Skocz do zawartości

[mostek] Wymiana na krótszy/odwrócenie/podniesienie w gravelu


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, ChuChu napisał:

Swoją drogą, to autorowi sztyca pewnie ledwo wystaje ponad komin. Już samo to, powinno dać do myślenia jeżeli chodzi o rozmiar. 

No ale jeśli jednak wystaje i da się ustawić odpowiednią wysokość siodła to wzięcie mniejszego rozmiaru tego modelu (w tym przypadku rura podsiodłowa miałaby długość c-t 52 zamiast 54 cm) wiele w tej kwestii nie zmieni. Długość górnej rury też zmieni się tylko o 12 mm, i to kosztem bardziej stromej rury podsiodłowej, więc próbując uzyskać takie same ustawienie nad osią suportu, musiałby cofnąć siodło w jarzmie sztycy. Przy tej samej długości mostka nic by nie zyskał, jedynie kierownicę miałby niżej, co miałoby jeszcze gorszy efekt.

Poniższa rama ma rurę podsiodłową 57 cm (c-t), górną 56 cm, mostek mam 120 cm, a tylko 170 cm wzrostu. Mogę stanąć okrakiem nad ramą i jeszcze z centymetr luzu mam.

Jeździłem wcześniej na tej ramie z baranem i mostkiem 70 mm i też było dobrze, ale generalnie wolą obecny układ z prostą kierownicą. Tylko rogi jeszcze dam te długie, zagięte (L) i umieszczę bardziej poziomo. 

Mało mnie interesuje, kto co o tym sądzi, jeśli jest mi tak wygodnie.

 image.thumb.jpeg.c85354c40613962fa5fc30c5ca70a065.jpeg

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, uzurpator napisał:

Uwielbiam rozmawiać z wyznawcami kultu kargo. Oni "wiedzą".

Po pierwsze - pokazuję Ci zdjęcie gdzie na współczesne standardy koleś jeździ na długiej, wysokiej ramie z krótkim mostkiem. Kompaktowe ramy to wymysł dopiero późnych lat 90tych
Po drugie - na współczesne standardy prozackie - gdzie mamy mostki 130-140mm? To jest krótki mostek.
Po trzecie - zawsze robisz to co wszyscy mówią? Wiesz _dlaczego_ to mówią? I, co ważniejsze, od kiedy?

Ma to związek z tematem taki, że sugerujesz OPowi sprzedaż roweru który kupił za te ~4 tysie. Dostanie za niego przy dobrym wietrze 3/4 ceny. Potem ma polować na rozmiar mniejszy _bez gwarancji_ że to rozwiąże jego problem i bez gwarancji ceny. Wręcz z gwarancją, że to się nie stanie, bo jego problemem jest kierownica za daleko i za nisko. O ile dostanie te 2cm krótszy rower, ale też kierownicę 2cm niżej i jest znowu w D4.

Wiesz ile mostków i sztyc do przymiarki można kupić za 1000zł? Dużo można. Można nawet kupić regulowany i sobie kręcić śrubką aż odpadnie.

Zacznij od odwrócenia mostka. Mając mostek -17* i 100mm w pozycji ujemnej to po odwróceniu jest to 20mm bliżej siodła i 55mm wyżej. Będzie za wysoko - zdejmij podkładki spod mostka. Będzie za daleko - przemyśl krótszy mostek - może 90/80mm o podobnym wzniosie. Możesz też pobawić się kalkulatorem:

http://www.yojimg.net/bike/web_tools/stem.php

Wiem ile można kupić mostków za 1000 zł. Tylko wiesz co? Na koniec i tak będzie miał za dużą ramę ;)

Ty pokazałeś zdjęcie zawodowca, ja też. Jesteś pewny że Twoje zdjęcie, a właściwie rower, ma geometrię jak współczesne że robisz taką prostą "przekładkę"?

Tak czy inaczej: rower jest za duży i tyle. Wszelkiego rodzaju kombinacje, to tylko łatanie dziury gumą do żucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ChuChu napisał:

171 cm wzrostu, podsiodłowa 540, Reach 386, górna 550 to nie jest za duży rower? Zwłaszcza że tak jak wspomniał @KNKS, Boreas to taka szosa Race przerobiona na Gravela.

W szosie może i byl by za duży, jak na gravela jest ok. gravele sa dłuższe.

Jak wcześniej krótszy mostek 100mm to za dużo i testy z różnymi ustawieniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zgadza się, a do tego około 3 cm niższą główkę i krótszą rurę podsiodłową. 

Ten konkretny model został zaprojektowany pod konkretny wzrost, a autor kupił za duży. Koniec.

A czy uda mu się go dostosować? Być może.

To trochę jak kupić za duże spodnie które powinny przeylegać do ciała, a potem skrócić tylko nogawki. No niby już po ziemi nie szurają, w pasie trochę za duże, a że nie są dopasowane? No cóż, teraz jest moda na luźniejsze. No i niby wszystko fajnie, a człowiek wygląda jak sierota...

No i właśnie tutaj jest ta drobna różnica, między dobrym rozmiarem a kombinacjami.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ChuChu napisał:

Wiem ile można kupić mostków za 1000 zł. Tylko wiesz co? Na koniec i tak będzie miał za dużą ramę ;)

Ty pokazałeś zdjęcie zawodowca, ja też. Jesteś pewny że Twoje zdjęcie, a właściwie rower, ma geometrię jak współczesne że robisz taką prostą "przekładkę"?

