Skocz do zawartości

[uchwyty i siodełko] dobór


BnQ

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję dobrać odpowiednie uchwyty i siodełko do roweru crossowego Riverside 920. Podyktowane jest to bólem tyłka i dłoni.

1. Uchwyty:

Fabryczne uchwyty są bardzo twarde i profilowane + zintegrowane z rogami - prawdopodobnie jest boczny ucisk od rogów przez co dochodziło do mrowienia. Sytuacje odrobione poprawiają rękawiczki.

Tak wyglądają:

Media 7

Zmieniłem na jedną jazdę na uchwyty ze starego roweru, które nie mają rogów i profilowania + są bardziej miękkie. Ustało mrowienie, ale przy dłuższej jeździe +25 km boli wewnętrzna część dłoni, która opiera się na uchwycie. Minus tych uchwytów, że nie są skręcane przez co się ruszają. Wygląd:

Media 0

Z tego co przeglądałem wątki, polecane są uchwyty firmy Ergon. Czy model Gp 1 jest bardziej miękki czy twardy? Z pewnością preferuje chwyty, które są skręcane, przez co nie ma problemu z ich obracaniem.

Jakie modele uchwytu polecacie?

Czy warto zainwestować w dobre rękawiczki czy najpierw zacząć od zmiany uchwytów?

2. Siodełko:

Fabrycznie zamontowane jest siodełko:

https://www.decathlon.pl/p/siodlo-rowerowe-btwin-30-light/_/R-p-168776?mc=8487139

Niestety po około 20 km jazdy pojawia się ból w okolicach kości kulszowych. Siodełko jest dość twarde, ale sądzę, że powodem bólu jest bardziej pozycja/szerokość siodełka (za wąskie 13cm).

Dodam, że postawa przy dłuższej jeździe wymusza przesunięcie się jak najbardziej na tył siodełka, ale same siodło według skali jest już maksymalnie odchylone to tyłu. Czym to może być spowodowane?

Siodełko z roweru z młodzieńczych lat jest szersze 14,5 cm, krótsze, inny kształt. Nie wiem jaki to dokładnie model, ale jest z firmy Selle Bassano. Niestety nie mogę go zamontować do nowego roweru, ponieważ ma powyginane pręty mocujące. Kilka lat temu jak jeszcze jeździłem na tym siodełku, to nie miałem takich problemów jak wyżej opisane.

Wygląd starego siodełka:

IMG20220627182015.thumb.jpg.8bfd5a09ba0bd0c845f3642ef423f77d.jpg

 

IMG20220627182031.thumb.jpg.d0077b9505a0eadf8744692d32bc2094.jpg

Pytanie jaką drogę wybrać w doborze siodełka:

- szukać w ciemno coś podobne do starego siodełka z młodzieńczych lat?

- zrobić profesjonalny pomiar rozstawu kości kulszowych i w sklepie zdać się na dobór siodełka?

- zrobić samodzielnie pomiar (przy użyciu panki florystycznej?).

- kupować przez internet siodełka i robić zwrot?

3. Złe ustawienie roweru.

Czy aż takie problemy może sprawiać złe ustawienie roweru/rozmiar?

Mam 176 cm, waga 85 kg, przekrok w butach 82 cm. Według producenta rozmiar M od 165 cm do 180 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ciężko powiedzieć co konkretnie jest przyczyną, ale... Na pewno zacznij od ustalenia szerokości siodła - pianka, karton, cokolwiek. Bezkosztowo, a będziesz wiedzieć czy aktualne nie jest za wąskie/szerokie. Jeździsz w spodenkach rowerowych z wkładką?

