Skocz do zawartości

[rower] xc, hartail 100mm do ok 4000zł


grubol

Rekomendowane odpowiedzi

Mówimy tutaj o rzeczach gdzie niewiele ich możemy wykorzystać. Gramy w wadze roweru, kąty 1 czy 2 stopnie. Blaty 30 czy 32 zęby. Jeżeli nie mamy techniki jazdy, jeżeli kupujemy rower niezgodny z tym co chcemy robić to wszytko jest na nic. Przy wadze zawodnika 100 kilo to co za różnica w wadze roweru 1800 czy 2100. Czemu tak niewielu chodzi na kursy nauki jazdy, wiem są drogie, ale jeśli chcemy startować w maratonach i profesjonalnie podchodzimy do wyboru roweru to pominięcie nauki jazdy jest ogromnym błędem. Później pytacie się na forum jak się sprawuje taki czy inny rower. Większość tych opini nic nie będzie warta jeśli każdy wybierał rower kierując się czymś innym. Ktoś kiedyś powiedział że trzeba mieć 2 lub 3 rowery aby każdego używać zgodnie z przeznaczeniem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, poliglota napisał:

Czemu tak niewielu chodzi na kursy nauki jazdy, wiem są drogie, ale jeśli chcemy startować w maratonach ...

Kursy nauki jazdy do maratonów ? :D 

Na maratonie liczy się FTP,  TTE, draft, równomierna jazda i żeby się nie podpalić na początku. No i taktyka (a właściwie świadomość własnych możliwości) ale tego się można nauczyć tylko na maratonach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, poliglota napisał:

Ktoś kiedyś powiedział że trzeba mieć 2 lub 3 rowery aby każdego używać zgodnie z przeznaczeniem 

Można i tak. Ale jeśli odpowiem sobie na pytanie "gdzie i jak jeżdżę najczęściej", okazuje się że jeden typ roweru sprawdza się z nawiązką. Jestem z czasów, kiedy na rigid MTB 26 robiło się XC, turystykę, sakwiarstwo, pierwsze ęduro, wiejski dałnhil i tego typu rzeczy. Każdy jeździł ile wlazło. Dzisiaj spadkobiercą tego typu roweru (i podejścia) jest moim zdaniem HT MTB na kole 29". Może robić za rower do wszystkiego. Do niektórych rzeczy lepiej, do niektórych gorzej, ale sobie poradzi. I zakupy na kierze 720 mm ze sklepu też da się przywieźć :). Na baranku nie bardzo.

Odnośnie do tego Treka X-Caliber8 2019 - podawany tutaj ma moim zdaniem ładniejszą ramę (kolor Cardinal zwłaszcza no i ładniejsza główka) i lepszy napęd niż obecna wersja. Tylko, że piasty słabe, jak to w Treku. I zwykłe QR. Lepiej troszkę dołożyć do RR XC100. Koła jako całość lepsze, sztywne osie, lepszy amor.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim według uznania, to jest wygody jeżdżącego. Kiedy się wsiada na jakiś rower i po dłuższej przejażdzce się czuje synergię z maszyną, jakby była robiona "pode mnie". Wtedy można jechać wszędzie. Uniwersalność to także napęd. I dziś to albo 2x10/11 albo 1x12 ale moim zdaniem TYLKO na ramie dającej możliwość montażu przedrzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)


Chyba na ten moment przychylę się do Treka. Najwięcej będę go używał na terenach wokół Poznania, tam mam głównie płasko. Co jakiś czas wyskoczę sobie w Izery itp. Skoro ta rama jest taka sama jak Roscoe to czy ewentualnie z czasem trudno byłoby X-Calibra podrasować pod rower trailowy? Lepszy amortyzator, porządne piasty + koła dadzą radę zmienić trochę jego przeznaczenie? 

Sorry za takie laickie pytania, ale całe życie rower to był po prostu rower, który dawał frajdę. Nigdy nie zaprzątałem sobie głowy częściami itp :D Prawdopodobnie nawet nie mam odpowiedniego punktu odniesienia nawet, żeby decydować o blatach, kątach itp :D 83kg, w planach 75 to na podjazdach krótszych dam radę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bierz tego x-calibra 8, koniecznie z podlinkowanej wersji czyli z napędem 2xXX. To jest dobra rama, mimo, że ciężka i bez sztywnej osi z tyłu. Kolor cardinal jest piękny. Koła, jeśli rozwalisz, złożysz sobie lepsze, na piastach shimano na qr pod boost. Założę się, że nie będziesz chciał przejść na 27,5+, bo po co? Ale na tej ramie możesz. Ta rama to prawie szczyt uniwersalności. Chesz 1xXX - możesz. Chcesz sakwiarsrwa - proszę bardzo, bagażnik zamontujesz, czego nie znajdziesz w wielu rowerach dzisiaj. Każdy nowoczesny amortyzator założysz do niej, jeśli domyślny nie starczy (ale jest spoko). Wieczysta gwarancja Treka także się liczy. Bierz go. Inne jeszcze fajne w nim rzeczy to suport gwintowany BSA i manetki na obejmę. Bierz.

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sabarolus napisał:

W tej chwili Shimano ma pod ten standard piasty na poziomie Deore. 

No właśnie. I o takiej myślę. Wiadomo, kulki i konusy ale 3 razy lepsza i pewniejsza od byle jakiej Formuli.

23 minuty temu, Alsew napisał:

Na bank długo te oryginalne koła nie wytrzymają

Wiadomo. Marne piasty, takie sobie obręcze i do tego na 28 szprych. Ale jeśli rama się podoba, mieć to w dużym poważaniu. Rozwalić bez żalu i składać mocniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniesione do odpowiedniego tematu: 

Hejka,

Stoję przed zakupem jednego z powyższych modeli:

Gost kato 5.9 

https://www.ghost-bikes.com/en/bikes/hardtail/bike/kato-59-al-u

Merida big nine 300

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/559/bignine-300

Trudno wybrać, więc prosiłbym o rade ewentualnie jestem otwarty na jakieś inne propozycje do 4000 zł. Jedynymi moimi preferencjami jest nie zbyt mała korba by dało rade dokręcić na płaskim a także bardziej turystyczna i rekreacyjna geometria/zastosowanie w miare uniwersalne do jazdy po lesie/dr/asfalt itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Szczerze mówiąc to coś przydrogawe te rowery jak na to co oferują. Trek z powyższych postów wydaje się lepszą opcją. Sprawdź jeszcze rowery Krossa, model Level 6.0 wydaje się całkiem niezły.

I pytanie czy do twoich zastosowań ma to być rower XC czy nie lepiej zastanowić się nad jakimś crossem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wkg napisał:

Główny zarzut do geo to kąt podsiodłowej - siedzi się z tyłu nad kołem.

Faktycznie kąt nachylenia rury (nie kąt efektywny) to 71,9 czyli czym dalej wysuniemy sztyce tym bardziej kąt efektywny zbliża się do kąta ryru podsiodłowej. Nawet nie zwróciłem na to uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby dobrze poszukać, to można by znaleźć tego Gate90 2019 nowego w cenie około 4500 PLN. Inna propozycja konkurencyjna dla Ghosta to Unibike Flite 2019: być może nie tak prestiżowa marka i podstawowy amortyzator powietrzny, ale w sumie dobra, współczesna rama i osprzęt, rower solidny jako całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...