Skocz do zawartości

[rower] Canyon Exceed CF SL 6.0 vs Trek X-Caliber 9


PawelW84

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam a mam dopiero zamiar mieć 12tke ;) i nie wiem jak z wytrzymałością, na pewno nie gorzej niż u shimano, mówiłem tylko o rozpiętości przełożeń bo miałem okazję testować gx 34T-12 w jednym z zaprzyjaźnionych sklepów i mi na asfalcie niczego nie brakuje a nogi lekkiej nie mam.

Edytowane przez ILC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym był ostrożny. Przeszukaj form na TheJW i SRAM GX - nie mam podstaw, żeby nie wierzyć. Mnie to nieco ochłodziło, po jego postach zrobiłem rekonensans wśród znajomych i każdy mówi, że świetny ale znika w oczach. Dziś się ujechałem na jednej z popularnych podwarszawskich tras mtb tak, że nie nie miałem siły kciukiem wrzucić na blat :D Testowałem sobie opony. I sobie przypomniałem ten wątek ... Jednak napęd 2x to upierd przy bardziej ambitnej jeździe a już w interwałowym terenie to zupełnie. Przy rekreacyjnej jest świetny. 

Czekam na opinie o nowym napędzie x12 Shimano - tam chyba można wymieniać same zużyte koronki  tak jak w x10 czy x11 ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ILC napisał:

Nie mam a mam dopiero zamiar mieć 12tke ;) i nie wiem jak z wytrzymałością, na pewno nie gorzej niż u shimano, mówiłem tylko o rozpiętości przełożeń bo miałem okazję testować gx 34T-12 w jednym z zaprzyjaźnionych sklepów i mi na asfalcie niczego nie brakuje a nogi lekkiej nie mam.

W Rockriderze XC500 jest kaseta i łańcuch NX. Jeśli testowałeś pełnego GX'a, to tutaj zakres jest trochę mniejszy. 

Kaseta NX też jest rozbieralna, może u Chińczyka da się kupić zębatki na wymianę, bo od SRAMa oczywiście nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Można wymienić pojedyncze małe koronki w M7100/8100. 

To dobra informacja ... zawsze kaseta ze 2 razy dłużej pożyje ;)  2x jest fajny na góry - dwustanowy - podjeżdżasz z godzinę na młynku a potem blat. Na rekreację też bo w sumie co za różnica, że sobie czasem zmienisz - miła odmiana. Ale jak pot oczy zalewa to się robi słabo :/ A na ciężkim grzmocie Gate znowu tak chętnie nie staję na pedałach żeby z blatu wypychać :/ Piszę to z ptu widzenia 2x10, w 2x11 to jest chyba mniej widoczne poprzez redundancję przełożeń ...

Choć ja bym od razu zapodał 36/24 i 11-42 z tyłu mając jeden rower i bywając  górach ... 

Teraz, Sabarolus napisał:

@wkg nawet jezeli Shimano nie będzie trwalsze to będzie tańsze

Jest trwalsze i tańsze, o tym piszę.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sezon jeżdzę na X01 i przy dużych obciążeniach na podjazdach , zdarza sie głownie  na środkowych przełożeniach kasety, wskoczenie łańcucha na wyższą zębatkę. Ustawienia mam ok ,luzu na przerzutce  nie ma  , wszystko działa precyzyjnie 

Oczywiście przy zmianie biegów w górę..   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tyle wiedzy mi nawrzucaliście, że aż musiałem to usystematyzować w tabeli :)

Moje wnioski są takie. W cenie 6100 Exceed jest bezkonkurencyjny. Niestety prawdopodobnie już nie osiągalny.

