Skocz do zawartości

[kaseta] Ściąganie anody z pająka


Rekomendowane odpowiedzi

Heloł

Mam dylemat - Nosze się z zamiarem zakupu kasety Sunrace 11-40. Model idealny rozpiętościowo wagowo, cenowo (brak alternatywy).
Tylko ta paskuda jest na czerwonym aluminiowym pająku. Nijak nie pasuje to do stonowanej kolorystyki mojego rumaka.

Ktoś kiedyś próbował pozbyć się takiej powłoki? Jakieś specjalne chemikalia, albo inny sprytny druciarski patent?


3d83c99e4cdf9fc1fe0c1386eb9d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kret w granulkach. Tyle że musiałbyś rozłożyć kasetę. No i kontrola nad procesem jest raczej słaba, więc może się okazać że nity siedziałby już dość luźno po ponownym montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Widziałem, ale już nie ta sama waga.(nie pasuje do mojego absurdalnego pomysłu odchudzania inbreda :teehee:).

O Krecie już słyszałem pozytywne opinie, ale jest lekki strach jak wpłynie na powłokę na samych trybach 

 

Cóż, zostaje tylko papier ścierny i dłubanina w tych zakamarkach albo po prostu przymróżyć lekko oczy jak nieopatrznie wzrok powędruje w tamte okolice ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, homzal napisał:

Cóż, zostaje tylko papier ścierny i dłubanina w tych zakamarkach

Daj sobie spokój, nie zrobisz tego w sensowny sposób. Anodę ciężko zdjąć ogólnie, a co dopiero w takich miejscach. 

Żeby czerwony się nie gryzł, dodaj jakieś małe czerwone elementy. Ja mam cały rower w kolorystyce czarno-szarej, ale do tego dorzucone czerwone końcówki pancerza i końcówki linki, zaciski kół na imbus, podkładki i śrubki trzymające klocki w zaciskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tego do ściągania anody. Do kupienia w Rossmanie. Zamaczasz element i czekasz 2-3 minuty. Całość potem spłukujesz pod bieżącą wodą, usuwając resztę anody pędzelkiem.

.s.jpg

 

Trzeba tylko kontrolować proces, żeby za dużo nie rozpuścić.

Tylko w Twoim przypadku istnieje ryzyko, że aluminiowa zębatka może się lekko zaróżowić. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2019 o 20:35, homzal napisał:

Tylko ta paskuda jest na czerwonym aluminiowym pająku.

Nie łatwiej dołożyć obejmę siodła i podkładkę steru w czerwonej anodzie i efekt będzie bomba. Jakiś mały akcent......może bolty ???

Srebrna kaseta ma tą zaletę w odróżnieniu od czarnej że pozostaje srebrna. 

Mi się ten czerwień pomiędzy zębatkami podoba- wygląda race..........a wiadomo że czerwone jeżdżą szybciej. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2019 o 09:46, Roballinho napisał:

Ja używam tego do ściągania anody. Do kupienia w Rossmanie. Zamaczasz element i czekasz 2-3 minuty. Całość potem spłukujesz pod bieżącą wodą, usuwając resztę anody pędzelkiem.

.s.jpg

 

Trzeba tylko kontrolować proces, żeby za dużo nie rozpuścić.

Tylko w Twoim przypadku istnieje ryzyko, że aluminiowa zębatka może się lekko zaróżowić. :P

Ten środek to prawdziwa petarda. Bardzo silna zasada. Rozpuszcza skórę na palcach w kilka sekund. Jak masz mikro skaleczenie to zaraz się człowiek o tym dowie. Wiele zastosowań i cena chyba 6 pln.

Kret przy domolu to jak altus i xtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy zabawach Kretem i podobnych produktach, polecam zachować ostrożność. Jest to napisane praktycznie na każdym produkcie, ale to co wydziela się po zalaniu wodą i wrzuceniu aluminium to trochę inna liga.

Same opary są bardzo drażniące, wciągnięcie powietrza w pobliżu pojemnika powoduje palenie w całym układzie oddechowym. Wydziela się także sporo ciepła.

Także jeżeli będziecie to robili to polecam wyjść na zewnątrz, zabezpieczyć twarz i nie dotykać rękami, nawet w rękawiczkach. Najlepiej wyjąć szczypcami i wrzucić do pojemnika z czystą wodą.

Używałem benzyny, nitro czy acetonu, często nie zakładając nawet rękawic. Natomiast tak jak pisałem, uważajcie, bo z tym specyfikiem nie ma żartów.

PS: Pamiętajcie że Anoda to nie jest lakier, tylko powłoka. Mała szansa że uda się zdjąć całość koloru równomiernie, więc w jednym miejscu pójdzie mniej materiału, w drugim więcej. Także o ile w przypadku kasety nie powinno mieć to wielkiego znaczenia, o tyle w przypadku gwintów może się okazać że w pewnym momencie wymiar zmniejszy się za mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu do czasu bawię się w chemiczne czernienie stali w mieszaninie zasad - potasowej i azotowej. Proces wymaga pół godziny kąpieli. Nie zauważyłem żeby stal była rozpuszczana, a barwię nawet malutkie śrubki M3. Nie wiem jakie jest stężenie zasad, ale przy nieuważnym dotknięciu nie wypłukanego elementu, solidnie zaczyna parzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozpuszczam zasady w stosunku 1:1 czyli wychodzi stężenie 50%. Aluminium też moczyłem,  dokładnie to korpus przerzutki, ale nie po to żeby zdjąć anodę, tylko aby przygotować powierzchnię do malowania. No i króciutko - jakieś 30sek. Ładnie bulgocze i gazuje w zbiorniku. Wszelkie środki ostrożności jak najbardziej wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolę sobie odgrzebać temat, aby zniechęcić ludzi od tego patentu.

Warstwa anodowania chroni aluminium przed korozją. Zdjęcie tejże warstwy bez zastąpienia jej czymś innym powoduje iż w najlepszym przypadku aluminium szarzeje, w najgorszym pokrywa się warstewką białego proszku ( tlenku glinu ). W obu przypadkach prowadzi to do ujęcia materiału i w przypadku kasety może prowadzić do poluzowania nitów. Poza tym w przypadku kaset z aluminiowymi koronkami - uszkodzi się również te koronki, które też są anodowane.

Ogólnie - radzę sobie dać siana z takimi kombinacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...