Skocz do zawartości

[propozycja] Dział/zbiorczy temat "zrób to sam"


Dział "Zrób to sam"  

65 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uważasz że dział "Zrób to sam" jest potrzebny na FR?

    • Tak
      61
    • Nie
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam że o takim miejscu myślę od dawna ale dopiero teraz w temacie "druciarstwa" wywiązała się dyskusja która może w jakiś sposób pomóc w tej sprawie. 

 

Zapewne wielu użytkowników korzysta z jakiś usprawnień w swoich rowerach bądź samodzielnie wykonała części i akcesoria i myślę że miejsce w którym można by się takimi rozwiązaniami dzielić byłoby użyteczne dla innych użytkowników. 

 

Ciężko mi ocenić jaka forma będzie najodpowiedniejsza - czy jeden zbiorczy temat czy osobny dział ale druga opcja wydaje się rozsądniejsza bo pozwala na bardziej zwięzłą dyskusję z autorem dotyczącą konkretnego rozwiązania. 

 

Pamiętam z jak dobrym przyjęciem spotkał się mój projekt stojaka rowerowego którym kiedyś się pochwaliłem - nieco odmiennego od rozwiązań spotykanych na rynku. W takim miejscu byłby zdecydowanie lepiej widoczny a przez to i użyteczny dla pozostałych użytkowników. 

 

Pewnym rozwiązaniem może być zasada 1 klamra - 1 część (np. [stojak] Samodzielnie wykonane stojaki rowerowe) czyli tematy zbiorcze dotyczące przerzutek, siodełek, stojaków, sakw czy innych rzeczy, w tej sposób wszystkie samoróbki zostały by w jakiś sposób pogrupowane.

 

Ciekaw jestem opinii pozostałych użytkowników jak i administracji forum na ten temat. Jeśli w jakiś sposób mógłbym pomóc w organizacji takiego działu to chętnie - lubię majsterkować :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram pomysł stworzenia nowego działu "Warsztat" / "Zrób to Sam"/ "Robótki Ręczne":P . Wydaję mi się że dział będzie bardziej odpowiedni niż temat zbiorczy, z racji rozpiętości twórczości kolegów z forum, tak jak np : projekt stojaka montażowego (MikeSkywalker)

, a projekt napinacza do roweru (rambolbambol). Jak możemy zauważyć pierwszy projekt to przyrząd warsztatowy, a drugi to urządzenie działające bezpośrednio z rowerem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach swoich trzech groszy popieram oczywiście osobny dział dotyczący wszelkich robótek ręcznych. Czytałbym z zapartym tchem.

 

Można by tam również umieszczać własnoręcznie zrobione poradniki dotyczące nie tylko modyfikacji, ale i normalnych napraw. Wbrew pozorom nie jest zbyt łatwo znaleźć dobry poradnik w internetach, nawet przy takiej ilości blogów rowerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak taki dział powstanie to obiecuję dodać projekt pseudo-sprzęgła do napędu 1x10. Druciarski, ale niebywale skuteczny.

 

Można by od razu dodać mój sposób na zwielokrotnienie mocy trąbki rowerowej:

http://www.forumrowerowe.org/topic/158563-sygnal-recenzja-i-modyfikacja-trabki-plastikowej-za-5zl/

 

Proszę też o podpięcie błotników rowerowych projektu kolegi brave:

http://www.forumrowerowe.org/topic/160037-diy-projekt-taniego-blotnika-rowerowego/

 

Taki dział ma potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc te podlinkowane tematy sądzę że jednak warto każdemu projektowi poświęcić osobny także miejsce do ich zebrania to potencjalny nowy dział, ewentualnie z dwoma mniejszymi wewnątrz - czyli recenzje gotowych projektów i tematy z dyskusją nad jakimiś pomysłami które po realizacji mogą dać początek takiej recenzji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękujemy  :thumbsup:

 

Mam jednak małe wątpliwości do do działu w obecnym brzmieniu i zamknięcia tematu druciarstwa. 

