Skocz do zawartości

[trenażer] interaktywny w rozsądnej cenie?


Eazy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Duży opór nie przydaje się tylko przy mocnych depnięciach, ale ma to duże znaczenie w kontekście generowanego hałasu, nagrzewania się czy zużycia opony.

Elite Rampa, której używam przy 40kmph generuje 1060W, więc u Ciebie rolka żeby utrzymać 400W musi się kręcić 40km/h a u mnie ok 22km/h, chyba nie trudno zgadnąć który trenażer będzie cichszy w niższych zakresach mocy ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia, hałas wentylatora to przebija ;) 

Nagrzewanie na opone nie ma wielkiego wpływu, bo raz - grzeje się elektromagnes, a dwa to opór przenoszony jest  jednak przez oba koła podparte na 3 rolkach o dość znacznej średnicy.

Pomijam fakt, że 99% naszych treningów odbywa się na mocy poniżej 300w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewanie na oponie owszem niema znaczenia jak i hałas bo wentylator w pokoju to przebija, ale jak traci łączność w trakcie wyścigu/czy zaliczaniu jakiegoś wyzwania gdzie nie można przerywać to już jest frustrujące. A z Tacx jest to standard - bo się przegrzewa.

Z tymi mocami podawanymi przez producentów to też jest ściema bo podają max ale przy prędkości koła 60km/h, ale jak podjeżdżasz pod Alpe d'Huez, czy Alpe d'Zwift to masz prędkość może z 10km/h a wtedy się okazuje że trenażer może wygenerować tylko 200W albo mniej.

Rozwiązaniem problemu z przegrzewaniem jest zamontowanie wentylatora na Smart Flow, projekt do wydruku 3d znalazłem na forum, koszt chyba 50zł na printalize.

 

75804553_WentylatorTacx.thumb.jpg.90cd9419fc2068eddc19c8b197ab525a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, wkg napisał:

Możliwości Zwifta czy trenażera ?

Tutaj odp po pauzie :):

22 godziny temu, arturooo3 napisał:

na całości możliwości - power i cadence

Czyli korzystam kompletnego "pakietu" - czyt. nie używam zewn. czujników przy nim.

16 godzin temu, abdesign napisał:

No chyba za optymistyczna ocena... założę sie że w stres teście moja 15-sto letnia córka to ugotuje.... naprawdę przeciętny interwał i go odcina. Jeden dzień siedzialem na tym... nie wytrzymywał 20 minut... 

Spokojnie, już tłumaczę - to jest bardzo fajny trenażer i jak najbardziej go polecam ale jako pierwszy, dla niezaawansowanych - a niekoniecznie dla doświadczonych kolarzy, jeżdżących od lat lub którzy po prostu mieli już 3 kolejne trenażery, czy też są Twoją córką, która zgaduję jest rowerowo na pewno dość silna. Piszesz, że jeden dzień siedziałeś na tym i nie wytrzymał 20minut, możesz się podzielić co się stało po 20minutach? Rozpadł się? Spalił? Pytam poważnie, zastosuję do swoich treningów radę a może i zacznę mierzyć jego temperaturę? Jakaś 1/3 moich treningów to klasyczne interwały z górnym 120% FTP. Do skoków 300% FTP na 10 sekund to się on już średnio nadaje.

Tacx Flow Smart jest bardzo fajny, ale raczej dla osób zdecydowanie mniej doświadczonych niż tutejsze forumowe gwiazdy, w życiu nie poleciłbym go zaawansowanym kolarzom bo nie wiedziałbym jak próbować go wtedy bronić. I tak, do najcichszych zdecydowanie nie należy, choć podczas spokojnego 200W z matą jest w miarę cicho.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pinok napisał:

ale jak podjeżdżasz pod Alpe d'Huez, czy Alpe d'Zwift to masz prędkość może z 10km/h a wtedy się okazuje że trenażer może wygenerować tylko 200W albo mniej.

Powiem szczerze, jak podjeżdżasz cokolwiek to przednie koło masz nad tylny, jak ten warunek nie jest zasymulowany, to jaka to różnica czy koła kręcą się 20km/h a apka przelicza prędkość.

Jakby nie patrzeć każdy trenażer, po za kickr climb jedyne co symuluje to wiatr w gębę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, arturooo3 napisał:

Piszesz, że jeden dzień siedziałeś na tym i nie wytrzymał 20minut, możesz się podzielić co się stało po 20minutach? Rozpadł się? Spalił?

