Skocz do zawartości

[Piasta] Shimano FH-M475, bębenek - kaseta pcha łańcuch


bva

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

posiadam koła z piastą tylną Shimano FH-M475, a na niej kaset z 10 zębatkami (Shimano, dokładnego modelu nie mogę wygooglać, rower to Cube LTD Pro 29 z 2012 roku, kaseta oryginalnie montowana).

 

Jakiś czas temu zauważyłem, ze gdy przestaję pedałować, to między kasetą, a blatami łańcuch staje się przez chwilę lekko luźny, jakby kaseta pchała łańcuch nieznacznie dalej.

 

Podczas czyszczenia napędu zauważyłem też, ze gdy "pacnę" gołą kasetę, bez łańcucha, to ona nie kręci się tak swobonie jak wtedy, kiedy rower był nowy - widać, ze powoli hamuje ją pewien opór.

Kolejna "obserwacja" jest taka, że gdy prowadzę wolno rower, to korba kręci się także - jakby pchał ją własnie łańcuch, na który pewnie napiera kaseta (przy szybciej jezdzi i sciagnięciu nóg z pedałów tego objawu nie ma).

Jest jeszcze wrażenie sluchowe, ale tego do konca nie jestem pewien, bo moze sobie "wkręcam" - wydaje mi się, ze obecnie słuchać glośniejsze "cykanie" podczas braku pedałowania.

Kaseta i piasty to jedne z nielicznych rzeczy, ktorych jeszcze nie miałem okazji rozbierać i do konca tych elementów nie znam, ale z tego co zdążyłem się zorientować, to na piaście jest bębenek i na nim jest dopiero zamontowana kaseta.

 

Czy mechanizm odpowiadający za "cykanie" i ruch kasety znajduje się wlasnie w tym bębenku?

 

Czy kaseta sama w sobie ma jakichs mechanizm / łożyska, czy to tylko zestaw zębatek?

 

Jeśli jest tak jak myślę i tu winny jest bębenek, to czy go się jakość czyści/konserwuje, czy się wymienia? Znalazlem taki jeden, ale opis jest lekko sprzeczny, bo jest napisane, ze pasuje do M475, ale w tytule jest tez info, ze jest do 8-9 rzędów:

http://www.bikecenter.pl/p11643,shimano-bebenek-glowka-kasety-8-9rz-do-fhm510-m475-mc18.html

 

Pozdrawiam, b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Jakiś czas temu zauważyłem, ze gdy przestaję pedałować, to między kasetą, a blatami łańcuch staje się przez chwilę lekko luźny, jakby kaseta pchała łańcuch nieznacznie dalej.

To dość średnia piasta a to co opisujesz pasuje do psującego się mechanizmu zapadkowego.

 

 

Czy mechanizm odpowiadający za "cykanie" i ruch kasety znajduje się wlasnie w tym bębenku?

Dokładnie tak.

 

 

Czy kaseta sama w sobie ma jakichs mechanizm / łożyska, czy to tylko zestaw zębatek?

Nie, to zwykły kawał żelaza.

 

 

Znalazlem taki jeden, ale opis jest lekko sprzeczny, bo jest napisane, ze pasuje do M475, ale w tytule jest tez info, ze jest do 8-9 rzędów:

Nie jest sprzeczny, szerokość piast od 8 do 10 jest taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...