Skocz do zawartości

[Dobór ramy] Triban RC520 105


dargenn

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Akurat jest w decathlonie dostępny Triban RC520 105 - https://www.decathlon.pl/p/rower-gravelowy-triban-rc520-105/_/R-p-337677 który wydaje się bić wszystko inne na rynku relacją cena/jakość. W temacie 

 pomogliście mi z wyborem - lub przynajmniej nakierowaliście na to czego mógłbym szukać i na co zwracać uwagę.

 

Mam 181cm wzrostu, a wewnętrzna długość nogi to 83cm. Po zakupie na pewno zrobię bike fit, ale co z tego, jeżeli kupię nieodpowiedni rozmiar. Ciężko dostać tabelkę z rozmiarem, ale wg producenta:

Cytat

M: 173-180;
L: 180-188;

Jeśli jesteś na granicy 2 rozmiarów, kupując mniejszy, będziesz mieć wygodniejszą pozycję, łatwiejszą podczas jazdy gravelowej po szutrach.

Kilka punktów

  • Bardziej komfort niż aero
  • Będę nim dojeżdzał do pracy (5km), ale też trenował - 30-100km, w zależności od humoru
  • Jestem dość słabo rozciągnięty, nie dam rady dosięgnąć ziemi stojąc - ważę 90kg

Zatem biorąc pod uwagę powyższe - M czy L?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej brałbym L. Mam 183 cm i mam Tribana (inny model) w rozmiarze L. Na pewno dobrze zmierzyłeś przekrok, czy rzeczywiście masz takie krótkie nogi? Bo jam mam przekrok 87 cm i raczej proporcjonalną budowę ciała, poza lekko dłuższymi rękoma niż norma przewiduje.

Dziwi mnie też ten cytat, że na mniejszym rozmiarze będzie wygodniejsza pozycja bo chyba z tego co pamiętam to na mniejszym rozmiarze jest bardziej sportowa a na większym bardziej wygodna, bardziej rekreacyjna. No chyba, że coś pokręciłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, dargenn napisał:

który wydaje się bić wszystko inne na rynku relacją

Raczej cena/osprzęt bo jak zaczniesz się przyglądać ramie u pozostałym komponentom to za wiele jakości nie dostrzeżesz. 

20 godzin temu, dargenn napisał:

Po zakupie na pewno zrobię bike fit, ale co z tego, jeżeli kupię nieodpowiedni rozmiar. Ciężko dostać tabelkę z rozmiarem, ale wg producenta:

Więc idź sobie na bikefitting przed zakupem. Istnieje usługa pod nazwą "dobór rozmiaru ramy /roweru". Ustawią cię na retulu, będziesz wiedział jaki rozmiar kupić a po zakupie przeniosą ci wymiary na rower. Przy okazji się może okazać, że triban w ogóle nie jest dla ciebie. Jeśli i tak masz zamiar robić bf to rozsądniejszej opcji nie widzę 

Cytat

A bardziej sportowa pozycja pozwoli na szosie robić długie dystanse czy raczej wcześniej kręgosłup padnie? Powiedzmy trasa długości 200 km. Tak z ciekawości pytam? 

Kwestia anatomii, proporcji ciała, kąta miednicy czy przygotowania fizycznego. Każdemu będzie wygodnie na czymś innym. Ja np. na typowych ędurensach w teoretycznie odpowiednim rozmiarze czuję się co najmniej dziwnie. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Thomass13 napisał:

A bardziej sportowa pozycja pozwoli na szosie robić długie dystanse czy raczej wcześniej kręgosłup padnie? Powiedzmy trasa długości 200 km. Tak z ciekawości pytam? 

Przy sportowej pozycji, zby patrzeć przed siebie musisz unieść głowę. Dochodzi do zmęczenia mięśni karku i opadania głowy. Im więcej jeździsz to dochodzi do wzmocnienia twoich mięśni. Coraz dłuższe dystanse staja się mniej dokuczliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na pewno dobrze zmierzyłeś przekrok, czy rzeczywiście masz takie krótkie nogi? Bo jam mam przekrok 87 cm i raczej proporcjonalną budowę ciała, poza lekko dłuższymi rękoma niż norma przewiduje.

Quick google search mówi że standardowe ratio wzrostu do przekroku to 2.2:1, czyli dla 181cm byłoby 82,2, czyli dość blisko tego co mam.

Jak wstawiałem ten post to L był dostępny, a M nie. Dziś jest odwrotnie, jak te rowery wchodzą, to od razu są wyprzedawane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne wymiary (182cm wzrostu, 83cm) przekrok. Mam dosyć, krótkie nogi i chociaż tabelki na stronach producentów zazwyczaj sugerują, że powinienem mieć rozmiar L, wszystkie moje rowery są w rozmiarze M (54cm). Mam Tribana 540, na którym jeździ mi się bardzo wygodnie, a podczas wakacji w Polsce wypożyczyłem sobie z Deca rower EDR AF 105 (rozmiar M) i zrobiłem trasę prawie 200km bez najmniejszych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...