Rękawiczki kupiłbym tak czy inaczej, nie kosztują majątku a potrafią sporo zmienić, osobiście używam i polecam te: https://www.centrumrowerowe.pl/rekawiczki-krotkie-chiba-gel-comfort-pd17820/?v_Id=123681

Co do chwytów - tylko Ergony, chociaż tanie nie są. Są miękkie na zewnątrz i nie obracają się. Żona ma GP4 i bardzo sobie chwali, ale możesz spróbować z GP1: https://allegro.pl/oferta/chwyty-rowerowe-ergon-gp1-jak-nowe-12304907445

pozdrower

 

Edytowane przez RowerowyMaciej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2022 o 18:40, BnQ napisał:

Ustało mrowienie, ale przy dłuższej jeździe +25 km boli wewnętrzna część dłoni, która opiera się na uchwycie.

To nie musi być wina samych chwytów. Może to być np. zbyt duży nacisk masy ciała na kierownicę, a zmienisz to np. kątem lub długością mostka. Kombinacji jest wiele, u mnie pomogło skrócenie mostka o 10 mm i zmiana kątu nachylenia do góry ( o kolejny dostępny wyżej ), a cierpiałem na ten problem dość długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwyty są w porządku - co więcej są one wygodniejsze od większości tego czym ludzie (i zawodowcy) używają. Przyczyny są dwie:
1. Mało jeździsz i tyłek oraz dłonie muszą się wytrenować.
2. Masz źle ustawiony(albo nieodpowiedni rozmiar) rower - pooglądaj jutuba, poczytaj internety jak to się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pomiar na piance kości kulszowych i wyszło 12 cm, więc zapewne obecne siodełko jest za wąskie.

Siodełka szukać o szerokości 14,5 cm?

Jakie modele proponujecie do przetestowania? Pozycja jazdy 60 stopni.

Edytowane przez BnQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę już edytować poprzedniego posta, ale dzisiaj zmieniłem trochę ustawienia roweru (wysokość siodła, kąt kierownicy, chwytów, manetek). Po około 2h jazdy boli głównie prawa dłoń/nadgarstek oraz tyłek w okolicach kości kulszowych. Podczas jazdy czułem, że kości opierają się na krawędziach bocznych siodełka, więc raczej na pewno jest za wąskie.

PS

@RowerowyMaciej

Nie posiadam spodenek ze wkładką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na problem bolących dłoni pomogły rękawiczki chiba.

Dzisiaj testowałem siodełko wtb o szerokości 145 mm - jest lepiej niż na 130 mm, ale odczuwalna jest prawa kość kulszowa tak jakby brakowało jeszcze paru mm szerokości. Z drugiej strony pozycja wymusza jeszcze przesunięcie się trochę do tyłu na siodełku (tak brakuje 5-10 mm), więc stąd może wynikać nieprawidłowe ułożenie kości na siodle w nie najszerszym jego miejscu. Niestety siodełko jest już maksymalnie wysunięte to tyłu, więc zostaje kupienie sztycy z większym offsetem. Dodatkowo teraz dokucza ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, więc zastanawiam się nad kupnem amortyzowanej sztycy z offsetem. Jeszcze przetestuje jakieś szersze siodełko - planuje zamówić Ergon Sm E-mountain Sport w rozmiarze M/L.

Jaki model amortyzowanej sztycy z większym offsetem polecacie?

SR Suntour NCX będzie dobrym wyborem?

 

Edytowane przez BnQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem SR Suntour NCX. Jestem zadowolony z amortyzacji, ale jest spory mankament. Mianowicie nie da się idealnie wypoziomować siodełka na tej sztycy, ponieważ jest zębatka co przeskakuje o stopień i nie można się wstrzelić, bo albo jest trochę do góry podniesiony nos siodełka albo za bardzo pochylony w dół i się tyłek zsuwa siedząc na nim 😕 Jedynie można jechać na ustawieniu podniesionym do góry, ale jednak sprawia to dyskomfort.

Jest jakiś patent żeby temu zaradzić?

 

Edytowane przez BnQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przecież sztywną sztycę na której mogę bez problemu wypoziomować siodełko.

Pytanie dotyczyło sztycy amortyzowanej, dokładnie modelu SR Suntour NCX.

Reszta sztyc amortyzowanych też ma taki spieprzony model poziomowania siodełka?

Edytowane przez BnQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...