Tak czy inaczej: rower jest za duży i tyle. Wszelkiego rodzaju kombinacje, to tylko łatanie dziury gumą do żucia.

Twój "za dużyzm" to Twoja prywatna opinia. Która ma się nijak do obiektywnego faktu, że rower to trzy ( lub pięć, zależnie od punktu widzenia ) punkty kontaktu człowieka z maszyną których lokalizację OP stara się dopasować pod ograniczenia swojego ciała. Jedyną stałą jest lokalizacja tych punktów, jak je połączysz nie ma znaczenia w granicach rozsądku. Gdzie te granice są dużo szersze niż uważasz.

Zobacz sobie foton - dwa rowery z tego samego okresu 'filozoficznego'. Wheeler to 21.5", 'Mustang Tribute' to zdaje się 24 lub 25". Na obu jeździ mi się przednie. Na obu mam zaliczone wycieczki po 5+ godzin. Który jest "za duży"?

Zdjęcie które załączyłem. Tak zresztą jak i Twoje, pokazuje, że nie ma ogólnie pojętego standardu "za dużości" i "za małości". To jak rowery są dobierane i dopasowywane jest zależne także od aktualnej pozycji okna Overtona w kwestii dopasowania.

Rama OPa nie jest 'za duża' i zmiana jej na taką która jest 1cm niższa i 2cm krótsza nie rozwiąże problemu. Rurki zaś ( most/kiera/sztyca ) to elementy interfejsu użytkownika które po kupnie roweru należy traktować jako wymienne.

bike2.JPG

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marvelo napisał:

Poniższa rama ma rurę podsiodłową 57 cm (c-t), górną 56 cm, mostek mam 120 cm, a tylko 170 cm wzrostu. Mogę stanąć okrakiem nad ramą i jeszcze z centymetr luzu mam.Mało mnie interesuje, kto co o tym sądzi, jeśli jest mi tak wygodnie.

Patrząc na korelacje pomiędzy długością mostka a ustawieniem siedzenia, na sztycy ze sporym offsetem, można odnieść wrażenie, że ta rama jest dla ciebie za mała. Jedynie wysokość siodła wyprowadza z błędu.

 

10 godzin temu, clavdivs napisał:

Praktycznie wszystkie obecnie sa robione jako dłuższe. Dłuższa TT krótszy mostek.  Jak spojrzysz na tabelki innych graveli to przy 171cm  większość oferuje w okolicach tt-550.

Co nie zmienia faktu, że przy 171cm zdecydowałbym się na rozmiar S. 

11 minut temu, uzurpator napisał:

Zobacz sobie foton - dwa rowery z tego samego okresu 'filozoficznego'. Wheeler to 21.5", 'Mustang Tribute' to zdaje się 24 lub 25". Na obu jeździ mi się przednie. Na obu mam zaliczone wycieczki po 5+ godzin. Który jest "za duży"?

Zdjęcie które załączyłem. Tak zresztą jak i Twoje, pokazuje, że nie ma ogólnie pojętego standardu "za dużości" i "za małości". To jak rowery są dobierane i dopasowywane jest zależne także od aktualnej pozycji okna Overtona w kwestii dopasowania.

Reprezentujesz światopogląd rowerowy, że tak powiem, klasyczny, który nijak ma się do obecnej tendencji stosowania przymałych ram (zwłaszcza w szosie). Kolega @ChuChu reprezentuje "współczesne" podejście, Tak więc osiągnięcie konsensusu może być niemożliwe.

A autor łyknął przed jazdą Ketonal i problem przestał istnieć 😁

Edytowane przez KNKS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, uzurpator napisał:

Twój "za dużyzm" to Twoja prywatna opinia. Która ma się nijak do obiektywnego faktu, że rower to trzy ( lub pięć, zależnie od punktu widzenia ) punkty kontaktu człowieka z maszyną których lokalizację OP stara się dopasować pod ograniczenia swojego ciała. Jedyną stałą jest lokalizacja tych punktów, jak je połączysz nie ma znaczenia w granicach rozsądku. Gdzie te granice są dużo szersze niż uważasz.

Zobacz sobie foton - dwa rowery z tego samego okresu 'filozoficznego'. Wheeler to 21.5", 'Mustang Tribute' to zdaje się 24 lub 25". Na obu jeździ mi się przednie. Na obu mam zaliczone wycieczki po 5+ godzin. Który jest "za duży"?

Zdjęcie które załączyłem. Tak zresztą jak i Twoje, pokazuje, że nie ma ogólnie pojętego standardu "za dużości" i "za małości". To jak rowery są dobierane i dopasowywane jest zależne także od aktualnej pozycji okna Overtona w kwestii dopasowania.

Rama OPa nie jest 'za duża' i zmiana jej na taką która jest 1cm niższa i 2cm krótsza nie rozwiąże problemu. Rurki zaś ( most/kiera/sztyca ) to elementy interfejsu użytkownika które po kupnie roweru należy traktować jako wymienne.

bike2.JPG

Ostatni post, obiecuję 🤣

Moje nieśmiałe podejrzenie jest takie:

Na lewym balansujesz na granicy zostania bezpłodnym, a prawy jest prawidłowej wielkości.

lub

Lewy jest prawidłowej wielkości, a na prawym wyglądasz jak na rowerze młodszego brata z podstawówki.

Dlaczego?

Bo człowiek nie zmienia rozmiarów jak guma.

@KNKS dobrze to ujął. Ty patrzysz z poziomu retro, a ja współczesności. Problem jest taki, że autor kupił rower współczesny, a nie retro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...