Skocz do zawartości

[suport] Press Fit zamontowany bez tulejki


JWO

Rekomendowane odpowiedzi

Z tymi mufami w chińskich ramach to jest jakieś koniunkturalne. Od dłuższego czasu obserwuję ewolucje chińszczyzny np. og-evkin, lexon, i-can i kilku innych i w jednym roku mają pf, później bsa, teraz znowu się pf pojawiły a w przyszlym roku znowu pewnie zrobią bsa. Najlepsze, że każdorazowo podkreślają że obecne lespsze od poprzedniego. Rozpoznawalne marki rowerowe w Europie czy USA zdecydowanie bardziej konserwatywne. W cięższych niż XC zastosowaniach wszyscy już chyba przeszli na bsa. Rowery enduro ważą tyle, że 100g w tą czy w tą żadnej różnicy nIe zrobi. Większy rozstrzał bywa na dwóch gumach z tej samej serii producyjnej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z racji tego, że sam założyciel wątku odzywał się najmniej to strasznie nie chciało mi się tego robić, ale cała reszta postów zmotywowała mnie tylko do działania.

W dniu 3.12.2022 o 10:22, abdesign napisał:

no akrobacja 100x smutniejsza niż "wybicie" i "nabicie" miski od nowa.

9 sekund od momentu dotknięcia tulejką krawędzi miski do momentu wskoczenia kołnierzy uszczelniających na swoje miejsce.

Jakoś mnie to nie zasmuciło. Może trochę zdziwiło, bo spodziewałem się, że będę z tym dłużej walczyć.

Wg. tego co napisałeś wychodzi, że Ty potrafisz wybić i wbić z powrotem miski w czasie 90 milisekund.

W dniu 3.12.2022 o 15:58, abdesign napisał:

nie uszczelnisz łożysk bez wyjęcia miski. 

Zapewne oryginalna tulejka zapewnia lepsze uszczelnienie niż moja, ale nie twierdziłem, że moja będzie szczelniejsza tylko, że będzie się dało ją włożyć bez wybijania misek.

Tak czy inaczej film pokazuje, że jednak do pewnego stopnia jest szczelnie. Może nie wytrzyma to 100 bar, ale na pewno jest lepiej niż bez tulejki.

W misce jest jeszcze trochę miejsca, więc można zwiększyć długość i ilość "żeberek" uszczelniania, ale nie wiem czy to konieczne.

W dniu 3.12.2022 o 12:17, cervandes napisał:

czemu chłop, budujący rower i chcący nim jeździć lada moment - miałby czekać?

Tulejkę mam zaprojektowaną, wydrukowaną i (co prawda prymitywnie), ale nawet przetestowaną, zanim @JWO otrzymał narzędzia do demontażu.

Poza tym jest zima.

W dniu 3.12.2022 o 12:17, cervandes napisał:

Kombinowanie jest mile widziane, ale zamiast robić szum przed opracowaniem rozwiązania - zrób go już po procesie myślowym i po testach na sobie.

Swoją drogą zastanawia mnie ile czasu zajęło inżynierom Shimano opracowanie tej tulejki :)

W dniu 3.12.2022 o 11:35, Dokumosa napisał:

A jak to chcesz umieścić wewnatrz mufy i zaprzeć o krawędż miski?

W dniu 3.12.2022 o 23:49, Q_u napisał:

Zdradź nam Macieju.

Załączono na filmie.

W dniu 4.12.2022 o 05:52, JWO napisał:

Ale to musiało by być ja teleskop web i rozkładać się u celu, lub jak inne ciało jamiste, które rośnie po wejściu w dziurę :D 
Ale mając na uwadze aspekty noukowo-dydaktyczne trzymam kciuki 👍

Można się zdziwić ile przedmiotów codziennego użytku, zostało zaprojektowanych w oparciu o proste mechanizmy występujące w naturze :)

P.S.

Możesz już puścić kciuki, będzie łatwiej trzymać młotek :P

Edytowane przez Maciek.B
  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony podziwiam za upór i wykonanie tulejki. Z drugiej strony, mam wrażenie że został rozwiązany nieistniejący problem.

Pisałeś o tym, że potencjalnie może to pomóc w przypadku ramy, która ma prowadzenie pancerzy przez mufę. Ja widzę taki problem, że jeżeli pancerz oprze Ci się na Twojej "gumce", to zapewne ją odkształci. W tym przypadku raz że może utracić szczelność, a dwa, pancerz może ją docisnąć do osi korby.

Kolejna sprawa, to że montaż wygląda na prosty gdy trzymasz atrapę mufy w rękach. A co w przypadku ramy, gdzie nie masz tyle miejsca i widoczności?

@JWO już zrozumiał, że młotek w rowerze przydaje się do dobicia korby, wybicia misek/ łożysk i nabicia gwiazdki w rurze sterowej. W każdym innym przypadku, lepiej walnąć się młotkiem w głowę i iść po dedykowane narzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Maciek.B napisał:

9 sekund od momentu dotknięcia tulejką krawędzi miski do momentu wskoczenia kołnierzy uszczelniających na swoje miejsce.

Jakoś mnie to nie zasmuciło. Może trochę zdziwiło, bo spodziewałem się, że będę z tym dłużej walczyć.

Wg. tego co napisałeś wychodzi, że Ty potrafisz wybić i wbić z powrotem miski w czasie 90 milisekund.

naprawdę jestem pod pewnym wrażeniem tego jako rozwiązania awaryjnego - spoko. Tyle że mój "100x smutek" nie wynika z czasu jaki ja poświęcam na zamontowanie suportu tylko z innych dwóch aspektów: z poziomu szczelności połączenia, które da się wcisnąć i poziomu trudności wciśnięcia takiego które byłoby szczelne - gdyby miało być tak szczelne jak to od Shimano to byś go nie włożył. Wolę jednak nie mieć żadnej wody od wewnętrznej tej strony łożyska.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2022 o 09:31, Dokumosa napisał:

Rozpoznawalne marki rowerowe w Europie czy USA zdecydowanie bardziej konserwatywne. W cięższych niż XC zastosowaniach wszyscy już chyba przeszli na bsa. Rowery enduro ważą tyle, że 100g w tą czy w tą żadnej różnicy nIe zrobi.

Giant i Scott dają pressfit do xc, trail i enduro, a Scott nawet do DH. I to w nowościach 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...