W związku z czym do wyboru pozostaje 

ROCKRIDER MTB XC 500 

Kellys Gate 70

Marin Nail Trail 6

Rockrider to waga i chyba najlepszy amor ale napęd 1 blatowy NX 34-11/50 12 S od Srama 

Marin, waga nieznana, amor o największym skoku, napęd 1 blatowy NX Sram 32-11/42 11 S od Sunrace  czyli zakres jeszcze mniejszy niż w Rockriderze 

Kellys, chyba najwyższa waga, 2 blaty 36/26-11/42 11S  cały napęd na Shimano więc teoretycznie najbardziej uniwersalny w przypadku turystycznego użytku, Felgi na porządnych piastach Novatec 

Wydje mi się, że poza wagą (której pewnie nie odczuje) wszystko przemawia za Kellys, na drugim miejscu Rockrider i ewentualna przekładka blatu na 36T no i ten SRAM :/ 

Jak te przełożenia mają sie do siebie 34 ( 36 )-11/50 12  kontra 36/26-11/42 11S, bo jednak jednoblat kusi :) ?? 

Doradźcie, co sądzicie  :) 

rowery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ważysz? czy obciążasz swój rower kuframi sakwami itd? 

Polecam jeszcze ten rower, w porębie zawsze te 300 zł ci spuszczą z ceny, wiem bo kupowałem tam rower!

https://shop.lapierrebikes.com/prorace-429

https://shop.lapierrebikes.com/prorace-329-2018

Edytowane przez JuraMałopolska
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PawelW84 napisał:

Jak te przełożenia mają sie do siebie 34 ( 36 )-11/50 12  kontra 36/26-11/42 11S, bo jednak jednoblat kusi :) ?? 

Ano tak. Jeśli nie jeździsz dużo na skrajnych przełożeniach, jednoblat zupełnie wystarczy: http://ritzelrechner.de/?GR=DERS&KB=34&RZ=11,13,15,17,19,22,25,28,32,36,42,50&UF=2328&TF=90&SL=2.6&UN=KMH&DV=teeth&GR2=DERS&KB2=26,36&RZ2=11,13,15,17,19,21,24,28,32,37,42&UF2=2328

Koszty eksploatacji jednoblatu to około 100 PLN za łańcuch, 300 PLN za kasetę częstotliwość wymiany pewnie większa niż z napędem 2x (choć 1000km to już skrajne przypadki), plus trochę bardziej wrażliwe na złą regulację. Nie ma nic za darmo. 

 

Marin to trochę poza konkurencją bo to rower o innej geometrii (Trail). Mniej sportowo, bardziej górsko. Dlatego jak pisałem, lepiej żebyś się przymierzył do różnych rowerów i ocenił czy któryś typ bardziej odpowiada. Choć wiadomo, że w porównaniu z tym co masz teraz, wszystko będzie inne. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PawelW84 napisał:

Panowie tyle wiedzy mi nawrzucaliście, że aż musiałem to usystematyzować w tabeli :)

Moje wnioski są takie. W cenie 6100 Exceed jest bezkonkurencyjny. Niestety prawdopodobnie już nie osiągalny.

W związku z czym do wyboru pozostaje 

ROCKRIDER MTB XC 500 

Kellys Gate 70

Marin Nail Trail 6

Rockrider to waga i chyba najlepszy amor ale napęd 1 blatowy NX 34-11/50 12 S od Srama 

Marin, waga nieznana, amor o największym skoku, napęd 1 blatowy NX Sram 32-11/42 11 S od Sunrace  czyli zakres jeszcze mniejszy niż w Rockriderze 

Kellys, chyba najwyższa waga, 2 blaty 36/26-11/42 11S  cały napęd na Shimano więc teoretycznie najbardziej uniwersalny w przypadku turystycznego użytku, Felgi na porządnych piastach Novatec 

Wydje mi się, że poza wagą (której pewnie nie odczuje) wszystko przemawia za Kellys, na drugim miejscu Rockrider i ewentualna przekładka blatu na 36T no i ten SRAM :/ 

Jak te przełożenia mają sie do siebie 34 ( 36 )-11/50 12  kontra 36/26-11/42 11S, bo jednak jednoblat kusi :) ?? 

