Skocz do zawartości

[Przewożenie rowerów] bagażnik dachowy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym w jakiś sensowny sposób przewozić rowery autem na większe odległości ~ 1000km +. Auto nie jest w tej chwili w żaden sposób dostosowane do tego. Mam  opla insignie 2012 hatchnack, bez relingów.

Trochę szperałem w sieci. W tej chwili skłaniam się ku bagażnikowi na dach + kartony na rowery. Idea jest taka, że do miejsca docelowego składam dwa rowery do kartonu i kartony do bagażnika. Na  dachu w tym czasie mogę mieć bagażnik dachowy.

Na miejscu montuje bagażnik dachowy dla rowerów,  i dojeżdżam z nimi tam gdzie chcę, już na dużo bliższe odległości. 

 

Jest w tym sens? :D Wychodzi dwa razy taniej niż montowanie haka i kupowanie bagażnika na hak. I jest opcja wykorzystania nie tylko do rowerów (bagażnik dachowy) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Możliwe,że autorowi chodzi o zwiększone spalanie przy dwóch rowerach na dachu. Wg mnie opel insygnia liftback ma tak mały otwór bagażnika, że może się okazać niemożliwe włożenie tam roweru.

Dla mnie najlepsza opcja (w przypadku auta bez haka) to bagażnik na dach plus uchwyt i w drogę. oklej sobie tylko miejsca gdzie będą się opierały stopy bagażnika na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2021 o 13:27, plosaczek napisał:

sensowny sposób przewozić rowery autem na większe odległości ~ 1000km +

Wg mnie tylko i wyłącznie hak + bagażnik. Kupujesz raz i masz święty spokój. Nie martwisz się jak musisz wjechać do jakiegoś parkingu podziemnego, nie patrzysz na gałęzie, nie obawiasz się bocznych podmuchów wiatru, nie mówiąc o zużyciu paliwa. Przy takich odległościach nawet chwili bym się nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w chatchbacku wożę dwa rowery w bagażniku (Mondeo) i masa bagażu tam sie jeszcze da upchnąć po złożeniu tylnych siedzeń. Najwyżej odkręcisz sobie przednie koło/a. 

W dniu 9.03.2021 o 13:53, plosaczek napisał:

Dalej, dziewczyna raczej wybiera większy bagaż niż mniejszy i pewnie miejsca by zabrakło na rowery i walizki :P 

Skoro 

W dniu 9.03.2021 o 13:27, plosaczek napisał:

Idea jest taka, że do miejsca docelowego składam dwa rowery do kartonu i kartony do bagażnika.

to przecież rowery bez kartonów zajmą mniej miejsca. 

Z rowerami na dachu jest ten problem, że można je razem z dachem zostawić pod jakimś mostkiem jeżeli nie ma się nawyku jazdy z takim wysokim bagażem :/

Ja bym jeździł jak jeżdżę - z rowerami w bagażniku. Alternatywą jest dozbieranie na hak i bagażnik na hak. W takiej konfiguracji możesz od razu podjechać na myjkę po jeździe :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z rowerami na dachu jest ten problem, że można je razem z dachem zostawić pod jakimś mostkiem jeżeli nie ma się nawyku jazdy z takim wysokim bagażem 😕

Pod mostkiem raczej spoko, bo jednak wyższe pojazdy pod mostkami jeżdżą a osobówka z rowerami na dachu nie ma wysokości tira. Ale wjazd do garażu podziemnego albo wizyta w McDrive może być bolesna 😄

Ja jednak wożę na dachu z uwagi na to, że mam jeden bagażnik zima/lato narty/rowery, nie blokuje mi dostępu do otwierania klapy bagażnika, nie paprają się rowery podczas jazdy w deszczu, nie syfię sobie bagażnika i tapicerki wkładając rowery do wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

26 minut temu, abra napisał:

Pod mostkiem raczej spoko, bo jednak wyższe pojazdy pod mostkami jeżdżą a osobówka z rowerami na dachu nie ma wysokości tira.

Ja to wiem, ale powiedz to mojemu bagażnikowi który zostal na bramie wjazdowej :) Trzeba o tym pamiętać. To trochę jak jazda w ruchu lewostronnym. 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rowerach na haku czy nawet samym bagażniku też trzeba pamietać np cofając :) Dodatkowo rowery nieco wystają poza obrys szerokości samochodu. Każde z rozwiązań ma plusy i minusy. Według mnie plusem przewożenia na dachu jest też o wiele szybsze zakładanie i ściąganie roweru, choć z drugiej strony niższym osobom/przy wyższych autach dużo łatwiej będzie montować rower na bagażniku na hak. Tak jak pisał Pixon przy dachowych belkach warto zabezpieczyć czymś miejsca styku stóp bagażnika z karoserią (podobnie przy bagażnikach na klapę), chyba że w danym modelu auta są specjalne miejsca do mocowania bagażnika pod zaślepkami w rynienikach (lub relingi). Przy przewożeniu 2 i więcej rowerów na bagażniku na hak warto z kolei dokładnie zabezpieczyć rowery przed ocieraniem się o siebie (sam mam pamiątkę na dolnej goleni amortyzatora po jednym z wyjazdów ze znajomymi z 4 rowerami na haku). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jasne, macie rację. Bagażnik na hak, a właściwie to platforma na hak jest mega. Tylko:

- trzeba mieć auto z instalacją - z hakiem, jeśli się nie ma to trzeba takowe kupić, albo zamontować HAK. + 1500 zł montaż haka i więcej w  przypadku nowszych aut. Później każde kolejne też dobrze by było żeby miało hak lub historia się powtarza i płacisz za jego montaż

- sama platforma jest droga

- platforma jest ciężka, mieszkając w bloku, trzymając ją w piwnicy, zajmuje dużo miejsca. Nosi się ją mało przyjemnie

- macie rowery na platformie, w momencie kiedy ktoś wam najeżdża na tył pojazdu niszczy Wam rowery, jak to jest w tym wypadku z bujaniem się o kasę z OC sprawcy? Średnio chciałbym się w to bawić.

 

Choć sama jazda z rowerem za sobą, mniejszy opór, ciszej. Każdy niech przemyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No tutaj najlepszym wyjściem jest bagażnik na hak właśnie, wszystko jaki budżet chcesz przeznaczyć dla swojej wygody. Nie musi też to być od razu bagażnik typu Thule za 3k. Są przecież tańsze bagażniki na hak, gdzie cena będzie podobna jak w przypadku bagażnika na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...