Skocz do zawartości

[Zębatka] Shimano 12 s 30 t tuning zmiana lini łańcucha.


Kettler

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

1. Przerobiłem swojego Canyona Nerve z 3x10 na 1x12.

2. jakby ktoś potrzebował jakiejś rady to chętnie służę.

3. Ale do rzeczy - niestety zdecydowałem się na przerzutkę i korbę Shimano, oryginalnie jest suport pressfit tej firmy.

4. Niestety po zmianie linia łańcucha była fatalna. Gdyby to był SRAM nie było by problemu gdyż za grosze można kupić zębatki z ofsetem 6 mm. W Shimano zostaje Garbaruk za 300 zł

5. Widm że ludzie kombinują ze starymi korbami dodając podkładki i dłuższe kominy.

6. Moje pytanie brzmi czy ktoś próbował takiego zabiegu z korbą nowego typu direct  mount. W niej koronka jest przykręcona śrubami do pająka. Jakby dobrać dłuższe śruby do tego podkładki ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kettler napisał:

Niestety po zmianie linia łańcucha była fatalna

Użyłeś korby z LL 52mm czy LL 55mm ?

Przejechałem z 1000km z napędem 12s z korbą shimano z LL 52mm i osią 12x142.
Faktycznie na stojaku wygląda to dziwnie... ale w eksploatacji MOIM zdaniem nie robi różnicy. Nic nie chrupie, zużycie łańcucha nie zmieniło się zauważalnie.

Natomiast chcąc mieć "po bożemu" dobrym pomysłem jest zastosowanie korby w stylu FC-MT600, FC-M7000, FC-MT700, FC-M8000. Do nich można użyć zębatki pod łańcuch shimano 12s od banless lub zębatki 12s z korby FC-MT610.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bogus napisał:

Zębatka w korbach Shimano z DM jest przykręcana pierścieniem takim jak tarcze hamulcowe centerlock. Podkładek raczej pod to nie dasz.

Tak wiem. Ale sama zębatka jest przekręcona do pająka 8 śrubami, w związku z tym mam pytanie czy ktoś już próbował kombinować, dając dłuższe śruby i podkładki tak jak to było robione w korbach poprzedniej generacji ? Niby 300 zł nie majątek ale już mam i korbę i zębatkę. Dodatkowo SLX Shimano jest stalowa 🙂 a nie wiem jak się będzie zachowywać aluminiowa 🤔

C0B78397-289D-4530-B167-6B7907EEB1F3.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za sugestie.

Z tymi śrubami i podkładkami to faktycznie nie ten kierunek, przekombinowałem  😕.

Podpowiedź z pająkiem jest fajna, bo wykorzystuje już posiadaną korbę, jest nie za drogo i można kombinować z różnym zębatkami i różnym przesunięciem. 
 
Ogólny wniosek jak masz trochę starszy rower i chcesz go przerabiać na 1x12 to trzeba iść w SRAM-a. Jest dostępna kaseta na stary bębenek, są zębatki z ofsetem…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel m Giant xtc slr 1x12 shimano z korbą praxis i tam linia łańcucha wg. mojej skromen oceny jest tak zje....a, że się w głowie nie mieści. Na 3 największych koronkach łańcuch spadał z zębatki z przodu przy pedałowaniu do przodu.. Dopiero zakup zębatki z offsetem pomógł.

Edytowane przez Molekpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie linia była na 3 zębatce od dołu jak dawałem na największą 51 zębów to była masakra. Wprawdzie łańcuch nie spadał ale dźwięk był jak z młynka od kawy 😕
A tyle się kiedyś gadało o prawidłowej lini i jak zabójcze są dla napędu li wydajności są przekosy 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam Nerve i zmienilem napęd z 3x10 na 1x12 Shimano XT doslownie tydzien temu. Zębatkę mam ovalną od Garbaruka z offsetem 3.3 mm (tak zalecił suport Garbaruka). Linia łańcucha jest jaka jest, ale zadnych z ttm problemow nie ma. Krecic moge do tylu na kazdej koronce i lancuch nie spada. W minioną niedziele jechalem bardzo interwalowy maraton w Gdansku i naped spisal sie na 5+. Jesli chcesz cos u siebie poprawic to mozesz sprobowac zebatki Garbaruk z offsetem ~6 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź 

Zamówiłem zębatkę z Garbaruk z ofsetem 6 mm.
Chciałbym też zamówić  pająk i zębatki od chińczyka aby poeksperymentować z różnymi zębatkami ale już druga przesyłka z Ali do mnie nie dotarła i jestem trochę zniechęcony. Pieniądze wracają ale nie po to się coś zamawia aby po trzech miesiącach dostać zwrot kasy. 😞 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcza zamontowana, w wersji 30t waży 56  g.

Poprzednio linia łańcucha była na 2-3 zębatce teraz jest na piątej. Niby niewiele ale samopoczucie lepsze 😁.
Przy zmianie należy zwrócić uwagę czy będzie miejsce przy widełkach łańcuchowych zwłaszcza przy większych wersjach. 
W sobotę przejdzie test na BM w Bardzie…

4CECFFD9-F0B9-41C0-A39F-7B8A07B6BDD3.jpeg

4791FB93-1109-4E87-8277-22AEFCEB0705.jpeg

0E1091AD-31F1-4949-A795-88356A81A87B.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zębatka przeszła chrzest bojowy na BM Bardo. Trudne warunki bo sporo błota. 
Spisała się na medal i o dziwo bo umyciu nawet specjalnie nie była zjechana-trochę się bałem aluminium z przodu 🤔

Kultura pracy napędu znacznie lepsza, jednak 6,4 mm offsetu  robi swoje 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie coś... ?

Takie coś to zrobiło mi się gdy dolne kółko przerzutki wykazywało początki zużycia. Gdy w trakcie jazdy na najmniejszych zębatkach nagle zakręciłem korbą do tyłu o pół obrotu, łańcuch na moment obwisał i potrafił  zaklinować się delikatnie między zębatką korby a rurką tylnego trójkąta. Po wymianie dolnego kółka problem ustąpił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz podwinął mi się łańcuch w wielu rowerach ale to się słyszy i czuje. Tutaj przed wyjazdem w trasę nic nie było, po powrocie już tak. Żeby ciekawiej było to neopren się też zsunął i pod nim też jest przycierka od łańcucha. Tym bardziej, że całkiem solidnie ramę oskrobało.

20220802_183405_resize.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...