Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, myślę, że i ta która jest może podpasować ale nie jestem pewien. Te jedenastkowe napędy mają z przodu różnicę 10 blatów więc pojemność tej co masz może być za mała. W jedenastkowym napędzie nie ma korby 38-26, jest w dziesiątkowym  ale to już większa zmiana - bo i korba i przerzutka.

Dlatego chyba w miarę tanio to 11-46 przy pozostawieniu obecnej korby albo już porządnie zmiana na korbę 40-30-22 przy pozostawieniu obecnej kasety i przerzutki (z dłuższym wózkiem !).

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Matys1977 napisał:

Witam

To mój pierwszy wpis na tym forum.Mam konkretny dylemat na który sam szukając nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Korba Shimano xt 38/28,tył 11-40,przerzutka xt m8000 GS,koła 27.5

Brakuje mi miękkiego przełożenia na podjazdach większych niż 10%.

Nie chcę zmieniać dużej tarczy 38 ale małą to mogło by coś dać.Piszą że przerzutka max 10 zębów  różnicy tylko obsłuży.Ktoś może ma inne doświadczenia praktyczne?

Może zmiana na kasecie np na 11-46 + przód na małej tarczy na 26.?

Proszę o konkretną odpowiedź.np zmiana wózka(na jaki),ile ogniw w łańcuchu....etc.Jeśli zadaję głupie pytania proszę o wyrozumiałość:-)

Pozdrawiam

Nie chcę Ci psuć planów, ale...

Jest dość sztywny limit w którym niskie przełożenia mają sens. Tym limitem jest - czy potrafić jechać odpowiednio powoli, utrzymać równowagę i dawać z siebie 100% mocy. 28/40  to bardzo niskie przełożenie, odpowiednik pi*drzwi 22/32. Oczywiście nie jest to jakiś limit, sam swego czasu piłowałem 21/38, czy nawet testowałem 21/42. Ale ostatecznie jeżdżę na 21/32 gdyż okazało się, że te super-niskie przełożenia to troszkę miraż.

Ale jeżeli się upierasz - to na jaki poziom druciarstwa chcesz zejść?

Najprościej będzie zmienić małą zębatkę z przodu na 24. Jeżeli powstrzymasz się od używania z nią małych zębatek na korbie, to będzie działać. Wymaga to jednak odrobinę dyscypliny w korzystaniu z biegów. W sumie jednak, sam tak jeżdzę -> http://uzurpator.com.pl/new_blog/images/cube_f_7.jpg

35/21 na przodzie, 14T różnicy i przerzutka side swing deore.

Inne opcje zostały w sumie podane, od siebie dodam, że tej przerzutki SGS na dobrą sprawę nie potrzebujesz, ale znowu - trzeba okazać nieco dyscypliny w korzystaniu z biegów. Załóżmy roboczo, że zamieniasz kasetę na 11-46. Dobierasz długość łańcucha metodą duża-duża + 2. To daje dostęp do całej kasety na blacie 38T. Wtedy automatycznie na młynku 28T dostajesz dostęp do 5-6 największych zębatek na kasecie, potem łańcuch zwisa luźno. Znowóż - sam tak jeżdzę ( vide zdjęcie wyżej i kilka innych rowerów ), ale jest to przeciwko sztuce.

Jeżeli zaś chcesz to zrobić tak jak shimano sobie życzy, to jedynie trójtarcz 40/30/22 + 11-40 + przerzutka SGS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy napędzie SLX M-7000 mam korbę 24/34 i kasetę 11/42 z kołem 29" (rozmiar koła jest bardzo istotny w tym równaniu).

24-42 jest bardzo wolnym biegiem, ale jadąc kadencyjnie, nie siłowo można śmiało się wspinać na stromizny. Ograniczeniem wtedy staje się nie przełożenie a przyczepność tylnej opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.Będę kombinował."Dyscyplinę"w przerzucaniu mam:-)

Po prostu strome podjazdy pokazały że moje przełożenia są za twarde na góry.

