Skocz do zawartości

[korba] Tiagra 4700 wymiana


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Rower Author Ronin w specyfikacji fabrycznej https://www.goride.pl/rowery-gravel/author-ronin-2016 .

Niestety duży blat na korbie 50T to jakieś nieporozumienie, i praktycznie cały czas jeżdżę na zębatce 34.

Pytanie do Was, czy możliwa jest zmiana  na korbę 4703 i korzystanie z dwóch blatów 39/30.

Czy ogarnie to przerzutka FD 4700 i czy jest szansa żeby to sensownie działało?

A może zastosować jakąś korbę 36/26 co najbardziej by mi odpowiadało, bo na takiej konfiguracji mam rower MTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niestety duży blat na korbie 50T to jakieś nieporozumienie, i praktycznie cały czas jeżdżę na zębatce 34.

Niestety ale biorąc pod uwagę rozpiętość kasety to raczej twoja noga jest w tym układzie nieporozumieniem.

Cytat

Pytanie do Was, czy możliwa jest zmiana  na korbę 4703 i korzystanie z dwóch blatów 39/30.

Czy ogarnie to przerzutka FD 4700 i czy jest szansa żeby to sensownie działało?

A może zastosować jakąś korbę 36/26 co najbardziej by mi odpowiadało, bo na takiej konfiguracji mam rower MTB.

1. Możesz ale średni ma to sens

2. Działać będzie ale żeby było "sensownie" musiałbyś wymienić na 3s, ma inaczej wyprofilowaną łyżkę

3. Możesz włożyć korbę mtb wymieniając suport i przerzutkę (o ile rama ma techniczną możliwość zamontowania przerzutki tak nisko)

Tiagra 4700 występowała też z blatem 46 (chyba) a i z ultegry taki podejdzie

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja noga jak na 59-cio latka jest ok. i ma się dobrze. Może  nie napisałem zbyt precyzyjnie ,

po prostu nie korzystam z dołu kasety, a raczej z jej środkowego zakresu. i dalej uważam że 

50T w gravelu to żart.

Mimo wszystko dziękuję za odpowiedż.

To jeszcze pierwszy lepszy  cytat z portalu roweroweporady.

No i teraz powiedzcie mi – jeżeli gravel z założenia ma być takim uniwersalnym rowerem – dlaczego ogromna część producentów montuje do nich napęd, żywcem wzięty z roweru szosowego? Okej, korba 50/34 i kaseta 11-34 dają już całkiem lekkie przełożenie, ale pod warunkiem, że jedziemy po asfalcie i bez bagażu. Po obciążeniu roweru sakwami lub torbami do bikepackingu, na podjazdach robi się już trudniej, a po zjechaniu z asfaltu – może być jeszcze gorzej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gravel" nie ma ścisłej definicji, to nie jest rower wyłącznie do tyrania w terenie. To, że ludzie traktują go jako zamiennik mtb, oczekując opon 2" i wjeżdżania pod pionowe ścianki w terenie to już wyłącznie ich problem.

Cytat

Po obciążeniu roweru sakwami lub torbami do bikepackingu, na podjazdach robi się już trudniej, a po zjechaniu z asfaltu – może być jeszcze gorzej.

I dlatego rower dobiera się do swoich potrzeb. Chcesz wozić kilkadziesiąt kilogramów bagażu to sobie kupujesz np. treka 520 gdzie masz ratio 0,72 a nie 1.0

Na rynku jest dostępne prawie wszystko, wystarczy przed zakupem wiedzieć jakie ma się potrzeby. Zarówno jeśli chodzi o szosę, mtb czy gravel to w "definicji" mieszczą się zupełnie inne rowery. Moja szosa ma przy ett 575 stack bodajże 576 a nie jest żadnym problemem znaleźć inną, która będzie miała np. 630 a w rezultacie kierownicę 5-6cm wyżej, kosmiczna różnica a wszystko ciągle "w szosie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mihau_ rozmowa z Tobą to jak kopanie się z koniem. 

Zadałem konkretne pytanie i otrzymałem odpowiedż. Dziękuję. 

Reszta to tylko Twój punkt widzenia.

Następny rower jaki kupię to będzie różowa damka z dwoma koszykami w zielone kropki.

 

Maciorra wariant 46/34 całkiem fajny. ta zębatka 34 to jakiś chińczyk, czy fabryka?

Edytowane przez darekp1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, darekp1 napisał:

A może zastosować jakąś korbę 36/26 co najbardziej by mi odpowiadało, bo na takiej konfiguracji mam rower MTB.

