Skocz do zawartości

[Klucz]klucz dynamometryczny czy warto?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie, to tak nie działa. Szkoda, kalibracja kluczy była by o wiele łatwiejsza.

 

Jak to nie tak działa? :D Jeśli jest podejrzenie, że ta nasadka zwiększa moment, to jak prościej można to sprawdzić niż dokręcając śrubę ze sprawdzoną siłą, a potem założyć "adapter" i sprawdzić czy ruszy śrubę? To dosyć logiczny sposób :D To tak jakbyś postawił na wadze 5kg ciężarek, wyzerował ją, a potem na miejsce ciężarka położył coś, co wydaje ci się że jest cięższe. Jak to może nie działać? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proszę pana, ta korba jest karbonowa i pedały mają być przykręcone kluczem dynamometrycznym - ja będę patrzył"

 

Tak,masz rację,w przypadku karbonu ma to jakiś sens.

Ale sam przyznaj,nawet w przypadku korby karbonowej (tu powiem szczerze nigdy takiej nie dokręcałem),przykręcenie na wyczucie,nie jest jakimś większym błędem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze trzeba wiedzieć ile to jest na wyczucie. Ja akurat nie wiem, patrzę tylko co ta część robi, jaki jest gwint i tak na logikę dokręcam mocniej albo słabiej. Ale dynamometru nie używałem. Można by się pobawić w jakieś prowizoryczne dynamometry. 1Nm= 1kg na 10 cm dźwigni. Ale robiąc tak, należy pamiętać, że sama dźwignia, czyli np. rękojeść klucza też swoje już waży. Trzeba podłożyć wagę pod końcówkę takiej 10 cm dźwigni i patrzeć co pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie tak działa? :D Jeśli jest podejrzenie, że ta nasadka zwiększa moment, to jak prościej można to sprawdzić niż dokręcając śrubę ze sprawdzoną siłą, a potem założyć "adapter" i sprawdzić czy ruszy śrubę? To dosyć logiczny sposób :D To tak jakbyś postawił na wadze 5kg ciężarek, wyzerował ją, a potem na miejsce ciężarka położył coś, co wydaje ci się że jest cięższe. Jak to może nie działać? :D

 

 

Normalnie nie zadziała bo napisałeś, żeby ODKRĘCIĆ śrubę, a na tym polega geniusz połączeń gwintowanych, że do odkręcenia trzeba WIĘKSZEJ siły niż do przykręcenia. Podobnie śruba przykręcona 40 Nm NIE poruszy się jak ponownie użyjesz siłę 40 Nm, również w stronę dokręcania.

 

Jak juz sobie kupisz klucz to porób trochę doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie to sprawdzę przekłamanie takiej nasadki używając skalibrowanego, elektronicznego klucza dynamometrycznego i pedałów Shimano mających wejście na imbus oraz klucz płaski (ale dopiero jak mi się trafią w serwisie). Ciekawy temat i interesujące czy przekłamanie nie będzie większe jak kluczy "dynamometrycznych" za 200 zł. 

 

 

Najlepsze klucze jakie widziałem to Atlas Copco, które min. mogą rejestrować momenty do bazy danych przez WLAN. Biorą je jako wzorzec ( miesięcy po kalibracji) nowe klucze Jonessway do 200zł z zakresem do 30nm wskazują właściwe momenty.

Może z czasem błąd rośnie, ale od czego jest kalibracja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie chodziło mi o to czy warto kupować klucz dynamometryczny do majsterkowania przy rowerze np do 200 zł np taki

http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny-mighty-z-regulacja-2-24nm-i5984229523.html

widzę że temat rozrósł się i dobrze warto zawsze prowadzić dobrą konwersację

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto kluczem nawet się pobawić, jak ktoś ma możliwość to niech pożyczy czyjś. Można się zdziwić jak dużej siły można użyć. Ja tak miałem, jak dokręcałem jakąś śrubę obejmy wydechu w jakimś samochodzie, myślałem, że zaraz gwint zerwę. Majster wziął klucz, nastawił na tyle ile trzeba i jeszcze zdrowo dokręcił zanim zaczął klikać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@phoe,

 

Nie, takie klucze do amatorskiego użytku nie mają sensu. Ale napisałem że traktując je jako wzorzec, świeżo po kalibracji można stwierdzić że klucze dynamometryczne do 200zł zachowują swoje parametry z w akceptowalnym zakresie. Co może oznaczać że w domu można bezpiecznie ich używać (jeżeli nie dokręcamy plastikowych śrub z momentem 5nm.)

 

Myślę że nie było by problemu aby eksportować momenty zapisane z serwera SQL na "oś czasu FB" lub jaką inną stronę www.

Ale nie mam konta na FB i nie wiem jak ta "oś czasu" działa i co to właściwe jest.

 

Rejestracja momentów może służyć jako dowód że np. zlecenie serwisowe zostało wykonane przy użyciu właściwej siły dokręcania każdej ze śrub, zgodnie z wytycznymi w DTR itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle materiał tak dobrany i obrobiony, że w zakresie pracy klucza nie występują momenty nawet zbliżone do wartości granicznych dla odkształceń sprężystych. Poza tym uważam, że bebechy klucza mechanicznego są bardziej narażone na ew. uszkodzenia (miewałem takie co regulacja momentu się zacinała).

A swoją drogą klucz mighty (dokładnie to samo pod inną marką) na Ali kosztuje 30$. Ale tu nie chodzi o cenę a o ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego klucza Mighty http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny-mighty-z-regulacja-2-24nm-i5984229523.html mogę go polecić, sam go używam, ja natomiast kupiłem ten model który ma zakres od 2 do zdaję się 16nm, uznałem, moze nie do konca slusznie, ale uznalem ze będzie on bardziej dokładny, a głównie i tak masz 4-5nm w rowerze, mostek, kierownica, sztyca, to co najczęsciej ruszasz i najłatwiej przekrecic, samo kupno klucza doradzam bo niestety sam u siebie sztyce za 800zł przekręciłem i dopiero wtedy kupiłem klucz, wcześniej też myślałem ze ręka wszystko czuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do amatorskich zastosowań najlepszy (bo tani i się nie zepsuje) będzie klucz ze wskazówką (np. https://www.centrumr...tml?_pli=c7dfdc,

Dokładnie, jeśli zastanawiamy się w ogóle nad sensem posiadania, to w przydomowym warsztacie tego typu klucz i jego dokładność w zupełności nam wystarczą. Na dobrą sprawę 95% śrubek przykręcić wystarczy na 3/4Nm, karbonoy na pastę wystarczy nawet na 2,5/3Nm. Ten klucz idealnie wpisuje się w te wartości i nawet jeśli ma przekłamanie na + o kilka %, to nie będzie to w stanie wyrządzić krzywdy podzespołom. Tego typu kluczyk dostarcza w kartonie z tego co wiem także Canyon do swoich rowerów, a więc jednak to wystarcza także wg. producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...