Skocz do zawartości

[ból kolan] Prawidłowe ustawienie bloków w butach SPD


BARMAN2005

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz mam styczność z SPD i mam problem z prawidłowym ustawieniem bloków. Używam pedał Shimano PD-M540 i butów SH-M089. Czytałem już masę artykułów, oglądałem filmy bike fitterów i jedyne co uzyskałem to straszny mętlik w głowie. Podaje kilka źródeł:

 

Ustawienie bloków SPD:

http://www.i-team.cc/team/index.php/page/index.html/_/fun-informative/info-tips/a-cyclists-guide-to-knee-pain-r18

http://portal.bikeworld.pl/artykul/porady/trening_kolarza/4455/bolesny_staw?strona=2

http://www.cyklomaniak.com.pl/2013/06/bike-fit-cz-2-instalacja-i-poprawne.html

 

Ogólne ustawienie roweru (bike fitting):

http://www.velobene.com/images/manuals/VeloBeneBicycleFittingGuide.pdf

 

Wiele informacji wydaje mi się sprzecznych, jedni piszą o ustawieniu bloków względem buta, inni buta względem roweru, o przesuwaniu bloku na zewnątrz i do wewnątrz buta, albo o odsuwaniu i zbliżaniu butów do ramion korby, o rotacji bloku np. w kierunku palców, albo o rotacji buta względem roweru itd. itp. Wszystko już mi się pomieszało.

 

Zgłupiałem do tego stopnia że już sam nie wiem co to znaczy przód i tył kolana. Na pocztku myślałem że chodzi po prostu o część poniżej rzepki i powyżej niej ale teraz już sam nie jestem pewien. Rozumiem, że prawidłowe ustawienie bloków wymaga wielu prób i błędów i od razu może się nie udać. Proszę kogoś doświadczonego o podpowiedzenie w którym kierunku powinienem skierować bloki i jak je przesunać by było choć troche lepiej.

 

Dla ułatwienia ustalmy może że patrzę na podeszwę prawego buta i przesuwam blok góra-dół, lewo-prawo. Bolą mnie kolana głównie poniżej i lekko powyżej rzepki oraz od wewnetrznej strony nóg. Jak przesunac blok?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a siodełko masz juz dobrze ustawione? :) ...bo to chyba ono decyduje w głównej mierze o bólu w kolanie

Co do bloków...mają być tak ustawione aby było Ci wygodnie. W blokach szosowych but jest bardziej zafixowany i jest mniejsza tolerancja ruchu buta. Ja bloki ustawiam tak abym wykonywał "naturalny" ruch nogą i niczego nie wymuszał.

Przód kolana to przód :) a tył jest po tej samej stronie co 4 litery ;) Kolano ma być w lini prostej z osią pedału...ale to sie reguluje siodełkiem.

Najważniejsze jest siodło...jak dla mnie oczywiście... bo ja sie nie znam :)

pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

spróbuj do tyłu

żadne do tyłu i przodu ;) może ma już za bardzo do tyłu.

ustaw tak, aby przód kolana tworzył pionową linię prostą z osią pedału który jest na godzinie 3 :) - wykorzystaj obciążony sznurek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam mały problem.. konkretnie z prawym kolanem. Co jakiś czas się odzywa czasem na dłużej czasem z nienacka na chwilę. Słyszę wtedy strzelanie przy zginaniu, czasem ból a prawie cały czas pewien dziwny (ciężki do opisania) dyskomfort - bez znaczenia czy siedzę czy chodzę czy jeżdżę.

Eksperymentuje z ustawieniami ale na razie nic się nie zmienia.

 

Teraz trzyma mnie od ponad tygodnia. W przedostatni piątek i sobotę zrobiłem po ok 60 km i nic nie czułem. W niedziele obudziłem się z bolącym kolanem - pobolało ze trzy dni a do dziś pozostał mocny dyskomfort.

 

Czuję, że problem nie leży w pedałowaniu i pozycji na rowerze a w samym kolanie.

Muszę udać się do ortopedy zobaczymy co powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Muszę udać się do ortopedy zobaczymy co powie.

Ciśnij go że od razu chcesz rezonans...na rentgenie nie wszystko wychodzi. 

 

 

 

żadne do tyłu i przodu
 

zapomniałem o pierwszym kroku...tj o wysokości siodełka. Wczoraj powtórzyłem z ciekawości powtórzyłem pomiary i obniżyłem siodełko tak aby miec te 25stopni...zobaczymy jak bedzie

http://na-rower.com/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie zupełnie sprzeczne

 

czemu sprzeczne...albo 88,3% od środka suportu albo 109% od osi pedału - u mnie ta wartość jest taka sama.

wszystko po to aby mieć kąt 25stopni ... niestety tego urządzenia nie posiadam.

tutaj jeszcze jeden gdzie nie polecają metody "na pięte"

http://www.cyklomaniak.com.pl/2013/06/bike-fit-cz-1-jak-ustawic-siodeko.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby dlatego, że np u mnie długość nogi to 95cm i te 88,3% daje ~83,9cm do środka suportu. Druga metoda 109% daje ~103,5cm czyli różnice między pomiarami to około 20cm. Jak to się ma do tego, że długości korby to zazwyczaj 17-17,5cm? Bo 2-3cm różnicy w wysokości siodełka to przecież przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo 2-3cm różnicy w wysokości siodełka to przecież przepaść.

 

wychodzi na to że im dłuższa noga tym wieksza rozbiezność...u mnie róznica to 0,6cm

ale...myslę że powinieneś szukać swojej pozycji w tym zakresie 2,1 cm (przy Twoim wzroście korba minimum 175)

 

zresztą zobacz co pisza o metodach

109% - metoda ta jest gorsza od metody Holmes'a pod względem mocy i ekonomiczności.

88,3%Metoda ta nie jest idealna dla ludzi, którzy mają długie kości udowe.

 

ni szkiełkiem ni okiem :D ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się złożyło, że mam idealnie ustawione siodełko według metody 88,3%. A ustawiałem "na oko", a właściwie na to co mi organizm podpowiadał ;). Potwierdzam to, co piszą w tych poradnikach, że zbyt nisko ustawione siodełko powoduje szybsze zmęczenie ud. Dostaję jakby zakwasów a na drugi dzień ledwo łażę. Mimo 10kkm na tym rowerze na 4 różnych siodełkach nadal nie mogę dopasować dooopy do żadnego, stąd ciągłe próby i grzebanie w ustawieniach siodła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mimo 10kkm na tym rowerze na 4 różnych siodełkach nadal nie mogę dopasować dooopy do żadnego, stąd ciągłe próby i grzebanie w ustawieniach siodła.
 

z tego co wiem mierzy sie jeszcze rozstaw kości aby poprawnie dobrać szerokość siodełka...mało o tym wiem bo akurat moje mi pasi ale zawsze możesz poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...