Skocz do zawartości

[Korba] Wymiana napędu w Cube Aim


Avis_

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Jestem nowy na forum, ale tematy czytam i przeglądam już od bardzo dawna i przyszła kolej na zasięgnięcie porady i podjęcia decyzji :). 

Posiadam Cube Aim z 2015 roku na standardowym osprzęcie tj. Korba Shimano Tourney FC-TX801, 42x32x22 zęby, 170mm, Kaseta Shimano CS-HG200, 12-32 zęby, Łańcuch KMC 27, przerzutka tylna :Shimano Altus RD-M280. 

Z racji znacznego zużycia chciałbym wymienić komplet osprzętu i zastanawiam się nad grupą Alivio i wymianą suportu na Hollowtech II. 

Czy Waszym zdaniem korba Alivio FC-M4050 będzie odpowiednia? Wymieniając cały osprzęt chciałbym też dołożyć kasetę 9 rzędową i zastanawiam się nad tym czy moja przerzutka Altusa ją obsłuży? Manetka jest oczywiście do wymiany, bo obsługuje tylko 8 rzędów. 

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego osprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wymienić wszystko, ale najlepiej stopniowo, żeby budżet nie ucierpiał w tych ciężkich czasach ;) . Korba + łańcuch + kaseta idą na pierwszy ogień i zastanawiam, się czy tylna przerzutka będzie współpracować z 9 rzedową kasetą. Nie przegladałem cen Deore, od razu założyłem, że będzie o wiele drożej. 

W sumie jak teraz zerknąłem na tylną przerzutkę to jednak zrobię wszystko za jednym zamachem. Czyli skłaniać się jednak w kierunku Deore tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Twój Altus ogarnie kasetę 9s bez problemu.

Jeśli masz iść w Deore to od razu 10s. Kupujesz kasetę, korbę (1x/2x/3x), łańcuch, przerzutkę i manetkę. Masz wtedy komplet bez kombinacji.

Daj znac jaki napęd preferujesz. Najpopularniejszy i najwszechstronniejszy aktualnie byłby z kasetą 11-42t i korbą 2 rzędową o odpowiednich zębatkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bogus92 napisał:

Twój Altus ogarnie kasetę 9s bez problemu.

Jeśli masz iść w Deore to od razu 10s. Kupujesz kasetę, korbę (1x/2x/3x), łańcuch, przerzutkę i manetkę. Masz wtedy komplet bez kombinacji.

Daj znac jaki napęd preferujesz. Najpopularniejszy i najwszechstronniejszy aktualnie byłby z kasetą 11-42t i korbą 2 rzędową o odpowiednich zębatkach.

Obawiam się, że stockowa piasta nie obsłuży mi kasety 10x, ale jak mam już inwestować to może skuszę się na wymianę koła/piasty.

@bogus92 co do rodzaju napędu nie mam preferencji, chciałbym żeby był sztywny bo ten stockowy w tym momencie pływa dosłownie. Jeżdźę 60% asfalt/40% drogi szutrowe/las. Chciałbym żeby ten zestaw był w miare uniwersalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Na piastę klasyczną Shimano możesz włożyć bez problemu kasetę 12 rzędową, więc wymiana piasty czy koła nie jest potrzebna. Jednym zdaniem - nie masz się czygo obawiać, bo szerokość kaset jest taka sama za każdym razem. Różnice są w odległości pomiędzi zębatkami i ich grubość.

Jakich przełożeń aktualnie korzystasz? To jest klucz do doboru odpowiedniego rodzaju napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam założoną stockową piastę CUBE K68F - myślisz, że nie będzie problemu z montażem kasety 10x? 

2x4, 2x5, 2x6 - 40%

3x6, 3x7, 3x8  -40%

Reszta konfiguracji wydaje mi się zdecydowanie rzadziej jest przeze mnie używana. Na podjazdach wiadomo czasami piłuję 1x2, ale rzadko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To teraz musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jakie musisz kupić korbę i kasetę, żeby mieć takie przełożenia dostępne. Według mnie bez korby 3x się nie obędzie, skoro ciśniesz aktualnie na najcięższych biegach.

Kaseta 10s spokojnie będzie pasowała do twojego bębenka, nie masz się o co obawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...