Skocz do zawartości
Gremlin008

[Napęd] Etanol zamiast benzyny ekstakcyjnej

Rekomendowane odpowiedzi

Gremlin008

Tak, jak w temacie, napęd zawsze czyszczę benzyną ekstrakcyjną, jednak czy mogę ją zastąpić etanolem? Próbował ktoś może?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ArtGD

Szkoda etanolu do czyszczenia napędu, są dla niego lepsze zastosowania :D Benzyna lepiej rozpuści smary, oleje z napędu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
seraph

Ja próbowałem etanolu i mam mieszane uczucia, bo niby fajnie, ale jak się przesadzi to ma się kolejny dzień zmarnowany:teehee:

Napędu nie zepsujesz, więc jak masz dostęp do większej ilości to próbuj. Denaturat to środek czyszczący, więc pewnie zadziała.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4kwiatek

Jeju. Czytam że etanol zamiast benzyny do napędu. Myślałem że sh* wymyśliło coś nowego zamiast elektryków. BTW: czyszczę odtłuszczaczem z marketu. Wystarcza.

• +1 pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dovectra
13 minut temu, ArtGD napisał:

Benzyna lepiej rozpuści smary, oleje z napędu.

Tak bo to z tego samego pochodzi - Ropy naftowej

a etanol, wiadomo z kartofli...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gremlin008

Pytanie moje spowodowane moim lenistwem, po prostu etanol mam pod ręką natomiast po benzynę nie chce mi się iść do sklepu. Czyściłem już parę rzeczy etanolem i całkiem spoko to wychodziło, ale wolałem spytać czy nie ma jakiś przeciwwskazań. A różnicy w jakości czyszczenia to chyba nie będzie jakiejś diametralnej dla której opłacało by się iść po benzynę do tego sklepu :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
skom25

Nic nie zdziałasz. Tym możesz sobie zmyć ślady po tłustych palcach, a nie brud z napędu. Benzyna będzie lepsza, ale Shimano Degreaser najlepszy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Galvatron

Jako odtłuszczacza używa się alkoholu izopropylowego, nie etylowego.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TheJW

Alkohol szybko paruje - to jego największa wada. Poza tym jest lepszy od benzyny, bo nie zostawia żadnego filmu. Możesz nim czyścić więc i napęd, i tarcze hamulcowe. Do tego alkohol jest bezpieczny dla lakieru, więc usuniesz na przykład ślady po smarze czy żywicę z ramy.

Ja podczas zwykłej pielęgnacji roweru napęd myję Ludwikiem/Fairy rozpuszczonym w wodzie. Natomiast gdy rower jest rozebrany, to wszystko lecę cleanerem Kraft do tarcz hamulcowych i sprzęgieł - jest najlepszy ze wszystkich, które testowałem.
Wcześniej używałem IPA, ale skończył mi się zapas, a małych opakowań nie opłaca się kupować (trzymać bańkę 5 czy 10l alkoholu w mieszkaniu jednak trochę strach ;)).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wkg
11 minut temu, TheJW napisał:

(trzymać bańkę 5 czy 10l alkoholu w mieszkaniu jednak trochę strach ;)).

To co Ty robisz jak masz gości ? 

:D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
SoloTM

Chodziło o to, że można wpaść w ciąg ;)

• +1 pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta