Skocz do zawartości

[ustawienie siodła] Ustawienie siodła w poziomie


Rekomendowane odpowiedzi

Perfekcyjnie ustawiłem siodełko w rowerze, którym jeżdżę na co dzień. Natomiast w rowerze przełajowym mam nadal problem. Rowery mocno się od siebie różnią geometrią ramy, wielkością kół. Ustawiłem siodło zgodnie z zasadą pionu murarskiego, ale mam subiektywne wrażenie, że korba jest za bardzo z tyłu. Jak przesuwałem siodełko w przód lub tył, to było gorzej. Nie wiem czy odległość między siodłem, a kierownicą nie jest zbyt duża. Jak mogę to przetestować lub wyregulować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym tak dokładnie jest problem?
Siedzi się niewygodnie, jakiś dyskomfort (oby nie ból) przy dłuższej jeździe, ogólna pozycja niewygodna?
Kwestia inne pozycji na rowerze, czy tylko inaczej się kręci pedałami?

Jeżeli geometria rowerów jest zupełnie inna, to nie ustawisz identycznie obu, nie będzie się siedziało tak samo.
Np. jak jeden to miejski lub góral rekreacyjny, to pozycja będzie bardziej wyprostowana, przełaj to pozycja bardziej pochylona, sportowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po informacjach które podałeś, mam przeświadczenie graniczące z pewnością że nikt nie jest w stanie Ci pomóc.

Postaw się w roli tego kto ma pomóc i pomyśl czego (jakich informacji i na ile wyczerpujących) oczekiwałbyś od tego kto pyta.

Ps. Rower przełajowy o ile to faktycznie CX pełną gębą to coś do czego ludzie dojrzewają latami znając siebie i wiedząc dużo naprawdę dużo o rowerach - inaczej to przepis na porażkę. 

Edytowane przez Fikander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa rowery mają ramę damską 19 cali, więc ciężko określić przekrok. W pierwszym mam koła 26 (47-559), a w drugim 28 (47-622). Wysokość siodełka ustawiłem na 72 cm (wg. metody z książką). Na rowerze z kołami 28 mam wrażenie, że siedzę za wysoko (jakbym na konia wskakiwał), a na nogi zsuwają mi się z pedałów platformowych. Nie jest to prawdziwy rower przełajowy, sam składałem go z różnych części – samoróbka. Generalnie chyba mam za wysoki środek ciężkości, nie jestem w stanie określić co mi nie pasuje (jakbym za bardzo obciążał tylne koło). Zmieniałem różne parametry (wysokość kierownicy, nachylenie) przejechałem na nim już około 1700 km i nadal mi coś nie gra. Mam 183 cm wzrostu, korby 170 mm długości. Starałem się zachować wymiary z pierwszego roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrok to masz Ty a nie rower. Bardzo łatwo zatem go określić. Tylko pamiętaj że to się robi w butach w których jeździsz na rowerze. 

A podstawowe dane które pozwalają określić to jak jesteś wpasowany w rower to wzrost i Twój przekrok - z tego pośrednio wynikają proporcje ciała i dość ważna długość tułowia. Do tego parametry roweru a w nim najważniejszy choć nie jedyny istotny - długość wirtualna górnej rury - czyli prosty (horyzontalny) odcinek wyznaczony ze środka rury sterowej (jej wierzchu) do środka rury podsiodlowej/sztycy. Bez tych informacji nie podałeś absolutnie żadnych danych pozwalających Ci pomóc. 

Ps. Książki to się czyta a siodełko ustawia wg. wzoru przekrok x 0.883.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mortyr01 napisał:

Wysokość siodełka ustawiłem na 72 cm (wg. metody z książką). Na rowerze z kołami 28 mam wrażenie, że siedzę za wysoko (jakbym na konia wskakiwał), a na nogi zsuwają mi się z pedałów platformowych.

W jaki sposób mierzysz tą wysokość?
Od środka osi suportu do powierzchni siodła na przedłużeniu sztycy, czy w jakiś inny sposób?
Jeżeli mierzysz wysokość tylko do prętów siodła, to masz błąd rzędu nawet 1cm na wysokości siodełek. Pomierzyłem przed chwilą swoje i mam rozrzut na poziomie 0,5cm.

Rower na kołach 28" może być wyższy, stąd inne wrażenia podczas wsiadania. Jednak przy prawidłowo ustawionej wysokości siodła, na obu rowerach kręcić pedałami powinno się podobnie.

