Skocz do zawartości

[e - bike] dla schorowanego emeryta


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,potrzebuje kupic rower elektryczny dla ojca ,problemy z kregoslupem ,rower z mozliwoscia jazdy bez pedałowania,tylko do sklepu i na działke,pare km w jedna strone ,damka, w okolicach 5 tys zl.

Kupowac gotowca czy np taki rowerek po konwersji jest ok?

https://e-biker.pl/products/rower-romet-gazela-500-w

Ojciek nie chce zadnego skuterka i motorka ,tylko e-rower...

Za wszystkie sugestie  i propozycje z gory dziekuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce nie da się zarejestrować roweru i go ubezpieczyć! Swego czasu Taba na rowerze z kanału YouTube chciał "zalegalizować" s-pedaleca to wszyscy robili oczy jak 5zł na jego zapytanie. Więc dajcie sobie spokój z tymi pierdołami jak rejestracja czy OC. Jak lubicie takie papierki to jedźcie sobie do niemaszków. Tam spokojnie dostaniecie nawet numer rejestracyjny.

Do autora. Tylko pamiętaj że taki rower może ważyć ponad 25kg. Czy twój ojciec to udźwignie?

8 godzin temu, bogus napisał:

Nie istnieje rower elektryczny bez możliwości pedałowania. Silnik jedynie ma za zadanie wspomagać rowerzystę a nie go zastępować.

Ewentualnie szukaj pod hasłem motorower bo to tego typu sprzęt o którym napisałeś. 

Jak nie istnieje kłamczuchu? Ecobike MX 500 oraz RX 500 miały manetki.

 

Edytowane przez Dave99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W Polsce nie da się zarejestrować roweru i go ubezpieczyć!

Ubezpieczyć w zakresie OC można, ale rowerzystę, co polecam.

W Polsce da się zarejestrować elektryczny motorower, a wspomniana specyfikacja (jazda bez pedałowania) powoduje że to jest już motorower.

Cytat

Jak nie istnieje kłamczuchu? Ecobike MX 500 oraz RX 500 miały manetki.

Nie spełniają definicji roweru w myśl przepisów w Rzeczypospolitej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz idź i zajestruj go w urzędzie to się ździwisz. "Panie! Rower pan chce rejestrować?!" "Taba na rowerze" ma materiał ma YouTubie opisujący proces rejestracji s-pedaleca. Nikt cię nie weźmie na poważnie. Po za tym kto normalny będzie sobie kaganiec nakładać i rejestrować rower? Acha! Zapomniałem o takich jak ty! Sorrrrrry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu te pojazdy o których wspomina @Dave99 nie mogą poruszać się po drogach publicznych. Gdybym miał kolizję z takim z jego winy to trzeba byłoby sprawę załatwiać przez UFG.
Nikt mnie nie weźmie na poważnie gdybym próbował rejestrować e-rower z manetką jako motorower, bo nie ma on niezbędnego wyposażenia ani homologacji.

Chcąc mieć lekki jednoślad elektryczny z możliwością jazdy bez pedałowania trzeba patrzeć w stronę takich przykładów: https://moto-pelikan.pl/skutery-elektryczne/skuter-elektryczny-1600w-60v-20ah-z-homologacja https://rometmotors.pl/Moto,ROMET_EPONY,20,0,14916,2015.html

Można mieć na ten temat różne prywatne zdanie, ale litera prawa jasno określa co jest rowerem a co nie jest rowerem. Pojazd z manetką rowerem nie jest, a niestety nie spełnia też kryteriów dla motoroweru. Można sobie kupić, można sobie jeździć, ale ze świadomością że w przypadku kolizji lub wypadku może być to źródłem poważnych kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KSikorski napisał:

Po prostu te pojazdy o których wspomina @Dave99 nie mogą poruszać się po drogach publicznych. Gdybym miał kolizję z takim z jego winy to trzeba byłoby sprawę załatwiać przez UFG.
Nikt mnie nie weźmie na poważnie gdybym próbował rejestrować e-rower z manetką jako motorower, bo nie ma on niezbędnego wyposażenia ani homologacji.

Chcąc mieć lekki jednoślad elektryczny z możliwością jazdy bez pedałowania trzeba patrzeć w stronę takich przykładów: https://moto-pelikan.pl/skutery-elektryczne/skuter-elektryczny-1600w-60v-20ah-z-homologacja https://rometmotors.pl/Moto,ROMET_EPONY,20,0,14916,2015.html

Można mieć na ten temat różne prywatne zdanie, ale litera prawa jasno określa co jest rowerem a co nie jest rowerem. Pojazd z manetką rowerem nie jest, a niestety nie spełnia też kryteriów dla motoroweru. Można sobie kupić, można sobie jeździć, ale ze świadomością że w przypadku kolizji lub wypadku może być to źródłem poważnych kłopotów.

