Skocz do zawartości

[naped] lancuch przeskakuje - po wymianie lancucha i kasety


kanarek199

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Mam rower Giant Revel

 

http://www.giant-bicycles.com/en-us/bikes/model/revel.1/11523/55890/

 

Rower mam od nowosci, okolo 4-5k km przebiegu, 90% w terenie miejskim. Ok. 1k km zamontowalem silnik elektryczny bafang (przy korbie), wiec nie mam przerzutek z przodu. 

 

Jakis czas temu lancuch zaczal mi przeskakiwac na najmniejszej przerzutce z tylu. Kupilem kaseta SRAM PG 830 11x32, 8-Speed i lancuch KMC Z-72 7-8sp chain.

 

Uzbroilem sie w narzedzia, wlaczajac w to klucz dynamometryczny. Wymienilem czesci i niestety dzis zauwazylem, ze lancuch mimo wszystko przeskakuje od czasu do czasu na najmniejszej zebatce z tylu. 

 

Zalaczam kilka fotek - czy przyczyna przeskoku lancucha moga byc male kolka zebatki tylnej?

 

Dzieki za podpowiedzi! I przepraszam za brak polskiej czcionki . 

 

kanarek

 

G1pntd0l.jpg?1

 

y4U1hhkl.jpg?1

 

9GUtyrNl.jpg?1

 

7uYB0GOl.jpg?1

 

lsf01Dhl.jpg?1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jeżeli z przodu nie zmieniasz biegów to za tym również idzie to że masz za krótki łańcuch. Jeżeli na małej zębatce wózek jest tak napięty to na większych musi być już baardzo źle :P Ale przede wszystkim tak jak koledzy piszą trzeba górne kółko zbliżyć do kasety 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki! pomoglo i jak reka odjac. Pytanie - czy lancuch moze opasac kasete zbyt mocno? Zauwazylem, ze po wymianie spadla mi predkosci maksymalna (bylo 50 km/h, teraz z trudem osiagam 40-45 km/h).

 

Odnosnie dlugosci lancucha - dobralem go na podstawie poprzedniego lancucha a poprzednio mi wszystko smigalo, az do czasu kiedy przestalo. Faktycznie w tzw. miedzyczasie wyrzucilem standardowe zebatki przednie i zainstalowalem zebatke dostarczona z silnikiem. Byc moze ona jest wieksza. Nie jest to tak wielki problem, bo i tak nie uzywam wiekszych zebatek z tylu, ale pewnie powinienem zwiekszyc dlugosc lancucha, kiedy nastepnym razem bede go wymienial. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisał, że dobrał długość do łańcucha na którym :

poprzednio mi wszystko smigalo, az do czasu kiedy przestalo. Faktycznie w tzw. miedzyczasie wyrzucilem standardowe zebatki przednie i zainstalowalem zebatke dostarczona z silnikiem

 

Więc bez różnicy jak dobierał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az musialem sprawdzic co to pantograf :)

 

Tak, lancuch skrocilem na podstawie porownania dlugosci ze staryn lancuchem. 

 

Odnosnie problemow z wrzucaniem lancuch na wyzsza zebatke, takiego problemu nie zaobserowalem, pewnie dlatego, ze 90% czasu uzywam najmniejszej i drugiej w kolejnosci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czesc,

 

Musze niestety odgrzac temat... Zgodnie z tym co napisaliscie, wyregulowalem poprzednio przerzutke, tak aby lancuch opasal bardziej tylne zebatki. Niestety problem przeskakujacego lancucha pojawil sie ponownie... Zrobilem tak, wkrecilem maksymalnie srube, ktora reguluje sie "opasanie" zebatki przez lancuch. Lancuch oddala sie od zebatki, wiec to nie ten kierunek. Zaczalem wykrecac te srube. Zauwazylem, ze w pewnym momencie wykrecanie sruby nie ma wplywu na stopien "opasania" zebatki lancuchem, tj. przerzutka nie zbliza sie do zebatek.

 

Czy moze to wynikac z wyrobienia sie sprezyny w zebatce (nie wiem czy ona w ogole ma cos z tym wspolnego)? Ostatnio sporo jezdzilem po deszczu (lancuch jest nasmarowany) - czy w przerzutce moglo cos sie zaciac, tak ze nie podnosci sie ona w strone zebatek?

 

Jak zwykle, dziekuje z gory za podpowiedzi.

 

 

kanarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, 

 

Zdjalem kolo, aby zobaczyc co sie dzieje od drugiej strony. Okazuje sie, ze sruba regulujaca wyrzezbila w haku niewielki rowek. Nie wiem na ile to jest przyczyna mojego problemu - wkrecenie sruby sprawia, ze wozek sie odala od kasety, wykrecenie sruby zbliza lancuch do kasety. Innymi slowy, wykrecajac srube calkowicie, powinienem uzyskac maksymalne zblizenie wozka do kasety, wiec ten rowek chyba nie powinien wplywac na przeskakiwanie lancucha... chyba, ze sie myle.