Oprócz matematycznego ustawiania wysokości można jeszcze spróbować metody na wyprostowaną nogę i piętę. Opierając nogę piętą na pedale, w dolnej pozycji (maksymalnym wyproście nogi) noga powinna być w pełni wyprostowana/prawie wyprostowana. Jeżeli masz problem z sięgnięciem, musisz się przekręcić na siodle, to jest ustawione za wysoko.
Jeżeli podczas jazdy pływasz na boki na siodle, to masz problem z dosięganiem do pedałów, za wysoko siedzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem więcej, jeśli ktoś jest starym boomerem i zaczynał na 26'' (tak jak ja) to przesiadka na 28'' (czy 29'') daje zauważalną różnicę. suport masz wyżej ponad grunt i to daje uczucie (czasami nieprzyjemne) "wskakiwania na konia". W dalszym ciągu uważam, że powinieneś obniżyć sobie o ten cm siodełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ramy. Obecnie większość ma dosyć mocno obniżony suport względem osi kół.
Np. moja stara rama crossowa (tak pod 28") miała obniżenie 45mm, obecnie kupowana ma 70mm. MTB 26" o ile dobrze pamiętam to miały nie więcej niż 40mm, obecne 29" 6xmm. Odpowiada to prawie różnicy na promieniu kół.

Tak czy inaczej, to tylko problem przełożenia nogi, na samą jazdę nie wpłynie, bo tu liczy się odległość od pedału/suportu do siodła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślając przekrok – 71 cm (jak wspominałem ustawiam siodełko na 72 cm, bo jest miękkie i pianka się ugina). Odległość między środkiem sztycy, a środkiem mostka 60 cm (hipotetyczna długość ramy). W zasadzie wymiary podobne do poprzedniego roweru z ramą 19 cali. Przy czym tutaj mam ramię mostka dł. 11 cm, przez co kierownica jest chyba zbyt daleko i wysoko jak na moje przyzwyczajenia, spróbuję innego mostka. Chyba zastosuję się do rady, aby obniżyć siodełko, ze względu na duże koła, ponieważ strasznie wyciągam nogę, którą się podpieram i jest mało stabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar koła nie wpływa na odległość siodła od pedałów.
Jak masz problem z podparciem się przy zatrzymaniu, to po prostu trzeba zejść z siodła.

Podaj jak mierzysz wysokość siodła. Od osi suportu, osi pedałów, do powierzchni siodła, do prętów mocujących?
Jeżeli standardowo od osi suportu do powierzchni siodła, to masz zdecydowanie za wysoko.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mortyr01 napisał:

Uściślając przekrok – 71 cm

nie masz.

W dniu 20.03.2022 o 19:01, Mortyr01 napisał:

Mam 183 cm wzrostu

bo strasznie ciężko miałbyś w życiu.

71cm to jest uśredniony przekrok osoby mającej ~150cm wzrostu

  

14 godzin temu, Mortyr01 napisał:

Chyba zastosuję się do rady, aby obniżyć siodełko,

A to jest kiepska rada... zakładając że jesteś idealnie w średniej to twój przekrok to 86cm a właściwa wysokość siodła 76cm. Oczywiście nie musisz reprezentować średniej - po to się ludzi mierzy żeby nie gdybać. Więc po prostu oszczędź sobie i nam czasu, załóż buty w których jeździsz na rowerze, weź książkę w twardej okładce, stań przy ścianie, dociśnij książkę do krocza - nie pieść się ma być wciśnięta jak jesteś tylko w stanie bez dyskomfortu - odznacz, zmierz i powiedz ile to jest. To Ci z dokładnością do 0,5cm powiemy na jakiej wysokości od osi suportu ma być wierzch siodła. 

  

14 godzin temu, Mortyr01 napisał:

Odległość między środkiem sztycy, a środkiem mostka 60 cm (hipotetyczna długość ramy).

A tego to zrób zdjęcie bo brzmi jak rower GRUBO za duży.

Edytowane przez abdesign
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar w założonych butach to równo 83,5 cm. Siodełko mierzę od środka osi suportu (śruby) do wierzchu siodełka (tam gdzie siadam) wzdłuż rurki podsiodłowej i sztycy. Sama długość rury podsiodłowej od środka suportu ma 48,5 cm. Wymiar Top tube ma jakieś 60-59 cm. Wstawiam zdjęcia poniżej. Dolna rura ramy od suportu do sterów ma 65- 65,5 cm.

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż rama jest za duża, przy Twoim wzroście to top powinna mieć ~56cm. To z tego powodu odczuwasz dyskomfort, masz wrażenie że korba jest z tyłu - bo tułowia Ci nie starcza żeby wisieć nad tą ramą, przesuwasz punkt ciężkości do przodu, ustawiasz siodełko za nisko i pewnie zbytnio do przodu, po prostu usiłujesz ratować intuicyjnie nieodpasowanie rozmiaru.

Cytat

Siodełko mierzę od środka osi suportu (śruby) do wierzchu siodełka (tam gdzie siadam)

No i ok, tak należy to mierzyć, siodełko o ile dobrze mierzysz przekrok powinieneś mieć na wysokości 73,5-74cm.

Jakiej długości obecnie masz mostek? Wiem że z wpuszczanym jest problem ale jeżeli jest z czego skracać a będziesz na tym rowerze jeździł to warto rozważyć krótszy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...