Skocz do zawartości

[korba] Wymiana korby Shimano R-7000 na R-8000


PawelW84

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Mam do was pytanie odnośnie wymiany korby w napędzie 2x11s Shimano.

Obecnie mam włożone Shimano 105 FC-R7000 50/34 z ramieniem 175.

Czy w to miejsce mogę spokojnie zastosować korbę Shimano FC-R8000 50/34.

Czy Shimano-wskie szosowe korby mają identyczne offsety, czy na coś trzeba tu zwrócić jeszcze uwagę  ??

Drugie pytanie to dobór długości ramienia korby. Standardowo jest 175mm ale szperając po necie znalazłem wiele opinii, że taka długość ramienia jest zbyt duża i lepiej celować w 170mm 

Co o tym sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korby R7000 i R8000 są wymiarowo identyczne i wymienne, różnią konstrukcją się wagą. 

Długość ramienia korby to rzecz bardziej fizjologiczna. Nie każdemu człowiekowi 190cm będzie pasowała korba 175 i nie każdemu 165cm będzie pasowała korba 170. Bardziej chodzi tu o charakterystykę pedałowania, mięśnie, nogi, kolana, biodra. Ciężko tak na oko stwierdzić. Nawet na bajkeficie nie znajdziesz na to jednoznacznej odpowiedzi, tu chyba jedyne wyjście to mieć te 2-3 długości ramion i spróbować. Łatwo powiedzieć, drogo zrobić (ja pożyczyłem 2 korby i przekręcałem swoje zębatki). 

Edytowane przez ernorator
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość ramienia jest zazwyczaj dostosowana do rozmiaru roweru, czyli wzrostu użytkownika. Jeśli nie masz wyjątkowych preferencji czy nietypowej budowy ciała, jesteś średniego wzrostu, to pewnie najpopularniejsza 172,5mm będzie najlepszym wyborem. 

Na pierwszą część posta @ernorator już odpowiedział, a jeśli jesteś ciekawski, to tutaj masz porównanie M7000 z M8000:
image.thumb.png.649cef0264a3607ce94ca77b22a547b7.png

Jeśli nie możesz wystarczająco powiększyć, wejdź na https://productinfo.shimano.com/#/spec/ROAD/Crankset i na górze kliknij "Compare products" wybierając odpowiednie korby do porównania.

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ernorator @TheJW @RabbitHood
Bardzo dziękuję.

Czyli pora wypróbować kasetę 11-30 i korbę 50-34. Myślę, że na pagórkowato górzystym obszarze Warmii powinna się spisać.

O tej długości korby przeczytałem też w książce bike-fit i stąd rozterka o długość ramienia. Trochę korci spróbować tego 172,5

https://www.empik.com/bike-fit-unikaj-bolu-i-kontuzji-oraz-poprawiaj-wyniki-optymalizujac-pozycje-na-rowerze-phil-burt,p1306930448,ksiazka-p

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...