Skocz do zawartości

[Przerzutka] tylna w starym rowerze - wymiana


martinn24

Rekomendowane odpowiedzi

U Shimano 6-7-8-9 (Mtb) i 6-7-8-9-10* (road) wszystkie przerzutki są kompatybilne. Jak jest ogarnięta pojemność i długość wózka to można sobie założyć do napędu 6 szosową przerzutkę 10s dura ace i też zadziała. można sobie wsadzić do szosy 10s przerzutkę tourney'a i też będzie zmieniała biegi. To jest jeden system... a jak napisał @seraph w obrębie jednego systemu za skok odpowiada wyłącznie manetka.

*za wyjątkiem rd-4700 i grx.

Tak więc @martinn24 możesz kupić zarówno przerzutkę oznaczoną jako 8s jak i taką oznaczoną 9s i używać ich z wolnobiegiem i manetkami 7s. A kiedyś tam jak zmienisz manetki i kasetę, łańcuch to taka przerzutka może pozostać i obsługiwać 9s.

PS. Przy przejściu z tego co masz teraz na 8/9... bo to wolnobieg 7s?... to masz dodatkowo do wymiany koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seraph napisał:

"Dawniejsze" napędy rowerów MTB potrzebowały często większej pojemności przerzutek, a więc dłuższych wózków niż współczesne.

Odwrotnie.

To nie jest rd-ty22 tylko rd-ty27 ( w sumie to samo tylko do 7 biegów z tyłu ) i max koronka tył to 32 zęby, choć wtedy w zasadzie było tylko 14-28 wolnobiegi, 14-34 megarange z innymi współpracowały.

Reasumując dowolna, klasyczna ( nie shadow )  przerzutka tył potrzebna na 8-9 sp.

obraz.png.495cf2691fabc0814fe6167aa0744696.png

Czyli dla rd-ty22-7 ( potocznie 27 ) 13(14)-28 wolnobieg. To były najbardziej pancerne przerzutki ever z tanich.

obraz.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem już nowe koła z bębenkiem przystosowane ponoć do kaset 7-11 (7 z dystansem )

Nową korbę mam już założoną 3x9 ht2  i przednią przerzutkę altusa 3x9, w szufladzie leży manetka obrotowa SRAM mrx 8rz zgodna ponoć z Shimano więc ją wykorzystam. Chyba że od razu pójdę w 9rz :)

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, bo mam już lepszy pogląd co można zdziałać z tylną przerzutką i kasetą. Okazuje się że całkiem sporo mimo zintegrowanego z ramą haku.

Załączam kilka zdjęć do obejrzenia co zamontowałem. Skusiłem się na wymianę korby z kwadratu na ht2  ze względu na dobry stan gwintu suportu i dalej poszło :)

Przerzutka tylna rd-ty22 na fotce. Niestety ma dość małą pojemność więc przy większej kasecie do wymiany.  Na obecną chwilę działa z 7rz wolnobiegiem 14-28 i całą resztą.

Może przy okazji się czegoś nauczę reanimując staruszka (lata 90), którego mam za pół darmo ale biorąc pod uwagę koszt osprzętu to nie będzie interes życia. :)

 

IMG_20210902_132256994~2.jpg

IMG_20210825_111918719~3.jpg

IMG_20210902_132731072~5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...