Ten ROMET E-PONY strasznie tani jest! Niezłe jaja! Teraz dopiero widać jak producenci rowerów elektrycznych mają kosmiczną marże na swoje gówno e-rowerki z silniczkiem 250W i aku 500-600Wh! Ten e-pony ma akumulator 3 razy większy (~1.5kWh) niż typowy e-rower za ponad 12-14k zł! Sam jego koszt to minimum 3k zł więc cała reszta jest zrobiona za ~4.7k zł. Zwykłe rowery na alumininowej ramie typu hardtail tyle potrafią kosztować. Moc maksymalna również jest do 6 razy większa. Z drugiej strony mój przerobiony rower z leciutkim 3kg silnikiem CYC X1 STEALTH również wyciąga 1500W i mam do tego akumulator 1.2kWh więc ogólnie szału dla mnie nie ma. No i mój skonwertowany rowerek waży tylko 24kg , a nie 100kg jak ten e-pony. Niemniej jednak na dojazdy do pracy całkiem spoko!

Edytowane przez Dave99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównujesz jak mój kilkuletni wnuk, który na widok 2 banknotów wybrał zdecydowanie 100zł zamiast 50 euro - w końcu każdy wie że 100 jest większe od 50. Ten akumulator ma moc 1,5 kwh ale wazy 12 kg, więc nie jest taki sam jak ten do roweru elektrycznego. Poza tym taka elektryczna motorynka to silnik w tylnym kole i manetka oraz prosty sterownik który potrafi podawać prąd o kilku mocach. Rower elektryczny przy nim jest urządzeniem o wiele bardziej skomplikowanym technicznie - ale Ty pewnie tego nie wiesz - w końcu twoja wiedza o rowerach jest dość skromna - o rowerze z przerzutką Deore piszesz że jest na "osprzęcie Deore" - no właśnie dla takich jak Ty producenci robią rowery gdzie łańcuch, kaseta i przednie tarcze są maksymalnie najtańsze, manetki i przednia przerzutka jest np Acera a do tego tylna - Deore. Niestety napęd jest całością i jego poziom należy oceniać po poziomie najsłabszego, nie zaś najlepszego elementu. Jak wstawisz do Syrenki silnik BMW to nie będziesz miał "prawie BMW", nadal będziesz miał Syrenkę.

 

A dla autora wątku mam propozycję by ewentualnie jeszcze poszukał czegoś z tylnym napędem ( bo z centralnym w tym przedziale cenowym się nie da) i zabrał ojca na jazdę próbną, mi przy próbnej jeździe napęd przedni wyjątkowo nie podszedł, czułem tą jazdę jako wyjątkowo nienaturalną. Jak się przejedzie jednym i drugim zdecyduje który woli.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki akumulator litowo-jonowy 1.5 kWh waży 12 kg!? Mój 1.2 kWh na 65 ogniwach Samsunga 21700 waży tylko 6kg ,a dałem za niego 2.4k zł. Ty już lepiej milcz bo co się odezwiesz to ręce opadają.

Ten akumulator w epony to 72V 21.6ah na ogniwach 18650 w układzie 20s7p. Łącznie jest tam 140 sztuk. Jedna sztuka waży max 50g co daje 7kg. Czego tu nie rozumiesz?

Ps. W nicku masz błąd i powinno być piotrniewie

Edytowane przez bogus
Obraźliwe zachowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim coś napiszesz to sprawdź. 12 kg jest w danych technicznych tego pojazdu. A wynika to z tego że zamiast 65 ogniw 21700 jest ze dwa razy więcej ogniw o mniejszej pojemności - więc jest cięższy, ale tańszy.

Ale oczywiście łatwiej pisać bez sprawdzenia - w końcu niektórzy są nieomylni, a jak nie mają racji to tym gorzej dla racji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2022 o 22:57, Dave99 napisał:

Jaki akumulator litowo-jonowy 1.5 kWh waży 12 kg!? Mój 1.2 kWh na 65 ogniwach Samsunga 21700 waży tylko 6kg ,a dałem za niego 2.4k zł. Ty już lepiej milcz bo co się odezwiesz to ręce opadają.

Ten akumulator w epony to 72V 21.6ah na ogniwach 18650 w układzie 20s7p. Łącznie jest tam 140 sztuk. Jedna sztuka waży max 50g co daje 7kg. Czego tu nie rozumiesz?

Ps. W nicku masz błąd i powinno być piotrniewie

Jeśli będziesz jeszcze buraczył w tym tonie to cię wyłączę. Na dłuższą chwilę. Masz wybór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...