Właśnie wróciłem z Ustronia gdzie podjeżdżaliśmy na Czantorię i dalej na Kubalonkę,póki był asfalt i 15% do Poniwca to siłowo jakoś tam wmęczyłem.Kolegom na innych korbach lżej szło co odbìło się na reszcie trasy(mamy bardzo podobny poziom wytrenowania).To mnie upewniło że zmiany są konieczne.

Chyba wątek do zamknięcia:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie takiego miksu w rowerze. Zakupiona tylna przerzutka M6000 i manetka XT 780. Korba HTII fc-m 531. Przednia przerzutka LX fd-m571 pod 9s.

Jak sprawa wygląda łańcucha?? Powinienem zakupić łańcuch 10 s a czy jeśli zastosuje łańcuch 11 s będzie to działać?? Najbardziej się martwię korbą czy tutaj nie będzie problemów podczas wrzucania i zrzucania łańcucha. Zamiast łańcuch trafiać w zebatki będzie poprostu spadał. Czy posiada ktos taki mix u siebie?? Oczywiście planuję 3*9 przerobic na 2*10. Proszę o wyjaśnienie kogoś bardziej kumatego w takim konfigurowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, że @Thomass13 pyta o łancuch 11 rzędowy, gdy przerzutka przednia, korba i jej koronki będą od 9 sp. Czyli łańcuch będzie o milimetr węższy niż przewidywany dla  korby/przerzutki przedniej. Muszą być jakieś opóźnienia w zmianie biegów. Ja pozostałbym przy łańcuchu 10 sp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM Łańcuch 10 i 11-stkowy różnią się tak nieznacznie, że w praktyce nie ma to znaczenia. Za to - przerzutki 9rz na 10/11 da się wyregulować w opcji robienia dwutarczu. Jest to ciut upierdliwe, ale do zrobienia. Poza tym przerzutki 10/11 są tanie jak barszcz, więc w razie czego, zawsze można te 30zł wydać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz ciąg górny i chcesz down swing na obejmę, więc  tylko taka :

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m6000/FD-M6025-H.html

i nie znajdziesz za 30 pln, a używek w zasadzie brak. Dlatego lepiej jakby ta przednia lx 3 rzędowa działała sprawnie i bez opóźnień. ( jest kaseta 10 sp - bierz dobry łańcuch KMC 10 sp. i będzie ok, nie kombinuj bo przekombinujesz i wydać będziesz musiał stówkę niemal na fd-m6025-h )

fd-m6025-l ( top swing ) ma tylko dolny ciąg

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzenie komuś tradycyjnej przerzutki w czasach side-swing zakrawa o przestępstwo :P

Poza tym: https://allegrolokalnie.pl/oferta/przednia-przerzutka-deore-warto

Kwestia trafienia. Przerzutki pod DM chodzą jeszcze taniej:

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-deore-fd-m616-2-3s-8298659057

ale dochodzi koszt adaptera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ciąg jest górny i opory w ramie to nie ma co na siłę puszczać linki pod side swing.  Poza tym, on ma różnicę w korbie 10 zebów  i zebatki 36/26 - wszystkie 61X odpadają. ( 14 zebów )

/edit 2

adapter - kilkadziesiąt pln

https://allegro.pl/oferta/adapter-direct-mount-do-przerzutki-obejma-przednie-8078145480

przerzutka używana ( jak się trafi 50 pln to ok, nie ma tego wcale poza tą 1 ofertą ) a wersja DM to  tak czy siak stówka ( za uzywkę + adapter )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

618-H  vs 6025-H ?

wyglądają bardzo podobnie, ale jak ktoś chce zaryzykowac, że 618 zadziała poprawnie  z zebatkami  o różnicy 10 zebów czy odwrotnie - 6025 zadziała z różnica 14 zębów - to niech ryzykuje ;)

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SoloTM napisał:

Była pod suport 110,5 mm lub 113 mm natomiast Fc-m311 jest pod 122,5 mm. Jeśli masz stary suport to trzeba wymienić.

Reszta pasuje.

Nie mogłem znaleźć informacji o starej korbie, mógłbyś mi jeszcze podać średnicę jej suportu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym decyduje rama. Długość mufy ( 68 albo 73 mm ) Mufa to ten walec w którym siedzi suport. Możesz to linijką, miara itp. zmierzyc od dołu.  Drugi parametr to rodzaj gwintu. Standard to BSA  ( angielski ) lub  ITA ( włoski, ale wtedy mufa będzie miała 70 mm )   U Ciebie będzie to albo 68 albo 73 mm ( na 99 % ) a wtedy suport o oznaczeniu np. 68/122,5 BSA ( BSA to gwint angielski )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2020 o 19:45, Matys1977 napisał:

Witam

To mój pierwszy wpis na tym forum.Mam konkretny dylemat na który sam szukając nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Korba Shimano xt 38/28,tył 11-40,przerzutka xt m8000 GS,koła 27.5

Brakuje mi miękkiego przełożenia na podjazdach większych niż 10%.

Nie chcę zmieniać dużej tarczy 38 ale małą to mogło by coś dać.Piszą że przerzutka max 10 zębów  różnicy tylko obsłuży.Ktoś może ma inne doświadczenia praktyczne?

Może zmiana na kasecie np na 11-46 + przód na małej tarczy na 26.?

Proszę o konkretną odpowiedź.np zmiana wózka(na jaki),ile ogniw w łańcuchu....etc.Jeśli zadaję głupie pytania proszę o wyrozumiałość:-)

Pozdrawiam

Po różnych sugestiach takie zmiany poczyniłem:

Przód:tarcza 28 na 26

z tyłu 11-40 na 11-42.

Żadnych zmian na przerzutkach,nawet regulacji nie musiałem robić.Wszystko działa przy 114 ogniwach łańcucha(Niezmieniałem).Wszystkie tarcze dostępne.

Dane producenta twierdzą że nie będzie działało:-)

 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2020 o 15:08, bogus92 napisał:

Bez problemu założysz napęd 1x12, korby bym nie zmieniał, jedynie trzeba dać odpowiednią zębatkę.

Należałoby dokładnie sprawdzić linię łańcucha z Twoją korbą w napędzie 1x.

 

W dniu 15.05.2020 o 13:14, uzurpator napisał:

Większość chińszczyzny powinna działać, chociaż słyszałem, że jest problem z spinką Shimano. U mnie nie było. Poza tym Banless robi takie zębatki pod popularne BCD.

Jeżeli masz korbę z pająkiem DM, to jesteś w podwójnie dobrej sytuacji, bo od groma jest na to sprzętu.

Wiem już, że powinienem mieć offset 6mm przy mojej korbie zakładając zębatkę mocowaną direct mount. Jednak takie zębatki nie są kompatybilne z łańcuchami shimano pod napęd 1x12. 

Powiedzmy, że chciałbym pozostać przy łancuchach shimano i mieć zębatkę oval. Jest taka możliwość? Może są pająki korby, które zapewniają offset 3mm?

Edytowane przez schwinn0
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zębatki są kompatybilne z różnymi łańcuchami. Spokojnie możesz założyć korbę Shimano do napędu Sram i odwrotnie.

Jak nie ma jak są zębatki z offsetem 6 mm. https://www.sbike.pl/zebatka-sram-nx-eagle-x-sync-2-dm-6mm-offset-1x12-o_11284.html

Najtańsza jaka może być, a i z wyższych grup się znajdą.

Ovala także możesz założyć bez problemu. Jedynie Shimano z racji swojego sprzęgła ponoć niekoniecznie lubi się z owalnymi zębatkami - jest to kwestia skokowego działania sprzęgła, natomiast na własnej skórze tego nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...