Panowie sobie dywagują o trenażerach interaktywnych... a ten Tacx moim zdaniem interaktywny jest tylko na papierze. Przegrzewa się i zrywa połączenie, to jest zaobserwowana przeze mnie wada. Poziom hałasu czy komfortu kalibracji to już indywidualna sprawa.

Ja mam z nim bardzo krótkotrwałe doświadczenie, nie zrobiłem nawet jednego treningu to nie tak. Po prostu ktoś mnie poprosił żebym to zainstalował i ustawił... i bardzo mnie rozczarował. Myślałem że może to jednostkowe, ale próbowałem ze 3 razy i dwóch egzemplarzy. A te 20 minut to był ich... rekord.

Tak na marginesie na moim jest napisane ponad 2kW i co ma mi to powiedzieć? Znasz kogoś kto kręci połowę tego dłużej niż przez chwilę? To mówi tylko tyle że przy takim chwilowym obciążeniu się nie rozpadnie, nie spali po prostu wytrzyma mechanicznie, a nie że będzie w stanie prawidłowo działać poza jakimś incydentalnym pikiem. W związku z tym nie sądzę że Tacx się przy 800W rozpadnie, na pewno wytrzyma ale nie czyni go to funkcjonalnym interaktywnym trenażerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abdesign, dzięki za odpowiedź. Faktycznie niektóre trenażery potrafią się zagrzewać, nawet nie wiedziałem, że Tacx-y częściej lub rzadziej - u mnie problem nigdy nie wystąpił (a to nie jest moje pierwsze 100km na nim) ale możliwe, że nie obciążam go aż tak bardzo. Mój najdłuższy trening na Tacx Flow Smart trwał jakieś 2h 30min. Może jest już też bardziej poaktualizowany, może coś w sprzęcie też poprawili.. Może też częściej występuje przy ANT+? Ja obecnie głównie mam łączność po Bluetooth. Dobre trochę sztuk też stoi po Decathlonach z pomontowanymi rowerami aby każdy mógł spróbować.

Wiem natomiast, że gdyby po 20minutach trenażer odmówił posłuszeństwa (toż to ledwo koniec dobrej rozgrzewki...) natychmiast bym go reklamował do skutku, wydać 1000zł i rozczarować się po 20minutach to dla mnie nie wada modelu tylko w 100% wadliwy egzemplarz.

Natomiast u mnie także (podobnie jak pisze grzybu) poprzedni telefon potrafił się rozłączyć (podejrzewam z przegrzania, bo był zagotowany i albo urywał połączenia albo się zawieszał albo restartował) gdy miałem na nim uruchomionego Zwifta z renderowaniem grafiki 3D i pod to podpiętą całość od Tacx-a (o ile dobrze rozumiem to są 4 osobne połączenia Bluetooth z telefonem, idąc nazwami Zwifta: Power Source, Cadence, Controllable oraz jeszcze osobno już nie z Tacx-a Heart Rate) - może w tym tkwił problem abdesign? Czy próbowałeś z innymi urządzeniami? Np. u mnie idealnie działa konfiguracja notebook + telefon z Zwift Companion. Nic nie rozłącza i nic się nie przegrzewa. A nuż problem był jednak po drugiej stronie (urządzenie odbierające a nie trenażer).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, radziuGD napisał:

Powiem szczerze, jak podjeżdżasz cokolwiek to przednie koło masz nad tylny, jak ten warunek nie jest zasymulowany, to jaka to różnica czy koła kręcą się 20km/h a apka przelicza prędkość.

No jednak jest potężna różnica - na podjazdach jedziesz na miękkim przełożeniu. A wtedy depnięcie gwałci trenażer. A moce 700-900 W zdarzają się - szczególnie podczas wyścigu by dogonić grupę. Mi się udało zgwałcić Kickra przy około 650W - więcej nie chciał się opierać :D Przełożenie 24/36. 

