coś więcej. Do tej pory dowiadywałem się w kilku miejscach i wszędzie trzeba było przyjść na bikeffiting już z docelowym rowerem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup Tribana z decathlonu za ~4200, włóż opony 36mm. Będziesz miał namiastkę roweru szosowego, po sezonie sprzedasz z niewielką stratą ale już będziesz wiedział co Ci się w nim podoba a co nie. Jeżeli się okaże, że jeździsz głównie po asfalcie to gravel Ci nie potrzebny. 

"Komfort" wynika z kilku rzeczy, m. in. geometrii roweru, ale też ciśnienia opon. Na gravele pompuje się mniejsze ciśnienie, stąd też większe wrażenie komfortu. Imo wydawanie 10k gdy nie wiesz jak będziesz jeździł trochę mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, ostatecznie kupiłem superiora x-road issue alu  ( w takim konfigu https://trekking24.pl/pl/gravel/10865-superior-x-road-issue-2023-8592842174541.html ). Po bikefittingu jeździ mi się dobrze. Minusem tego roweru są dosyć kiepskie koła i za jakiś czas będę rozglądał się za nowymi. Jest sens kupowania tańszych niż karbon, czy lepiej odłożyć i wziąć karbonowe ? W sklepie powiedzieli mi, że jakies 4500 zł minimum trzeba wydać na sensowne z carbonu, a sam rower kosztował 6500 :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, cloud1 napisał:

@ChuChu żeby zmniejszyć wagę roweru ? nie fokusuje się na tym, taka informacje dostałem w serwisie, ale się nie znam na tym kompletnie więc liczę na sensowne podpowiedzi :D

W karbonie chodzi o to, że możesz zbudować wysoki stożek zachowując sensowną wagę.

Tylko po co Ci stożek?

Za 1700 zł w Lemon Bike kupisz koła alu, na piastach i obręczach DT o wadze około 1650 gramów.

Jak się nie znasz i nie urywasz ostatnich sekund na przejeździe, to po jakiego grzyba Ci koła za 4500 zł?

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Obręcz - DT RR511 Straightpull (alternatywnie DT RR411 Straightpull – będzie 140 gram wagi mniej na parze).

2. Piasty - DT SWISS 350 Straightpull Ratchet 36T.

3. Szprychy - Sapim D-Light (jak ważysz powyżej 90 kg – możesz rozważyć Sapim Race – 40 gram więcej).

4, Nyple - aluminiowe.

2k z hakiem zapłacisz za koła i Ci w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem na etapie doktoryzowania się z optymalizacji ustawień roweru pod kątem triathlonu, coś Ci podrzucę.

Poważni ludzie z Cycling Weekly poświęcili czas, aby sprawdzić, ile daje pozycja na rowerze szosowym względem roweru triathlonowego, ale nie to dla Ciebie będzie istotne. Badania prowadzili oczywiście w tunelu aerodynamicznym. Poniższa grafika pokazuje, ile watów musisz wygenerować, aby utrzymać prędkość 40 km/h w zależność od pozycji na rowerze bądź roweru.

image.jpeg.1b7d87eb452bf4a49e69f4a55fa03dc0.jpeg

Sama zmiana chwytu z górnego na dolny przy generowaniu tej samej mocy da Ci więcej niż najdroższe koła karbonowe.

Koła karbonowe mają znaczenie, jak startujesz w zawodach, gdzie musisz jechać solo i latasz ze średnią prędkością grubo powyżej 30 km/h na przestrzeni całego dystansu. I ma to w zasadzie znaczenie, gdy bijesz się o TOP 15, gdzie koła mogą zaważyć na tym, czy będziesz na pudle czy na 10. miejscu. Jak latasz ogony na zakrystii peletonu, bo nie masz nogi i koła nic nie zmienią.

Oczywiście nie podważam ich gigantycznej zalety - co nie dojedziesz, to dowyglądasz, do tego zastosowania sprawdzają się świetnie. Jeszcze kilka okoliczności, gdzie ma sens ich zastosowanie pewnie by się znalazło, ale jazda romantyczna nie jest jedną z tych okoliczności.

 

Edytowane przez Ineffable
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominając również o niespodziankach na polskich drogach, gdzie wydaje Ci się, że masz idealny asfalt, suniesz ponad 30 km/h z bananem na twarzy, spoglądasz na chwilę na licznik i wjeżdżasz w dziurę, której przecież miało nie być, z takim impetem, że zatrzymujesz się i sprawdzasz, czy koło przetrwało, bo zapłaciłeś za komplet 5k albo i więcej (no chyba że jedzie za Tobą samochód techniczny - wtedy te rozmyślania możesz pominąć). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...