Skocz do zawartości

[Korby] Shimano Deore FC-M5100


Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam rower Author Agang ejem mam w nim korby shimano deore na oclantic (nie znam modelu) z zębatką dartmoor totem. Korby od pewnego czasu łapać luzy i zębatka jest tak dowalona (przez poprzedniego właściciela), że nie da się jej odkręcić. Stąd też chciałem kupić korby Shimano Deore FC-M5100 wiadomo będę musiał zmienić suport lecz moje pytanie może i banalne ale nie umiem nigdzie znalejść na nie odpowiedzi a mianowicie chodzi o to że mam 8 biegów a korby te są przeznaczone na 11 rzędów i czy siądzie mi ona i będzie dobrze działała, lub np jeśli nie będzie to przy zmianie zębatki orginalnej na dartmoor totem będzie działała? Zależy mi bardzo na tych korbach gdyż są to jedne z powiedzmy "mocniejszych" a ja ten rower używam głównie do streetu i jakiś zjazdów z schodów lub małe hopki, ponieważ rama ma swoje lata i powoli staje się kultową. Za pomoc będę bardzo wdzięczny a jeśli nie te korby to jakie polecacie mam budżet tak do 300zł maksymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze dziękuje bo i tak będę miał łańcuch na 8s a zębatkę jak będzie trzeba to zmienię ją. Nie wiem jak u mnie z linią łańcucha ale na 1 i 2 biegu łancuch chodzi i tak głośniej niż na pozostałych z o napinacz mi nie ociera raczej. Rower kupiłem rok temu za 500zł i w zasadzie był w kiepskim stanie i cały wraz z sram level t z przodu i nowymi deorkami z tyłu wyszedł mnie około 1100zł więc atrakcyjnie i właśnie z początku korby trzymały się dobrze choć po zębatce przedniej widać już mocne zużycie to i korby zaczeły się odzywać bo czyściłem je na połączeniach i dalej mają luzy (leciutkie) ale ogólnie ja lubię jak jest coś doprowadzone do perfekcji

 

Screenshot_20221223-160409.jpg

Screenshot_20221223-161315.jpg

siedzę w rowerach już długo i zaczynałem od bitwina 520 i ten agang to taki mój piewszy fajny projekcik bo ja zawsze nie wiem czemu ale lubię się czymś wyróżniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim przeinwestujesz to poogladaj dokladnie całą ramę - dokładnie wszyskie spoiny.

Naście lat temu miałem 3, albo 4 takie ramy- wszystkie połamałem, a zaczynało się od małych peknieć.

Wszystkie miałem od nowosci, a Twoja ma z 15 lat ;)

Co do korby to hollowtech II to bardzo dobry pomysł, ale nie kupuj tych nowych korb z asymetrycznymi mocowaniami blatu, zwlaszcza jak chcesz naped 1x.

Kup hollowtecha II, ale starszego z bcd 104 i wtedy mozesz sobie przelozyc ten niebieski blat, lub zalozyc jakikolwiek chinski narrow wide i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ej:em'y.

Pierwszą, mialem zaraz jakos na poczatku ich istnienia, jak jeszcze nazywaly sie normalnie "AM".

Pozniej zmienili nazwę na ej:em, ale pękały nadal tak samo ;)

Jako ostatnią dostałem pi:em, ale na niej poskladalem rower juz do normalnej jazdy, bo w miedzy czasie przesiadlem sie na stalowego Dartmoora... ktorego tez w koncu polamalem 😛

P.S.

Nigdy nie przekroczylem wago 60 kg ;)

Swoją drogą masz tu fajny film w oldschoolowym klimacie promujący ten wspaniały wyrób czeskiej mysli technicznej:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chodzi o korby bo szukam i znalejść nie umiem

to ja wagowo 65kg choć rama mała jak na 185cm ale no jakoś jeżdżę, najfajniejszą rzeczą w rowerze z taką ramą jest to że większość osób gapi się jak nie wiem co bo nigdy takiego nie widziała i naprawdę cieszy to że ludzie odwracają głowy za tobą (chyba że to przez świrowanie hah)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze... @Arturator4 zwyczajnym pytaniem o korbę wywołałeś wspaniałe wspomnienia, że aż mi się łezka w oku kręci.

20 lat temu jako nastolatek jarałem się tymi filmikami i jazdą takich ludzi jak Spaceman, a pare lat temu miałem okazję pojeżdzić z nim między krzakami winorośli na Morawach.

Co do korby to kup cokolwiek co się nazywa hollowtech 2 i ma symetrycznie rozstawione ramiona.

Moze byc nawet alivio.

W tym budzecie znajdziesz moze 3 blatową nowkę.

Mozesz kupic nawet trekingową 48-38-28 -> sprzedać blaty i kupic wspomnianego przeze mnie chiskiego narrow wide'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Maciek.B napisał:

nazywaly sie normalnie "AM"

Ba. Teraz mi sie przypomnialo i powiem wiecej... pierwszego A-ganga mialem jak jeszcze a-gang am byl po prostu modelem Author'a ;), a dopiero pozniej stał sie odrebna marka.

To byl chyba 2005 rok, wiec Twoj moze byc troche mlodszy, ale niestety do konca produkcji nie uporali sie z problemem pojawiajacych sie pekniec.

