Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] zamiennik sprężyny Y5WN22000 do saint m810


_michajasz_

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać czy są zamienniki sprężyny wózka do sainta m810, moja uległa skręceniu i napina już słabiej. 

Dostępność oryginalnej jest znikoma lub koszt przesyłki 30usd.

Trafiłem na sprężynę od XTR rd-m972 ( Y5WJ27000) , w sumie wyglądają tak samo, lecz wolę się upewnić, czy nie różnią się wymiarem czy innymi parametrami. 

 

 

PicsArt_03-04-06.49.01.jpg

PicsArt_03-04-06.26.55.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w tym przypadku, ale to NIE jest mit. Rd-m750 też miała tą przypadłość, kolega po roku używania od nowości skrócił ją po prostu ( sprężynę o 1 zwój ) i było ok. Podejrzewam, że niektóre modele mogły mieć taką przypadłość. Chodziło  o zrzucanie na najmniejsza koronkę. Ten ostatni ruch przerzutki nie był zbyt szybki, przerzutka usyfiona itp nawet nie bardzo chciała zrzucić na najmniejszą koronkę.

/edit

No, ale problem opisany przeze mnie dotyczył tej drugiej sprężyny, wewnątrz pantografu. Nie tej przy śrubie mocującej przerzutkę czy napinającej sam wózek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opasłe tomiszcza inżynierii materiałowej mówią inaczej. Zaś kąt obrotu wózka w przerzutce jest za mały aby przekroczyć granicę plastyczności materiału, ergo nic się sprężynie nie może stać. Prędzej zmiażdży się korpus przerzutki.

Co do oryginalnego problemu - sprężyna naciągowa zawiasu P ( zawias wózka ) jest w przerzutkach Shimano taka sama, ale różna. Tzn - uszy które wchodzą w otworki w korpusie i wózku są w różnych pozycjach kątowych, zależnie od modelu, i takie przekładanie sprężyn zwykle nie wychodzi. Zobacz zresztą na załączone zdjęcia - uszy od XTRa są inaczej niż Sainta.

Niestety 810 i 970 to jedyne znane mi przerzutki Shimano które dzielą tę konkretną konstrukcję i Saint, z racji bycia kierowanym do grawitacji, posiada mocniejszą sprężynę. Wymiana na sprężynę z XTRa osłabi napięcie łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widoczne jest to że zdjęcia są robione z różnej perspektywy i na moje oko rozstaw "uszu" sprężyny jest ten sam, sprężyna w xtr powinna być równie mocna by przy dźwigni jaką daje dłuższy wózek dobrze trzymać łańcuch. 

Poza tym mocowanie wózka do korpusu w obu przerzutkach (810 972) wygląda identycznie, nie wiem czy ma to znaczenie. 

A co do przyczyny, przerzutkę kupiłem jako używaną, od razu zabrałem się za serwis. Nie wiem jak to sie stało, ale sprężyna jest skręcona w okolicy 1 i 6 zwoju, nie jestem pewien czy na pewno wpływa to na naciąg,  ale piszę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...