Skocz do zawartości

[Przepisy] Zmiana pierwszeństwa na przejazdach rowerowych?


Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, Chleje24na7 napisał:

Dla mnie to tyle znaków jest nasrane na drodze jak jadę samochodem, że często się ich nie jestem w stanie czytać i nie czytam. Prawda jest taka, ze mamy znakozę i normalny kierowca nie jest w stanie nadążyć za tym co nasi nierządcy dróg wymyślili. Czy coś jest przed czy za nie ma znaczenia z tego powodu. Możemy zaklinać rzeczywistość, że teraz kierowcy po prostu w dupie mają te znaki, czy coś, ale problemem jest znakoza i niechlujność oznakowania i na sam koniec każdy ma w 4 literach wskazaną przez Ciebie różnicę.

Cytowanie przepisów jest bezsensowne i sami zarządcy dróg ustawiają znaki nielegalnie eg. zakaz wyprzedzania na drodze z 2 pasami ruchu w jedną stronę, czy tereny zabudowane.


Prawda jest taka że, kwestia zmiany pierwszeństwa to znowu bubel. Mimo iż uważam, że rowerzyści sami pchają się pod koła (jak jeździsz samochodem to wiesz, że wszystkiego nie jesteś w stanie widzieć) to ta zmiana tylko wprowadza burdel w przepisach i ich interpretacji, a nie wpływa na zachowania kierowców. tj. w świadomości kierowców rowerzysta przy DDR czy pieszy przy PDP ma pierwszeństwo i tyle. Przy okazji kolizji dopiero wyjdzie niuans, że jednak nie ma, kiedy rowerzysta bez OC zapłaci 4 tysiące za szybę i 7 tysięcy za maskę.

Hej. Ja jeżdżę samochodem i rowerem. Rowerem jeżdże ostrożnie, bo nie chodzi o to, aby móc na nagrobku napisać sobie "miał pierwszeństwo!". Chciałbym jednak wiedzieć jakie konkretnie są przepisy. Stąd moje pytanie. OC na rower oczywiście mam! 

PS: w okresie zimowym jazda rowerem w mieście oznacza "sytuację" dosłownie co 10km. Jakby kierowcy samochodów zapominali, że na drodze może znajdować się rower (uprzedzając pytania: mam odblaskową kurtkę i rower obklejony naklejkami odblaskowymi i także maksymalnie ocz*ebne oświetlenie (piesi często klną na mnie, że oślepiam) - nie wystarcza to dla kierowców samochodów, bo wyjeżdżają z podporządkowanej, nie ustępują pierwszeństwa na przejazdach rowerowych, wyprzedzają na gazetę itp. itd.).

No więc jak to jest w sytuacji opisanej przez mnie w moim pierwszym poście. Kto ma pierwszeństwo?

Edytowane przez marlborek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, marlborek napisał:

Zastanawia mnie kwestia pierwszeństwa w jednym konkretnym przypadku

Jak zwykle jest wiele interpretacji, jedną z nich jest stwierdzenie, że przejazd dla rowerów jest integralną częścią drogi dla rowerów, kierujący przecinający ddr jest zobowiązany do ustąpienia poruszającym się tą drogą.

Inna, to rowerzysta nie ma obowiązku ustępowania, nie ma też nic o wjeżdżaniu pod zbliżający się pojazd. W momencie kiedy taki zapis był wykreślany z przepisów, było to właśnie interpretowane jako pośrednie danie pierwszeństwa rowerom.

No i jak są wątpliwości, to zawsze są zasady podstawowe, czyli prawa wolna, plus zasady przy skręcaniu.
W tym konkretnym przypadku, rowerzysta na zdjęciu będzie miał pierwszeństwo przed wyjeżdżającymi z bocznej i przed skręcającymi w boczną.
Robiący zdjęcie w zasadzie powinien ustąpić wyjeżdżającemu z bocznej.

Odnośnie A7, to ddr z tego co wiem jezdnią nie są, więc ten znak ich nie dotyczy.

 

Tak czy siak najlepiej zachować zdrowy rozsądek, bo nawet w sytuacjach gdzie kierowca ewidentnie nie ma pierwszeństwa, to i tak często nie ustępują.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...