Skocz do zawartości

[przerzutka tylna] 10/11 do kasety 9 rzędowej


Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Kingins napisał:

Czy przerzutka tylna 10/11 będzie działać z manetką 9 z kaseta 9 rzędową?

Przerzutka 9rz z manetką 10rz przeskakuje o 2 koronki na kasecie 10rz. Przypuszczam że w drugą stronę też będzie doopa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są przerzutki 10-rzędowe, które będą bez problemu obsługiwać taką kombinację, czyli manetka 9-rzędowa i kaseta 9-rzędowa, ale są to przerzutki z grup szosowych: 4600, 5600, 5700/5701, 6600, 6700. 

Obecnie jako nowe można kupić jedynie 105-ki, ale taka z dłuższym wózkiem (GS), z powodzeniem może być użyta jako zamiennik starej, 9-rzędowej mtb, jeśli tylko pojemność i największa zębatka kasety nie przekroczy możliwości przerzutki.

5701 - Przerzutki rowerowe - Allegro.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marvelo napisał:

jeśli tylko pojemność i największa zębatka kasety nie przekroczy możliwości przerzutki.

W pytaniu nie było mowy o zakresie kasety. 

Dlatego będzie działać, z uwzględnieniem powyższego ograniczenia. 

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kingins napisał:

One nie obsłużą kasety 11-46

 

A które '9 rzędów' tutaj dyskutujemy? Bo są conajmniej trzy systemy - Sram ESP, Shimano SIS i Microshift Advent.

Do srama ESP podejdzie dowolna 10/11/12 rzędowa shimano i 11/12 rzędowa sram przeznaczona do systemu 1xX, ale one nie obsługują więcej niż jednego blatu. Shimano ma wypusty na duże kasety na 2 rzędy.

Do starego shimano to jest tylko Sunrace RDM900, którego mam na sell, tak na marginesie, ale ten nie obsługuje wielu blatów, to Cię nie interesuje.

Advent to już w całości osobny ekosystem, nie kompatybilny chyba z niczym.

10 godzin temu, marvelo napisał:

Obecnie jako nowe można kupić jedynie 105-ki

Alivio, acera i altus wciąż latają na 9 rzędowym MTB.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem o dostępności nowych przerzutek szosowych z grup 10-rzędowych, które były kompatybilne ze starym ciągiem 2:1, używanym w napędach mtb/cross w grupach 7-9 rzędowych (i dla których mogą być solidnym zamiennikiem). A z tych dostępna jest tylko 105-ka 5701. Ale taka 105-ka i tak jest moim zdaniem znacznie lepiej wykonana niż Alivio czy nawet Deore 9 rz (ale już Shadow, bo tylko te są dostępne obecnie). O nowych Alivio, Acerze i Altusie to lepiej w ogóle nie wspominać, bo spróbuj sobie złapać taką za koniec wózka i poruszać na boki. Tam są od nowości większe luzy niż w mojej kilkunastoletniej XT czy Ultegrze. Sama konstrukcja Shadow to w ogóle porażka pod względem sztywności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, podepnę się, najwyżej dostanę burę 😉

20 godzin temu, marvelo napisał:

Są przerzutki 10-rzędowe, które będą bez problemu obsługiwać taką kombinację, czyli manetka 9-rzędowa i kaseta 9-rzędowa, ale są to przerzutki z grup szosowych: 4600, 5600, 5700/5701, 6600, 6700. 

czy któraś z tych przerzutek (lub inna spełniająca ww. wymagania, czyli współpracująca z kasetą 9rz) ma może sprzęgło? A może jest ono raczej zbędne w przypadku przerzutek z krótkim wózkiem ?

10 godzin temu, uzurpator napisał:

Do starego shimano to jest tylko Sunrace RDM900, którego mam na sell, tak na marginesie, ale ten nie obsługuje wielu blatów, to Cię nie interesuje.

Byłbyś uprzejmy trochę rozwinąć temat ? Wiem że masz słabość do różnych "technicznych rozkmin".... 😀
Byłbym zainteresowany (może) posiadaniem przerzutki ze sprzęgłem do kasety 9rz (11-32) oraz korby 3rz (44-32-22). Kiedyś przy wymianie tylnej przerzutki 9rz zainteresowałem się tematem, z tego co pamiętam natrafiłem na informacje o Microshift Advent, ale odpuściłem temat z racji ewentualnej konieczności wymiany manetek i zastrzeżeniu o współpracy z 1rz.
Teraz się dowiedziałem o jakimś innym wynalazku, Sunrace RDM900. Rozumiem że ten sprzęt działa z manetką shimano 9rz ?

Zaspokoisz moją ciekawość dlaczego ta przerzutka działa (oficjalnie) tylko z jednoblatową korbą ? Chodzi o ewentualną mniejszą ruchliwość na boki kółek przerzutki czy problem jest w czymś innym ? Jak myślisz, to (tj. Sunrace RDM90) w ogóle nie zadziałoby z korbą wieloblatową (ewentualnie działało tylko np. ze środkową tarczą), czy też działałoby to po prostu źle (nędzna kultura pracy) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienione przeze mnie przerzutki nie mają sprzęgła, ale ich krótki i lekki wózek i dość mocne sprężyny go napinające powodują, że na wertepach nie jest tak źle. Wiadomo, że trochę się tłucze, ale można dać na rurkę łańcuchową jakiś ochraniać i problemu nie będzie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Robman napisał:

Teraz się dowiedziałem o jakimś innym wynalazku, Sunrace RDM900. Rozumiem że ten sprzęt działa z manetką shimano 9rz ?

Zaspokoisz moją ciekawość dlaczego ta przerzutka działa (oficjalnie) tylko z jednoblatową korbą ? Chodzi o ewentualną mniejszą ruchliwość na boki kółek przerzutki czy problem jest w czymś innym ? Jak myślisz, to (tj. Sunrace RDM90) w ogóle nie zadziałoby z korbą wieloblatową (ewentualnie działało tylko np. ze środkową tarczą), czy też działałoby to po prostu źle (nędzna kultura pracy) ?

Wg producenta - tak, działa. Sam kupiłem bo chciałem korzystać z ciernej manetki.

Nie obsłuży dobrze wieloblatowej korby, gdyż to jest przerzutka z pozomym pantografem i dużym offsetem kółka prowadzącego. Jak ustawisz to prawidłowo na blacie, to prowadzące będzie uderzać w kasetę, jeżeli ustawisz prawidłowo na młynku, to ma blacie braknie zakresu i / lub zmiana biegu będzie niemożliwa, bo prowadzące będzie kilometr od kasety.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...