Doradźcie, co sądzicie  :) 

rowery.jpg

Od dwóch lat jeżdżę na jednoblacie , zarówno miałem go w rowerze na kole 26 i teraz na kole 29 , u mnie aktualnie siedzi 1x 10  z przodu 36 z tyłu 11-42 , wcześniej miałem owalna 38 , w Trójmieście nam górek nie brakuje i wszystkie na obu kombinacjach jestem w stanie wyjechać nie używając nawet skrajnych przełożeń , musi być naprawdę stromo aby się nie udało a ty się obawiasz że nie dasz rady w kombinacji  34 i 11-50 , szybkości też ci nie zabraknie jak wprawisz lekki rower na kole 29 w ruch to potrafi szybko się toczyć a jak zabraknie to wrzucisz z przodu 36 i będzie dobrze ,nie ma co się bać , na jednoblacie jeździ się dynamiczniej i generalnie jest prościej a co do jakości działania sram nx, gx to w porównaniu do tego co masz poczujesz się jakbyś przesiadł się z malucha do mercedesa ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, PawelW84 napisał:

Jak te przełożenia mają sie do siebie 34 ( 36 )-11/50 12  kontra 36/26-11/42 11S, bo jednak jednoblat kusi :) ?? 

Z blatem 36 najszybsze przełożenie masz to samo, najwolniejsze (miękkie) o prawie dwa biegi, no - półtora twardziej. 36/50=0,72 vs 26/42=0,62. To jest 16% twardziej.

Z blatem 34 najszybsze przełożenie masz 34/36=0,944 - o 5,5% wolniejsze a najwolniejsze 34/50= 0,68 vs 26/42=0,62. To jest o 9,7% twardziej.

Jeżeli nie jeździsz w górach to blat 36 wystarczy pod górę, na asfalt tez w zupełności. Z blatem 34 to już dłuższe górskie podjazdy się zrobi a przy kadencji 80 na asfalcie jedziesz okł 35 km/h. Jeździsz dużo po asfalcie ?

Z tym Marinem - to dosyć ciężki rower do zastosowań ścieżkowych - wrzucony link dobrze pokazuje do czego służy: https://www.1enduro.pl/test-marin-nail-trail-6-29-2018/ Raczej się na nim umęczysz. 

Edit: Merida tez ma boosta, boost to standard szerokości 15x110 i 12x148 to boost. Tyle, że amor słabszy :/

 

Edytowane przez wkg
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2019 o 10:00, JuraMałopolska napisał:

Ile ważysz? czy obciążasz swój rower kuframi sakwami itd? 

Polecam jeszcze ten rower, w porębie zawsze te 300 zł ci spuszczą z ceny, wiem bo kupowałem tam rower!

https://shop.lapierrebikes.com/prorace-429

https://shop.lapierrebikes.com/prorace-329-2018

Mam 190 cm wzrostu, długość nogi do krocza 93cm. Waga 90kg

Nie obciążam roweru sakwami 

Lapierr fajne ale drogie. Nawet 329 z roku 2019 to wydatek 5300 zł, 429 to już 6200, strasznie dużo jak za amelinium 

 

W dniu 7.09.2019 o 10:04, some1 napisał:

Ano tak. Jeśli nie jeździsz dużo na skrajnych przełożeniach, jednoblat zupełnie wystarczy: http://ritzelrechner.de/?GR=DERS&KB=34&RZ=11,13,15,17,19,22,25,28,32,36,42,50&UF=2328&TF=90&SL=2.6&UN=KMH&DV=teeth&GR2=DERS&KB2=26,36&RZ2=11,13,15,17,19,21,24,28,32,37,42&UF2=2328

Koszty eksploatacji jednoblatu to około 100 PLN za łańcuch, 300 PLN za kasetę częstotliwość wymiany pewnie większa niż z napędem 2x (choć 1000km to już skrajne przypadki), plus trochę bardziej wrażliwe na złą regulację. Nie ma nic za darmo. 

 

Marin to trochę poza konkurencją bo to rower o innej geometrii (Trail). Mniej sportowo, bardziej górsko. Dlatego jak pisałem, lepiej żebyś się przymierzył do różnych rowerów i ocenił czy któryś typ bardziej odpowiada. Choć wiadomo, że w porównaniu z tym co masz teraz, wszystko będzie inne. 