Jezeli Twoj faktycznie jest w jednym kawalku to trafiles na skarb :D

Ktos musial trzymac go pod kocem przez te wszystkie lata jak emeryt Matiza, Tico, albo inne Seicento :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Maciek.B napisał:

Jezeli Twoj faktycznie jest w jednym kawalku to trafiles na skarb :D

Ktos musial trzymac go pod kocem przez te wszystkie lata jak emeryt Matiza, Tico, albo inne Seicento :)

Według Ojca właściciela niby jeździł on po jakiś lasach i dosyć ostro ale 2 lata rama już się trzymie ewentualnie myślę zrobić jej jakąś polerkę ale rama choć mała bo 14 cali to mega zwinna i za to bardzo ją cenię

10 godzin temu, Maciek.B napisał:

Kurcze... @Arturator4 zwyczajnym pytaniem o korbę wywołałeś wspaniałe wspomnienia, że aż mi się łezka w oku kręci.

20 lat temu jako nastolatek jarałem się tymi filmikami i jazdą takich ludzi jak Spaceman, a pare lat temu miałem okazję pojeżdzić z nim między krzakami winorośli na Morawach.

Co do korby to kup cokolwiek co się nazywa hollowtech 2 i ma symetrycznie rozstawione ramiona.

Moze byc nawet alivio.

W tym budzecie znajdziesz moze 3 blatową nowkę.

Mozesz kupic nawet trekingową 48-38-28 -> sprzedać blaty i kupic wspomnianego przeze mnie chiskiego narrow wide'a.

Właśnie patrzyłem i nie pomyślałem że jeszcze te starsze modele ( bo są 3 lub 2 blatowe) mogą mieć te blaty wymienne w dzisiejszych czasach mało już spotykane rozwiązanie.

Czyli poprostu np kupić shimano deore m615 i z niego blaty odkręcić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do tego zdjęcia to jak dobrze rozpoznaje to chyba suntour duro tylko o mniejszym skoku bo ja w swoim mam 130mm i jak go kupiłem z rowerem dobrze że zaraz rozebrałem bo w środku była ziemia normalnie ale wyczyściłem wymieniłem olej w nim bo w jedej goleni jest sprężyna a w drugiej ala taki tłumik. Nalałem tam jakiegoś oleju od taty z pracy (troche gęstrzy bo w tłumiku olej był jak woda i czarny) w lato pracuje lepiej niż poprzednio lecz jak są zimne poranki utwardza się. Jak dla mnie to może i ten amortyzator nie jest jakiś szytwny i nie ma regulacji (działających jakoś bo 2 ma) ale jest poprostu niezniszczalny (jak na razie) a przeskok z u-fit80 od bitwina był ogromny i poprostu ten amor pasuje do epoki tego roweru i może są lepsze sprzęty dziś ale ja bym tego roweru za nic nie zamienił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja go w zasadzie kupiłem w opłakanym stanie (dało się jeździć bo z zewnątrz źle nie wyglądał i dla osoby mało znającej się by objechała z sezon lub 2) lecz łańcuch był wyciągnięty i zmieniłem go wraz z kasetą (nie zmieniając zębatki z przodu gdyż 100zł to było dużo jak za zębatke) przerzutka była 8 biegowa i kaseta też a chłop zamontował klamkomanetke na V- brake (7 biegową) i podłaczył hamulec do mechanicznego tarczowego więc kupiłem manetkę na 8 biegów odblokowywując napęd cały tylko nie miałem hamulca na tył a jak już coś zmieniać to też z przodu i nie na linkę tylko hydraulniki więc postanowiłem kupić za 320zł kompet używanych przez 1 sezon Sram level t z jakiegoś bitwina. Chłop przysłał mi tylko przednii jeszcze bez okładziny w kolckach (a miało być jej około 50%) więc dogdałem się z nim że mi 300zł daje i za to kupiłem nowy shimano deore m6100 i klocki półmetaliczne do Srama. Wreszcie zaczoł on jakoś hamować choć jak nacisnę przedni hamulec albo jadę po kostce brukowej słychać i widać lekkie luzy na amorku ale działa do dziś. oczywiście w między czasie serwis Duro wymiana pancerzy i chwytów na dartmoor icon a tarcze zostawiłem bo naprawdę dobre są 180mm od dartmoora. A co do deore m6100 nie byłem przekonany czy będą pasować bo każdy pisał że nie wchodzą z tanimi mametkami od shimano ( tzn. też manetka od przerzutkek musi być deore) mi może i z oporem (nie przejmuję się tym bo raz założyłem i ściągać nie będę) weszły i tak zostały. A najlepszym elementem tego roweru jest kierownica od NASA każdy  mi gada że ja na tym rowerze latam zawsze hah

a piastę mam jakiegoś novateca nie powiem jaki ale mega fajnie cyka i dużo ludzi ogląda się kto to jedzie hah i raz miałem w lesie taką sytuacje jak jechałem z tatą na wycieczkę rowerową. Rama 14cali i chłop z 185cm wzrostu to musi wyglądać komicznie że ja się na tym mieszczę (z początku jazda z taką ramą byla trudna ale potem się nauczyłem i się tak nie męczę na niej) i jakieś dziecko się coś tam śmiało że mam mały rower a wystarczyło zrobić małego bunny hopa i już szczena opadała i się uciszył

chociaż widzę że spaceman wcale niższy nie był

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...