W dniu 18.01.2020 o 00:57, radziuGD napisał:

Pomijam fakt, że 99% naszych treningów odbywa się na mocy poniżej 300w

Przy interwałach Sweet Spot czy jazdach Endurance to może i tak. Ale każdy program treningowy ma momenty o mocach o wiele wyższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tacx-a możesz mieć w Deca za 2299zł a Elite Direto X za 2899zł to raczej brałbym Tacx-a. Z drugiej strony w Elite chwalą dokładniejszy pomiar mocy oraz większy % nachylenia. @FigoiFago a jak sprawdził się Tacx Vortex?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie 600 zł różnicy. Direto X można kupić za 2730. Różnica w pomiarze mocy nieduża, ale ze wskazaniem na bardziej dokładną w Direto X. Sam nie wiem, muszę nad tym pomyśleć dłuższą chwilę. Co do testów to dopiero jak wziąłem trenażer z Deca to okazało się, że to model Flow :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś jakieś większe problemy z Tacx Flow Smart-em? U mnie od półtora roku nic się nie przegrzewa ale kilka osób tutaj na forum o tym wspominało. Vortex to taki Flow, tylko więcej watów i lepszy pomiar mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DirectoX, to chyba najtańszy w pełni interaktywny DD - cichy, stosunkowo dokładny, szeroki zakres odwzorowania podjazdu, z olejowym kołem etc. Wszystko taniej ma niestety jakieś braki.

Tak przy okazji Flux'a od Flow'a różni wszystko... na podstawie zabawy z Flow'em niczego się nie dowiesz o Flux'ie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesigndzięki za info. Wiem, że Flux i Flow dzieli przepaść. Mocno zastanawiam się nad Direto X. Niestety pojawia się mała niedogodność. Mam rower szosowy na którym właściwie nie jeżdżę i miałem zamiar używać go z trenażerem. Niestety, ale rower ma z tyły kasetę na 8 biegów, a Direto X obsługuje kasety 9,10,11 biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, FigoiFago napisał:

No właśnie 600 zł różnicy. Direto X można kupić za 2730. Różnica w pomiarze mocy nieduża, ale ze wskazaniem na bardziej dokładną w Direto X. Sam nie wiem, muszę nad tym pomyśleć dłuższą chwilę. Co do testów to dopiero jak wziąłem trenażer z Deca to okazało się, że to model Flow :) 

Dokładnością pomiaru mocy w ogóle się nie sugeruj bo to nieistotny detal. 1% +- co za różnica. Tak samo Ci zmierzy FTP jak potem zmierzy moc na treningach. Poczytaj o Direto - głupieje przy mocnych interwałach. Ma problemy ze stabilizacją mocy. Jak zrobisz interwał 150-500W to na skoku do 500 będzie się wahało 350-650 i zrezygnujsz.

DC Rainmaiker dobrze to opisał. 

Ja po długich deliberacjach wybrałem Kickra i radzę brać Kickra Core. Cena taka sama co Direto a półkę wyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, opisałem to na podstawie DC Rainmaikera i innych opinii - nie mam tego trenażera. Opisywali takie zachowanie Direto - właśnie trudności ze stabilizacją mocy po sporym zwiększeniu obciążenia:

"In this case, the Direto X initially responded quickly, but couldn’t stabilize very well to the big shifts (this was done in the small ring in front, which should increase stability of situations like this). But it wobbled too much, for 30×30 workouts, this wouldn’t be an acceptable trainer for me, since I’m constantly chasing watts that are significantly above/below the target threshold. This means I’ve effectively missed the point of this workout because it was either far too difficult, or far too easy. I highlighted above a few examples, though it realistically happens on most intervals" 

https://www.dcrainmaker.com/2019/09/elite-direto-x-smart-trainer-in-depth-review.html - wykres nad wklejonym cytatem. Jakaś paranoja ! Oczywiście z wyłączonym wygładzaniem.

I to się dzieje przy 30x30 !! Przy 120x30 musi być jeszcze gorzej.

Po przeczytaniu czegoś takiego kupiłem Kickra. No i u mnie te wykresy wyglądają nieporównywalnie lepiej. A, że Kickr Core jest w cenie Direto i cichy  ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wetnę się w temat, ale mam pytanie do bardziej obeznanych w temacie bo tu jestem zielony. Czy zestaw elite novo force z jakimś czujnikiem misuro, albo innym ant+/ble prędkości i kadencji polata z jakimś programem w stylu elite my e-training (głównie chodzi o wsadzane przez użytkowników trasy my real video) lub kinomap. Wiem, że Zwifta z luzem ogarnie, ale zamiast grafiki wolę jakieś prawdziwe widoczki i fajnie jakby jakaś, prędkość, kadencja, pseudomoc, puls się też wyświetlały. Czy elite my e-training z trasami my real video jest darmowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...