Skocz do zawartości

[zakup roweru] Elops speed 920. Czy warto?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, z przypadku trafiłem do Deca. Spodobał mi bardzo rowerek elops speed 920, na piascie alfine 8. Pytanie: czy ktoś ma konkretnie ten model i jak go ocenia (na ile obręcze dają radę bo w tej cenie to raczej szału nie ma}), czy ktoś ma rower z tą piastą i jak ja ocenia, jak często zmienia olej? Dzięki! Specyfikacji nie wklejam, nie chodzi mi o przelicznik osprzęt a wartość roweru, - kosztuje tyle co dobre obręcze - 2800, tylko ogólne doznania, obsługę, w tym tylna piastę. Pozdrawiam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tą Alfinę w 29" MTB. Tak z ciekawości, kiedyś założyłem i trochę tym pojeździłem. Nigdy więcej...
O ile sama piasta, to jest fajne, bezobsługowe w zasadzie rozwiązanie zmiany biegów, o tyle masa uwala całe doznania. Prawie 2 kg czuć na zadku, i to mocno.
Nie wiem jak jest w tej konkretnie piaście ze zmianą oleju, może Shimano coś zmieniło, ale w mojej była zabawa, bo trzeba było wyciągnąć wnętrzności. W jedenastce jest zawór do płukania, w ósemce nie miałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się spodobał to bierz :D Pod wpływem podobnego impulsu (tzn. przymierzyłem i stwierdziłem że bardzo wygodny) kupiłem Elopsa 500, singla, i bardzo go polubiłem. 

Obręcze może mieć tej samej marki co tańszy Elops, Mach1, prawdopodobnie Gravel Disc, takie mi podpowiada Google jako 622x17.

U mnie są Mach1 550, ot takie jak piszesz - bez szału ale też bez dramatu. Niczym nie powalają, oponę zakłada się dość ciężko. Na pewno nie spodziewałbym się wodotrysków, koła w rowerach z Deca zwykle do rewelacyjnych nie należą. 

Alfine 8 (o ile nic się nie zmieniło w nowszych wersjach) nie ma oleju, ale smar stały. Także serwis polega na rozebraniu piasty i pasuje to komuś zlecić. Co ile? Ciężko mi powiedzieć, po ze swoją piastą pożegnałem się zanim miała trafić do serwisu. Najlepiej raz na sezon, zwłaszcza jak sporo kilometrów robi. 

Wymaga polubienia - o tak. Biegi zmienia się ze "sprzęgłem", przynajmniej w górę, czyli trzeba przestać na moment pedałować. Swoje waży - więc czuć masę napędu skumulowaną w okolicy tylnej osi. Wymiana dętki jest nieco utrudniona. No i dochodzi jeszcze "luz roboczy" który nie wiem jak określić - zapadki zaskakują później niż przy nawet najprostszej klasycznej piaście z bębenkiem. Jest to trochę irytujące bo załóżmy zwalniasz przed krawężnikiem, przestajesz na moment pedałować, potem chcesz na niego wjechać i najpierw czuć lekki luz na pedałach a dopiero potem koło rusza. Mnie to drażniło. 

Napinacz Alfine z jednym kółkiem - nie polubiliśmy się. Nie ma sprężyny, łańcuch napina się jakby ręcznie, przestawiając to kółko. 

Także - jak szukasz roweru do powolnego toczenia się na mieście to Alśfinka się sprawdzi. Jak ma to być bardziej coś w stylu "speed" to dwa razy bym tę piastę przemyślał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję Waszych wrażeń odnośnie cięższego tyłu roweru z piastą z wewnętrzną przekładnią, ale trochę im się dziwię :)

To prawda, że jeśli świadomie podnoszę/przenoszę rower - po schodach, do pociągu, na samochód - to czuję nieco (nieco) cięższy tył w rowerze z Alfine 11. Ale w jeździe? Myślę że nie potrafiłbym odróżnić jakim rowerem jadę gdybym wsiadał na niego z zawiązanymi oczami :) 

Bo tak na chłopski rozum:

jedna piasta Alfine zastępuje kilka innych komponentów , których środek ciężkości (po połączeniu w całość) mieści się w klasycznym 3x10 gdzieś w okolicy środka chainstaya, a może nawet bliżej tyłu? Lenistwo nie pozwala mi podliczyć dokładnego ciężaru klasycznego napędu, ale chyba mogę napisać, że będzie to przynajmniej podobne do alfinki. Więc realna, praktyczna różnica to będzie ok. 20-25 centymetrów przesunięcia zaledwie części całego ciężaru roweru. To robi taką różnicę?

Czy ja jestem tak niewrażliwy na zachowanie moich rowerów? :)

 

Cytat

No i dochodzi jeszcze "luz roboczy" który nie wiem jak określić - zapadki zaskakują później niż przy nawet najprostszej klasycznej piaście z bębenkiem. Jest to trochę irytujące bo załóżmy zwalniasz przed krawężnikiem, przestajesz na moment pedałować, potem chcesz na niego wjechać i najpierw czuć lekki luz na pedałach a dopiero potem koło rusza. Mnie to drażniło. 

Może to wina danego modelu albo samej Alfine 8? U nas w A11 nie zauważyłem takiego zachowania.

Szy.

Edytowane przez szy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew! Kupiony! Po bliższym przyjzeniu widać, jaki to budżet, ale to drugi rower (chwilowo 3. 😀 póki starego nie sprzedam), szosa jest nr 1, to będzie jako drugi rowerek, do krecenia się wokół komina. Jak go objadę dam znać jak wrażenia, cudów nie oczekuję. Dzięki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko, ile powinno wynosić ugięcie łańcucha i jak go się naciąga - mam dodatkowa zębatkę. 

Poza tym rowerek zwinny, w miarę sztywny, zmiana przełożeń to bajka, można kilja kliknięć na raz, można stanąć gwałtownie i na postoju zrzucić na "1" bez konieczności krecenia kołem. Że stopniowanie 1 do 5 ok, 5 do 6 to już duży przeskok, powyżej nie udało mi się wpiąć 😉. 23 km nakręcone, lekko hałasuje napęd, luźny łańcuch, może to to. Szału nie ma, jest to, czego oczekiwałem w tej cenie. Pozdrawiam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko poszło :D Niech służy! 

@szy jak będzie okazja to spróbuję gdzieś sprawdzić Alfine 11, może jest inaczej. 

Co do tego skumulowania masy - to już pomijając środki ciężkości itd kiedyś robiłem jakieś przeliczenie z którego wychodziło że do napędu 1x, jakiegoś prostego, wagowo zbliżony jest Nexus 3, i on faktycznie nie jest aż tak odczuwalny. 

Ale co do samej masy - to dopóki nie odrywa się tylnego koła od ziemi pewnie nie ciąży :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz w życiu kupiłem coś (rower, czajnik, grill elektryczny) bez analizowania, porównywania, oglądania, jazd próbnych, etc. - nowe doświadczenie 😀. Może dla tego, że mam fajna szosę - triban na 105, i jestem mega zadowolony i to jest rower nr 1 u mnie! Porównanie mam do specialized Sirrus żony - kupiony ponad rok temu w podobnym budżecie i syna, w grudniu 2021 kupiony. Ten drugi już słabiej wyposażony, mimo, że ten sam nr modelu, ale i tak uważam, że są lepsze od elopsa mojego pod względem wyposażenia, mój za to jest dla mnie dużo dużo ładniejszy. Specialized Sirrus w nieco niższej cenie - 2650 - ma wewnętrzne prowadzenie linek, ciut wygodniejsza geometrię, ten żony dodatkowo widelec z carbon, zatem elops speed 920 nie jest najbardziej atrakcyjny cenowo. Pozdrawiam 😀 

Acha, co do masy, oba - sirrius i elops są podobne, mnie masa elopsa nie przeszkadza, przełożenia dają radę nawet pod górkę stromą (pojęcie względne) , jest ok, wygląd jest 👌 

Edytowane przez radomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Cześć @radomir
Mam drobną prośbę. Nie mam elopsa 920 jednak mam Alfine 11 w swoim rowerze. Jako napinacz używam tego dwukółkowego Alfine CT-S500 a teraz okazyjnie za 40 dyszki kupiłem  CT-S510 czyli dokładnie taki jaki masz w tym elopsie. Mój jest zamontowany na hak a tego co widzę w elopsie jest on tak jak na instrukcji montowany bez haku, bezpośrednio na osi koła.
Może mi zrobić fotkę jak oni ten napinacz firmowo zamontowali? Wstawił bym sobie do potestowania na jakiś czas ten jednokókowy.
Czy ta rama jest wyprofilowana pod ten napinacz jak tam haka nie ma i czy jest tam jakaś podkładka?
Sorry za nietypową prośbę ale ciężko na sieci jakieś filmy lub fotki wyszukać. Jakbyś miał chwilkę czasu to proszę o fotkę jak on jest zamontowany w elopsie. 

Z góry dzięki!

Edytowane przez mocart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...