Odsyłam do swojego wątku na temat korby MTB w gravelu: https://www.forumrowerowe.org/topic/251773-korba-mtb-w-gravelu-ktoś-przerabiał/#comment-2304956

Na Twoim miejscu spróbowałbym z tą korbą. Pomimo że 36 może się wydawać ciut za małe to weź pod uwagę że już dysponujesz tylko połową mocy 30-to latka a z każdym rokiem nie będzie niestety lepiej.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, chrismel napisał:

 

Na Twoim miejscu spróbowałbym z tą korbą. Pomimo że 36 może się wydawać ciut za małe to weź pod uwagę że już dysponujesz tylko połową mocy 30-to latka a z każdym rokiem nie będzie niestety lepiej.

Zdaję sobie sprawę, że lata już nie te, i dlatego blat 50T to nie moja bajka.

Na próbę przełożę korbę z MTB, FC mt-600, tylko potrzebuję podkładki pod suport. Te podkładki to jakiś standard,

Czy trzeba dobierać grubość?

 

@Fikander zakres tylnej przerzutki RD-4700 max: 34T (2rz.), więc nie wiadomo czy ogarnie

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chrismel napisał:

Odsyłam do swojego wątku na temat korby MTB w gravelu: https://www.forumrowerowe.org/topic/251773-korba-mtb-w-gravelu-ktoś-przerabiał/#comment-2304956

Na Twoim miejscu spróbowałbym z tą korbą. Pomimo że 36 może się wydawać ciut za małe to weź pod uwagę że już dysponujesz tylko połową mocy 30-to latka a z każdym rokiem nie będzie niestety lepiej.

Nie dramatyzował bym tak, widzialem nie raz jakie cuda robią ludzie z kategorii M5 M6 czy na rowerze czy w biegach. Mając 30lat można być zapasionym i bez kondycji.

@darekp1 shimano ma gotowe rozwiązania, po co kombinować. Kup dedykowany blat 4700 o rozmiarze 48

https://www.bike24.com/p2145915.html

Edytowane przez Mateusz_Brycki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co konkretnie ma dać wymiana blatu 50T na 48T ?

Poza tym (pisałem o tym wielokrotnie) korby w rowerach są za twarde. Przy koronce 11T i zębatce 40T oraz kadencji 100 pojedziemy prawie 50 km/h. Czy przeciętnemu, nawet w dobrej formie, użytkownikowi jest potrzebne więcej ? W rowerze szosowym być może. Ale w każdym innym przypadku skutkuje tylko jednym - nie korzystamy z całej kasety. W efekcie wydajemy pieniążki na napęd 10s, 11s albo nawet 12s a mamy w praktyce napęd 6-7s. Dodatkowo z marnie zestopniowaną kasetą bo musimy się ratować dużymi koronkami na niej żeby mieć miękkie przełożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mamy więc z grubsza biorąc trzy warianty w kolejności jaką preferuję:

1. Korba szosowa 50/39/30T i korzystanie z dwóch mniejszych blatów.

2. Korba MTB 36/26T

3. Wymiana dużego blatu na 46T.

Kupię jakąś używaną korbę 3-rzędową { Tiagra, 105 } i zobaczymy jak to zagra.

 Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dołożę czwartą opcję, akurat trenuję to w grawelu:

https://allegro.pl/oferta/sunrace-slr96-manetki-triathlonowe-lewa-2-3-rzed-9687699922

Zamiana manetki przedniej na taką jak z linka. To jest nieindeksowane, można pożenić z dowolną przerzutką i dowolną korbą - nawet tryplem MTB. Dostajemy trymowanie w zestawie. Ja swoją założyłem na prawą stronę, więc lewa ręka jest wolna do machania z pozdrowieniem na kierowników.

EDIT: Poza tym, dlaczego ograniczać się do 39/30 skoro są produkowane korby 2x ( np Aerozine ) w kombinacji 42-29, 40-28 lub 39-26. Dużo bardziej szutrówkowe kombinacje.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rower po modyfikacji, może ktoś skorzysta.

Zdecydowałem się na wymianę na trzyblatową korbę Tiagry 4703 i rezygnację z blatu 50T.

Rower po jeżdzie testowej, napęd działa płynnie na 39 i na 30T, zmiana biegów bezproblemowa.

Duża tarcza została przetoczona, blat i tak był zużyty, przednia przerzutka została obniżona o ok 12 mm., 

i wyregulowany został wózek {przesunięty w stronę ramy o ok 1,5 mm.}.  łańcuch skrócony o 4 ogniwa.

Koszt praktycznie zerowy {korba za korbę}, do tokarki mam dostęp w firmowym warsztacie.

Jeśli komuś pasują takie przełożenia, to zmieniać, bo działa na 100%.

 

IMG_20220609_175841.jpg

IMG_20220610_182633.jpg

IMG_20220610_195621.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...