 

Czy mozecie podpowiedziec, co nalezaloby zrobic, aby wszystko zaczelo dzialac jak nalezy? Jesli miabym wymienic jak, to jak znalezc odpowiedni? Z tego co sie zorientowalem hakow jest min kilkadziesiat rodzajow...

 

Dzieki za podpowiedzi! 

 

AHmkkM7.jpg?1

 

sETEGKB.jpg?1

 

g542zNJ.jpg?1

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hak kupuje sie do konkretnej ramy, a srubka... hmm mam wrazenie ze jest nie oryginalna, sramowskie maja zwoje raczej jak blachowkrety, na poczatke mozesz srubke skrocic by byla plaska na koncu, zwiekszy to jej poczatkowa srednice i moze nie wejdzie juz pod hak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki! Rower mam od nowosci, wiec raczej srubka oryginalna... zamowilem juz przerzutke przez internet i sprobuje jeszcze dzis kupic hak w jakims sklepie Giantowym. Zastanawiam sie tylko na ile ta srubka i ten rowek wyrzezbiony w haku sa problemem, skoro i tak musze miec srubke odkrecona na maksa, aby zapewnic wystraczajace objecie kasety przez lancuch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czesc,

 

Maly akualizacja tematu:

 

- podjechalem do sklepu rowerowego, czlowiek spojrzal i powiedzial, ze hak przerzutki do prostowania; sprawdzil rozciagniecie lancucha i powiedzial, ze jest na granicy przydatnosci

- chcialem, aby mi zrobil ten hak, a on na to, ze dopiero za 2 dni; troche sie zdenerwowalem i postanowilem uzbroic sie w narzedzia, bo duzo jezdze i pewnie nie raz jeszcze przyjdzie cos ustawiac w rowerze

- kupilem przyrzad do ustawiania haka - hak ustawiony, lancuch dalej przeskakuje na najmniejszej zebatce z tylu

- kupilem nowy hak, stary mial rowek, ktory powstal po wkrecaniu srubki (na marginesie - srubka oryginalna, kupilem nowa przerzutke i ma taka sama srube); nowy hak nie pomogl, lancuch nadal przeskakuje

- kupilem nowy lancuch: dlugosc dobralem "metoda matematyczna" ze strony http://www.rowerowe-porady.pl/jak-dobrac-dlugosc-lancucha-rowerowego/, wyszlo, ze powinienem miec 5 czy 6 ogniw wiecej niz bylo w standardzie - w tzw. miedzyczasie, wymienialem przednia zebatke na wieksza, ktora jest dostarczana z silnikiem elektrycznym

 

To wszystko nic nie dalo. Po wymianie lancucha na dluzszy jest jeszcze gorzej, na najmiejszej zebatce lancuch sie slizga.

 

Co dalej robic? Czy kaseta do wymiany + skrocenie lancucha? Czy wymiana przerzutki bedzie miala wplyw na przeskakiwanie lancucha po zebatce?

 

Najnowsze zdjecia

 

bEX5JWt.jpg?1

 

c7TvyCZ.jpg?1

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kaseta wydaje sie być w porządku choć kiepsko ja widać. Na przeskakiwanie ma wpływ kilka czynników:

- Zużycie zębatek

- Nowy łańcuch na starej kasecie, odwrotnie nie powinno przeskakiwać, choć także może sie zdarzyć i na pewno nie zalecana jest taka jazda, dalej niż kilkadziesiąt merów w celu sprawdzenia.

- Zużycie sprężyny wózka w przerzutce - słabo napina.

- Zużycie zapadek w bębenku, jednak jest to inny rodzaj przeskakiwania, nie związany ze stanem napędu. Zazwyczaj przeskakuje niezależnie od tego na jakim biegu jedziemy.

 

Rozregulowana przerzutka nie powinna powodować przeskoków łańcucha, może powodować samoczynne przerzucanie sie z biegu na bieg. Wtedy łańcuch może przeskoczyć ale to wina tego ze miota sie miedzy zębatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, bardzo dziekuje. W weekend sprobuje wymienic przerzutke. Jesli to nie rozwiaze problemu, to wymienie kasete, a pozniej pozostanie mi skrocenie lancucha...

 

Z ciekawosci, jakie przebiegi nalezy oczekiwac od lancucha? Oczywiscie zakladam, ze zalezy to od wielu czynnikow: terenu, werwy rowerzysty, itp. Powiedzmy, plaski teren, przecietny rowerzysta... Moj ostatni lancuch kwalifikowal sie do wymiany po okolo 1000 km. Nie wiem czy to duzo czy malo. Faktem jest, ze mam silnik elektryczny i z pewnoscia zuzywa on naped mocniej niz nogi...

 

Czy sa jakies firmy, ktorych kasety lub lancuchy charakteryzuja sia wyzsza wytrzymaloscia?

 

Dziekuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...