Skocz do zawartości

[Amortyzator przedni] Rock Shox - wymiana


Kokesh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam rower R-Raymon HardRay 4.0 (19” cali rama) na kołach 29”. I zastanawiam się nad wymianą widelca. Aktualnie założony jest SR Suntour XCM RL DS, skok 100mm, a chciałbym go wymienić na ROCK SHOX Recon Silver RL Solo Air. Moje pytanie to czy z Sumtour’a manetka blokady i mechanizm będą pasować do widelca Rock Shox, czy trzeba dokupić inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechamizm na pewno nie. Manetka? Nie wiem. Ale wiem, że jak kupisz widelec z prawdziwym tłumikiem, a nie ścigasz się na stojaka pod górę, to zapomnisz o blokadzie. Mam widelec o skoku 140mm - przy jeździe na siodełku on nie buja - bo ma hydrauliczny tłumik. W najtańszych widelcach robią blokady bo to jest "ficzer". 

Zobacz, że w cenie ok. 1000 (centrum rowerowe) masz jeszcze Markhora i Epixona - oba, choć mniej znanych marek, to z goleniami alu i 10% lżejsze. A Epixon ma manetkę w komplecie jakbyś chciał. 

Tych nie porównywałem, ale wymieniasz atrapę na prosty ale prawdziwy amortyzator. Różnica największa będzie:

przy szybszej jeździe w trudniejszych warunkach

oraz gdy twoja masa odbiega od przeciętnej (w górę lub w dół)

Edytowane przez Wojcio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem i wymieniłem ROCK SHOX Recon Silver RL Solo Air mam porównanie do droższych FOX i REB-y wyższej wagi nie widzę większej różnicy w działaniu dlatego na pewno warto wymienić tani amortyzator na coś co naprawdę działa 🙂

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROCK SHOX Recon Silver RL Solo Air i amortyzator MANITOU Markhor są praktycznie w tej samej cenie, który w takim razie byłby lepszy? Z góry też mówię, że zaczynam dopiero trudniejsze trasy i żaden ze mnie profesjonalistą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się wskazać jednoznacznie lepszego bo każdy ma zalety i wady. Markhor ma golenie z lepszego materiału ale bardziej wiotkie ze względu na średnicę. Dodatkowo ma prościutki tłumiczek powrotu (w reconie jest jeszcze kompresji). Sprężyna powietrzna w markhorze pracuje poprawnie jeśli ważysz 80 +/-5kg. Z drugiej strony dla mnie stalowe golenie jak w reconie to dyskwalifikacja.

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i do RS kupisz części w sklepie na każdym rogu, a serwis zrobi Ci sprzedawca z warzywniaka. Z Manitou jest nieco gorzej, bo nie jest to tak popularna marka u nas.

Pół biedy, jeżeli powłoka w sposób naturalny zacznie się wycierać z czasem. U mnie powstały rysy w dużej ilości po pierwszych ugięciach...

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, bardzo pomogliście mi w decyzji, zdecydowanie wymienię widelec, poczytam jeszcze trochę, wiedzy nigdy za dużo. Małe pytanie na koniec czy coś jest wart widelec, który zdejmę? Można powiedzieć, że jest w bardzo dobrym stanie i może jeszcze komuś posłużyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pewnie jest. Takie widelce się psują, a nie bardzo są naprawialne. Ja też kiedyś robiłem upgrade widelca - ze sprężynowego RS na topowego wówczas Manitou - było lepiej, ale potwierdzam problemy z częściami serwisowymi.

Może wybadasz tego Epixona - ja nic o nim nie wiem, ale na papierze wygląda ciekawie. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym się w żadnego silvera nie pchał. W sensie, jak taki jest w nowym, w miarę tanim rowerze to ok, ale żeby z własnej woli takiego kupić? Poszukaj golda. 

Choć z drugiej strony zależy ile masz zamiar tą maszyną jeździć. Jak rok-dwa to możesz kupić silvera, działać będzie, przeskok jakościowy od XCM ogromny. A jak "do samego końca, mojego lub jej" to szukałbym golda.

Epixona lata temu miałem i bardzo dobrze go wspominam, przeszedłem na niego z XCT i uśmiech z twarzy nie schodził :) Choć jeździłem na nim tylko rok czy dwa, nie pamiętam. 

No i tu znowu kwestia ceny i "długości życia". Pewnie jest lżejszy niż Recon silver, nie wiem jak z ceną i serwisem. Coś tam było z nierozbieralnym tłumikiem ale to nie jest coś, co padnie "jutro".

 

Tak realnie patrząc i tak nie poczujesz różnicy w działaniu między sprawnym i ustawionym pod siebie RockShoxem czy Suntourem. Markhorem nie jeździłem ale też będzie to samo.

A manetka do blokady jest tak po prawdzie zbędna. Jak byś bardzo chciał to jest blokada na goleni, w miarę pod ręką, a i tak zwykle nie ma potrzeby tego używać.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epixon to dzisiaj jeszcze gorszy szmelc niż raidon. Jak nie chcesz kupować problemu to judy gold, recon gold, reba. Niestety zapewne masz prostą główkę w ramie i przednie koło z piastą pod szybkozamykacz więc wybór jest ograniczony a minimum przyzwoitości kosztuje 2-3x wiecej niż byś chciał wydać. Taka popierdółka jak judy gold z prostą rurą i pod qr będzie kosztować z 1,5k - to rozbój w biały dzień.

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...