 

Skoro każdy patent może mieć swój temat to boję się że ciekawe rozwiązania zginą pośród dziesiątek typu "jak naprawić siodełko trytką" czy "mocowanie koszyka bidonu taśmą klejącą kupioną w sklepie GS".

 

Także proponował bym nowy zbiorczy temat w stylu "Druciarstwo - czyli patenty na doraźne naprawy w trasie i nie tylko". 

 

 

Wtedy w osobnych tematach będzie to co wg. części osób druciarstwem nie jest - czyli opisy poradników czy wykonania funkcjonalnych części.

 

Nazwa działu może sugerować też że dotyczy porad technicznych więc tematów [przerzutka] Alivio tył 8sp nie działa - jak wyregulować? bądź [napęd] Stukanie w okolicy suportu - co wymienić? może być dużo. 

 

Proponował bym:  Zrób to sam - części/akcesoria/warsztat a w opisie coś w stylu "Dział dla osób lubiących majsterkować przy rowerze. Ciekawe patenty, własne rozwiązania i konstrukcje, poradniki napraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chociaż samą ideę rozumiem

To chociaż tyle, bo ciężko było mi to ubrać w słowa :D 

 

Miałem na myśli to żeby "Zrób to sam" rzucało się w oczy bardziej niż warsztat bo ten na pewno wielu osobom kojarzy się ze zwykłymi naprawami roweru. 

 

A unikając nazwy związanej z drutem może być miejscem dla ciekawych patentów a nie byle jakich druciarskich napraw tzw. wiejskich mechaników. 

 

Może ktoś jeszcze rozumie te różnice i pomoże w wyjaśnieniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha a miałem na początku tematu proponować uczczenie w jakiś sposób pana Słodowego tylko jakoś nie było pomysłu :D Może "Izba Pamięci Adama Słodowego" albo "Klub Miłośników Adama Słodowego"  :laugh:

Adam Słodowy workshop choć nieco obco to brzmi świetnie. 

 

IMO "warsztat majsterkowicza" w miarę pasuje jako tłumaczenie,  ewentualnie "kącik majsterkowicza."

 

Administracja działa sprawnie także z przenoszeniem nie powinno być problemu ale im mniej macie do robienia tym lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o tym wspominałem, dla mnie dział zrób to sam to coś zupełnie odmiennego od druciarstwa ale jeden wątek z patentami które nie są godne recenzji w osobnym ale się sprawdziły może być. Założę nowy, może się przyjmie. 

 

http://www.forumrowerowe.org/topic/170781-byle-jak-rowerowe-druciarstwo-patentynaprawy-w-trasie-i-tymczasowe-rozwiazania-temat-zbiorczy/ IMO temat ma rację bytu, ale wszelkie uwagi za/przeciw włącznie z usunięciem go/przyklejeniem na górze przez moderację są mile widziane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Najwyższy, ukłony.
Jedyne co (a pewnie potrzeba sama się wykluje wraz ze wzrostem tematów) warto było by zrobić podział wewnętrzny co najmniej na: serwis i custom.
Bo co innego "jak przeserwisować Rebę 2011 za pomocą widelca i sznurka w schornisku" a co innego "szybki błotnik po pudełku z lidla".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej ;) Ale właśnie taki był plan żeby nie "wszystko" tylko badziewie dla którego nie ma sensu zakładać tematu w tym dziale. Ale widzę że mamy zupełne inne wizje działu pt. majsterkowanie. 

 

Bo dla mnie jest różnica między tym 

http://www.forumrowerowe.org/topic/144710-druciarstwo-najwieksze-rowerowe-druciarstwo/?p=1559364

 a tym 

http://www.forumrowerowe.org/topic/144710-druciarstwo-najwieksze-rowerowe-druciarstwo/?p=1562310

 i jedynie to drugie rozwiązanie widział bym w tym dziale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...