Skocz do zawartości

[Dętka] Dętka ruszająca się względem obręczy


PanMaruda

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no, z tą Colą oczywiście żartowałem... Kogo teraz stać na taką rozrzutność?! :D
Ciekawe, czy wymiana opon coś zmieni, czy problem jest po stronie obręczy.
A w ogóle, bo chyba o tym nie było - opona też się przesuwa? Czy sama dętka wewnątrz? Sprawdzałeś to @PanMaruda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest oczywiście przesuwanie się opony na obręczy (a wraz z nią dętki). Też doświadczyłem tego u siebie przy zejściu w rejon niskich ciśnień (1,3-1.5 bar). Mam kilka różnych opon do górala 26 cali i nie pamiętam, na których było to najbardziej zauważalne, ale problem istnieje. Firma Schwalbe ma nawet specjalny system LST (Limited Slip Technology) w niektórych modelach, aby temu zapobiegać. Podają też na stronie pewne rady, np. przetarcie  rantu obręczy papierem ściernym, by była bardziej szorstka.

Cytuję z ich strony (https://www.schwalbe.com/en/ventile):

What can be done to prevent tire slip or valve tear off?

A higher inflation pressure considerably reduces the tire slip. Of course a higher tire pressure is not always desired.

We implement Limited Slip Technology (LST) in Schwalbe MTB-folding and balloon tires. The tire bead is coated with a special rubber layer that produces a dramatic reduction in tire/rim slip.

The Schwalbe Downhill tube has a highly reinforced valve foot.

Theoretically, the use of talcum powder is also helpful. This can reduce the friction between tire and tube. However in practice, if talcum powder gets between tire and rim, it will increase the problem.

Some rims have such slippery surfaces that even LST does not suffice one hundred percent. It will help if the rim contact area with the tire is lightly abraded with sandpaper (180 grade). This considerably increases the friction between tire and rim.

The problem is very much reduced with disc brakes because the rims do not get hot through braking.

There is no valve tear off with tubeless tires. The tire can move without causing problems

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No elo, to znowu ja 😁

Dzisiaj wreszcie zebrałem się i zamieniłem opony, efekt taki jak podejrzewałem - w moim przypadku winne są opony continentala, lub niefortunne połączenie opona-obręcz, lub te drugie opony mam bardzo dobre (ale to raczej mało prawdopodobne). Muszę jeszcze wypróbować racekingi na obręczach kandsa, dam znać czy będzie lepiej, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No cześć,

Sprawdziłem Race Kingi na obręczach Kandsa, ale wnioski nie są jednoznaczne. Dętki jak na razie są całe, ale wydaje mi się, że wentyl mógł się odrobinę przesunąć, natomiast pozostaje jeszcze kwestia tego, że używam w nich innych dętek ze shrederem, co może sprawiać, że dętka jest bardziej stabilna. Obie sprawdzałem na ok 2,5 bara.

Jest też jeszcze jedno możliwe wytłumaczenie całej sytuacji i myślę że na razie jest ono najbardziej prawdopodobne, mimo że wcześniej nie brałem go pod uwagę. Całkiem prawdopodobne że moje opony Continentale są po prostu stare i trzeba zainwestować w coś nowego 😅 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Mod Team

Powrót do tematu. Ostatnio zajeździłem 2 komplety Geaxów Goma, w obu przypadkach miałem problem z przesuwaniem opony po obręczy w przednim kole. Tu dodam że zakładanie/zdejmowanie opon nie wymagało praktycznie użycia siły, wchodziły bardzo luźno. Niedawno zmieniłem oponki na Gato, już sygnowane przez Vittorię, ale to stare Geaxy z innym logo. Myk w tym ze teraz mam wersję TNT. W recenzjach naczytałem się że opony w tej wersji są bardzo ciasne, dużo osób pisało ze walczyli długo z metalowymi łyżkami żeby je założyć. U mnie weszły bezproblemowo, trochę siły musiałem użyć, ale obeszło się bez konieczności użycia łyżek. No i co najważniejsze, problem przesuwania opony na obręczy znikł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...