Skocz do zawartości

[Stery] Wybijak do misek


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Czeka mnie wymiana sterów, więc postanowiłem że sprawie sobie wybijak do misek sterów. Narzędzie w sklepie to koszt około 70 zł, więc trochę dużo jak na narzędzie używane raz na kilka lat.

Postanowiłem spróbować zrobić coś samemu. Znalazłem rurę PCV o odpowiedniej średnicy, dość twardy materiał, średnica ścianki +/- 1 mm. Myślicie że coś takiego wytrzyma?

Wiem że lepsza była by stal, ale jak mam kupować rurę, dość często sprzedawaną w dość długich odcinkach, to już chyba wole kupić dedykowane narzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Dokumosa napisał:

A jak masz półintegry na maszynach to misek nie ruszaj.

Tu jest właśnie pies pogrzebany. Serwis montował mi stery za pomocą młotka i nasadki... Efekt jest taki, że krawędzi miski są poobijane. Przymknąłem wtedy na to oko, ale teraz mnie to drażni za każdym razem jak spojrzę w stronę główki. Stąd decyzja o wymianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam rura ma średnicę większą niż 1 1/8". UNIOR (btw żadna polska firma wbrew temu co twierdzą w centrumrowerowe) ma w ofercie wybijak do sterów 1 1/8 i 1 1/4", który znowu nie pasuje do 1 1/2 ;)

Na ali za 50 z przesyłką kupisz odpowiedni narzędz ale śrubokrętem da się to zrobić równie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, o tym nie pomyślałem.

Plan jest taki żeby oprzeć ściągacz o miskę, a od góry, centralnie uderzyć kawałkiem rury. Siła powinna iść idealnie w środek, więc miska powinna wyjść równo. 

Zależy mi na bezpieczeństwie ramy, bo miski i tak lecą na śmietnik.

Zresztą ten pomysł nie jest mój, znalazłem go na innym forum :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MMMAAACCC7 napisał:

Jest zdecydowanie prostszy sposób, kupujesz najtansza stalowa sztyce, tniesz ja w 3, 4 miejscach, rozginasz i masz fachowe narzedzie do wybijania.

Sprawdzałeś takie rozwiązanie? Bo wydaje się że rurka sztycy jest zbyt sztywna i przed każdym włożeniem do główki ramy trzeba by ją zginać żeby weszła i rozginać przy misce :)

A wybijaki są z cienkiej blachy, także bez problemu zginają się i rozginają podczas wkładania. 

Ja myślę że można by spróbować z dwoma płaskownikami skręconymi na środku śrubą - wkładałoby się je w pozycji równoległej, wewnątrz główki rozkładało do prostopadłej i wtedy uderzało rurą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówka oprze się o krawędź miski, od wewnątrz. Nie mam samego "młota", więc wsunę od góry rurkę i uderzę w środek.

sc.png

Czarne linie to główka ramy. Czerwone to miska. Niebieski to zamocowany ściągacz. Szary to rurka a strzałka pokazuje miejsce uderzenia.

Ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, magia. To niebieskie rozszerza się po kręceniu śrubą :) Zakres to 31- 37 mm, więc samo narzędzie ma jeszcze minimalnie mniejszą średnicę. Działa to jak śruba rozporowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2019 o 07:55, MikeSkywalker napisał:

Sprawdzałeś takie rozwiązanie? Bo wydaje się że rurka sztycy jest zbyt sztywna i przed każdym włożeniem do główki ramy trzeba by ją zginać żeby weszła i rozginać przy misce :)

A wybijaki są z cienkiej blachy, także bez problemu zginają się i rozginają podczas wkładania. 

Ja myślę że można by spróbować z dwoma płaskownikami skręconymi na środku śrubą - wkładałoby się je w pozycji równoległej, wewnątrz główki rozkładało do prostopadłej i wtedy uderzało rurą. 

Tak, sprawdzalem, dziala ze 100% skutecznoscia, sprezystosc "skrzydelek" gdy je rozegniemy jest wystarczajaca, nie trzeba nic ciagle poprawiac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...