Skocz do zawartości

[dopasowanie osprzętu] Pomoc w dobraniu komponentów do roweru trekingowego.


Rekomendowane odpowiedzi

Jako nowy na forum, witam wszystkich i proszę o wyrozumiałość jak coś pokręciłem z miejscem opublikowania postu.

Mam rowerek villiger toronto, kupiony używany rok temu(dokładnie ten z linku)

VILLIGER TORONTO rower full trekking 28 Shimano LX - 8629198056 - oficjalne archiwum Allegro

. Nie chcę kupić nowego bo ta rama dla mnie super tylko chce przeprowadzić generalny remont. Pojawia się problem z wyborem części, bo tak jak z montażem sobie poradzę, tak z dobraniem pasujących części gorzej.

Proszę o pomoc. Budżet to ok. 1500zł. Chciałbym wymienić:

- koła (28, najlepiej czarne pod vbrake)

- kasetę(jest 9)

- korbę ( teraz jest 17,3cm, oś suportu kwadratowa, suwmiarka pokazuje 110mm długości)

-łańcuch

-przerzutki (przód i tył)

- manetki przerzutek

- hamulce vbrake i dźwignie

Z góry dziękuje. Karpik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja remontowa więc:

Na pewno koła bo na tyle są pęknięcia przy szprychach jakby były za mocno ponaciągane.

Kaseta delikatnie "faluje". Czy wymiana koła pomoże?

Łańcuch bo pękł i zdaje mi się, że jest już za krótki.

Klocki w hamulcach.

Nie wiem czy to normalne ale przy wrzucaniu cięższego biegu na tylnej przerzutce muszę "szukać oporu" na manetce. Czasem złapie za pierwszym razem, a czasem muszę nacisnąć 3 razy, żeby "złapać bieg".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli obręcz ma pęknięcia to warto zająć się wymianą kół.

Kaseta faluje w wielu piastach jeśli nie we wszystkich. W jednych mniej a w drugich więcej. Wszystko zależy od precyzji wykonania i współosiowości bębenka z korpusem.

Jak kaseta i łańcuch są zużyte to do wymiany. Można wymienić także kółka tylnej przerzutki jeśli są w kiepskim stanie. Co do korby to zależy co tam siedzi i czy jest rozbieralne czy nie - może wystarczy wymienić środkowy blat.

Manetkę ciężko uszkodzić, śmiem twierdzić, że wystarczy jej podstawowy serwis, czyli czyszczenie i smarowanie a wszystko wróci do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeeejku, masz klasyczny, jeden z lepszych napędów shimano 3x9, super manetki i przerzutki Deore lx, korbę stx RC i chcesz to zmieniać? Koła, jeśli popękane i uszkodzone, zmień faktycznie. A reszta? Kup tylko kasetę 9s, nowy łańcuch np. kmc x9, nowe klocki hamulcowe, pancerze i linki do przerzutek i hamulców. Zrób serwis i jeździj, masz ładny, ciekawy rower na dobrym osprzęcie, który wyregulowany chodzi pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Nawet się ucieszyłem. Nie mam ciśnienia na wymianę wszystkiego i nawet nie wiedziałem, że to tak dobry osprzęt.

Kasetę, jeżeli falowanie jest jakąś normą, też na razie zostawię. 

Czy każdy łańcuch kmc x9 będzie pasował?

Może ktoś zaproponować komplet kół (najlepiej czarnych) do ok. 400zł? Jakiej firmy szukać lub po prostu dajcie link( na PW jeżeli nie można tu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień tylko obręcze. 2x50 pln ( przednie tez popekane ? ) i masz 2 obrecze. Przeplecenie dwóch max 100 pln. Piasty masz bdb alivio. Jeśli nic im nie dolega to tylko obręcze wymienić. Środkowa koronka korby 32 pln. Kaseta hg400 i łańcuch kmc x9 to  koszt 100-150 pln ( zależy jaki model x9 ) kaseta 11-28 lub 11-32.  Zostana być może jakieś linki, pancerze do wymiany, klocki hamulcowe. Musiałbym to widzieć. Manetke wystarczy psiknac penetratorem po zdjeciu dekielka od dołu. Plus 2 krople oleju. 

Suport 111 (110,5 ) mm z tą bdb korba ( lekka i sztywna ) to daje linię łańcucha 47,5 mm czyli ocierania łańcucha o wózek przerzutki przedniej nie będzie. To jest dobry rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zależy jakie obręcze kupisz. Jeśli wysokość obręczy będzie taka sama lub bardzo zbliżona do obecnych nie ma konieczności wymiany szprych.

Obręczy szukałabym od sprawdzonych marek typu Accent, Author, z droższych DT Swiss lub Mavic.

Może być tak, że przeplecenie koła i zakup obręczy przewyższy koszt zakupu nowych kompletnych kół, więc trzeba dobrze kalkulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spytam wprost. Takie obręcze na przód i tył będą dobre? 

https://allegro.pl/oferta/obrecz-28-29-dt-swiss-535-v-brake-36-9854764033?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Na przodzie mam piastę Shimano HB- MC12,

Piasta tył Shimano STX RC 8S lub BS   FH- MC38A

Obydwie na 36 szprych.

Jakie szprychy? Te co mam od zagięcia do obręczy mają 290mm.

 

Edytowane przez karpaxja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica z tymi, które mam obecnie do tych z linku to 3mm ale i tak chcę szprychy i nyple czarne:-). Podałem wszystkie potrzebne wymiary piasty i pan ze sklepu dopasuje mi szprychy. Spróbuję nawet sam zaplec. Zaniosę tylko koła do centrowania.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i rady. Jesteście bardzo... cierpliwi^_^

Oczywiście to nie znaczy, że już nie będę pytał bo widzę, pytając, porównując dużo się uczę.

Pozdrawiam i szczęśliwego nowego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bogus92 napisał:

Jeśli już będziesz wszystko rozbierał zawsze warto zrobić pełny serwis piasty i bębenka. W momencie jak nie będą chodziły dobrze to raczej ich jedyną drogą będzie droga na śmietnik.

Jakie są objawy, że mogą nadawać się na śmietnik bez rozbierania?

Jak i tak są w kiepskim stanie to wywalę i kupię nowe ^_^.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rób bo.więcej szkod narobisz ( z regyuly ) niż poprawisz. Oczywiście jeśli wszystko jest ok czyli palcami zakrec osia i poczujesz czy szarpie czy nie. Lub gdy jest luz. ( to sprawdzisz gdy kolo.zalozone ruszając nim na boki.) To.sa dlugowieczne piasty na dodatek bardzo udane modele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...