Dzięki za kalkulator, bardzo fajne narzędzie

W tym tygodniu będę mierzył X-calibra 9, zawsze to już coś :)

W dniu 7.09.2019 o 10:41, polmaj napisał:

Od dwóch lat jeżdżę na jednoblacie , zarówno miałem go w rowerze na kole 26 i teraz na kole 29 , u mnie aktualnie siedzi 1x 10  z przodu 36 z tyłu 11-42 , wcześniej miałem owalna 38 , w Trójmieście nam górek nie brakuje i wszystkie na obu kombinacjach jestem w stanie wyjechać nie używając nawet skrajnych przełożeń , musi być naprawdę stromo aby się nie udało a ty się obawiasz że nie dasz rady w kombinacji  34 i 11-50 , szybkości też ci nie zabraknie jak wprawisz lekki rower na kole 29 w ruch to potrafi szybko się toczyć a jak zabraknie to wrzucisz z przodu 36 i będzie dobrze ,nie ma co się bać , na jednoblacie jeździ się dynamiczniej i generalnie jest prościej a co do jakości działania sram nx, gx to w porównaniu do tego co masz poczujesz się jakbyś przesiadł się z malucha do mercedesa ;)

Oj kusisz tym jednoblatem, kusisz. 

W dniu 7.09.2019 o 10:45, wkg napisał:

Z blatem 36 najszybsze przełożenie masz to samo, najwolniejsze (miękkie) o prawie dwa biegi, no - półtora twardziej. 36/50=0,72 vs 26/42=0,62. To jest 16% twardziej.

Z blatem 34 najszybsze przełożenie masz 34/36=0,944 - o 5,5% wolniejsze a najwolniejsze 34/50= 0,68 vs 26/42=0,62. To jest o 9,7% twardziej.

Jeżeli nie jeździsz w górach to blat 36 wystarczy pod górę, na asfalt tez w zupełności. Z blatem 34 to już dłuższe górskie podjazdy się zrobi a przy kadencji 80 na asfalcie jedziesz okł 35 km/h. Jeździsz dużo po asfalcie ?

Z tym Marinem - to dosyć ciężki rower do zastosowań ścieżkowych - wrzucony link dobrze pokazuje do czego służy: https://www.1enduro.pl/test-marin-nail-trail-6-29-2018/ Raczej się na nim umęczysz. 

Edit: Merida tez ma boosta, boost to standard szerokości 15x110 i 12x148 to boost. Tyle, że amor słabszy :/

 

Kurcze no i wychodzi Rockrider 500 

Najlepszy amor, najlżejszy, najlepszy napęd z SRAM wśród rozpatrywanych rowerów, bardzo dobra cena

Za nim Kellys Gate 70. 2 blaty, napęd na Shimano,  

Merida 2 blaty, napęd na Shimano ale chyba trochę skromny zakres i niższy model od Kellys, najsłabsze hamulce i łożyska kulowe :/ 

Estetycznie Kellys, Merida i na koniec Rockrider z tym pokrzywionym tylnym widelcem :/

 

 

rower 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merida lekka ale osprzęt gorszy, mniej przełożeń  i te łożyska kulkowe. Teraz mam maszyny Novatec, te koła kręcą sie praktycznie same.

Chyba zdecyduje się na Rockridera, poczekam jeszcze do wprowadzenia nowych modeli na 2020r. i albo kupie stary z przeceny albo nowy, bo pewnie już tam w nim coś poprawią, np kolor :) 

Od razu po zakupie chciałbym wymienić w nim opony Hutchinson TORO 2 w rozm. 29 x 2,10.  na coś mniej agresywnego  i bezdentkowego Polecicie cos ??

Koła niby są tubeless ready więc trzeba kupić pewnie jakiś inny wentyl, oponę i czytałem coś o jakimś mleczku.

Uciekne z ciężaru z 500g na takiej wymianie ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PawelW84 napisał:

Merida lekka ale osprzęt gorszy, mniej przełożeń  i te łożyska kulkowe.

Łożyska kulkowe niekoniecznie muszą być wadą o ile piasta jest wysokiej jakości, a serwis zrobimy chociaż raz na jakiś czas. Niestety w Meridzie siedzi pewnie jakaś Formula, która może być kasztanowata niestety...

Jeżeli chodzi o Meridę to bardziej sensowna byłaby NX Edition, ale jest droższa i pytanie jak z dostępnością. Od ceny katalogowej prawdopodobnie urwałbyś jakieś 15%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...