Skocz do zawartości

[Plecak] Deuter Trans Alpine 28 Pro - mieszane odczucia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem kupna plecaka rowerowego. Jako że postanowienia dopiąłem postanowiłem napisać parę słów o moim wyborze. Mam nadzieję, że moje wypociny w choć niewielkim stopniu będą dla kogoś pomocne.

 

No to jedziemy.

 

Obiektem moich poszukiwań był plecak (rowerowy), który byłby w stanie pomieścić ekwipunek na 1-2 dniowy wypadzik. Po skompletowaniu wszystkich gadżetów, które ze sobą zazwyczaj zabieram oceniłem, że potrzebuję plecaka o pojemności 25-30 l. Najważniejsze atuty doboru plecaka którego poszukiwałem to: ogólna jakość wyrobu, dobry system nośny który nie obciąża nadmiernie pleców oraz przyzwoita wentylacja pleców.

Rozpocząłem pierwszą - wstępną rundę poszukiwań, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internecie. Po obejrzeniu, popytaniu, przeczytaniu postanowiłem, że zakupię plecak Deuter'a.

 

Spośród dostępnych na rynku modeli wytypowałem 3 które mnie zainteresowały:

 

- Superbike 18

- Trans Alpine 25

- Trans Alpine Pro 28

 

Ruszyłem do sklepu na oględziny.

 

Jako pierwszy z prezentowanej 3 odpadł Superbike. Stwierdziłem, że jego pojemność (nawet po rozszerzeniu o extra 4 l) może okazać się dla mnie niewystarczająca.

Na placu boju pozostały dwa plecaki Trans Alpine. Nie będę się rozpisywał o budowie, ilości kieszeni itp rzeczach, które można bez najmniejszego problemu odszukać w internecie. Napiszę pokrótce o kilku detalach które mnie osobiście skłoniły do podjęcia ostatecznej decyzji.

 

Materiał z którego wykonane są plecaki jest zdecydowanie lepszy w wersji Pro, różnice czuć dotykając plecaki (Hexlite 100 sprawia wrażenie bardziej solidnego).

System wentylacji Airstripes w wersji Pro posiada zdecydowanie szersze kanały w piance. Tkanina typu Mesh pokrywająca panele na plecach jest grubsza i posiada większe "oczka"

 

gallery_174165_3057_100005.jpg

 

Tył plecaka jest bardziej sprężysty w wersji Pro, co uważam za zaletę gdyż plecak lepiej dopasowuje się do sylwetki na rowerze.

Pas biodrowy w wersji Pro jest dodatkowo wyposażony w piankę pokrytą tkaniną Mesh co sprawia, że plecak lepiej opiera się na biodrach i nosi się bardziej komfortowo.

 

gallery_174165_3057_75936.jpg

 

Dodatkowa komora na akcesoria z przodu plecaka poprawia organizację przestrzeni, oraz sprawia że łatwiej dotrzeć do rzeczy najbardziej potrzebnych.

 

gallery_174165_3057_238207.jpg

 

Po namyśle, obejrzeniu, przymierzeniu plecaków zdecydowałem się na zakup wersji Pro

 

Uradowany nowym nabytkiem, z lżejszym portfelem wróciłem do domu na oględziny sprzętu. Pierwsze wrażenie w pełni pozytywne. Świetna jakość wykonania, nie znalazłem ani jednej wystającej nitki, krzywego szycia, złego wykończenia szwów. Zamki i klamry (wykonane przez firmę YKK) świetnie pracują, nic się nie przycina. Dopasowanie plecaka idzie gładko - wystarczy pociągnąć za troki. 

Po prostu rewelacja.   

 

Wrażenia z eksploatacji:

 

Pojemność plecaka jest w zupełności wystarczająca, bez najmniejszego problemu mieszczę wszelkie niezbędne rzeczy. Uchwyt kasku umieszczony z przodu plecaka sprawdza się świetnie do przymocowania

2-osobowego namiotu. Pełne załadowanie plecaka testowałem jak na razie na "sucho", ponieważ nie miałem jeszcze okazji na dłuższy wypad.

Natomiast przy mniejszym zapełnieniu świetnie sprawdzają się boczne paski kompresyjne, zapobiegając walaniu się zawartości po plecaku. Dzięki trzem komorom wszystko można dobrze uporządkować i szybko dotrzeć do potrzebnych rzeczy. Dodatkowym atutem jest dolny dostęp do komory głównej, na wypadek gdyby coś w danej chwili potrzebnego znajdowało się na spodzie plecaka.  

 

Podczas jazdy plecak zachowuje się znakomicie, niczym przyklejony do pleców (nie buja na boki, nie podskakuje). Pas biodrowy dobrze umiejscowiony, nie przeszkadza podczas pedałowania, stosunkowo dobrze przenosi ciężar z pleców na biodra.

System wentylacji pleców na zadowalającym poziomie. Podczas jazdy przy temp 18-23*C plecy pozostają suche, w temp 25-28*C koszulka staje się mokra lecz nie odczuwam jeszcze dyskomfortu. 

Wentylacje upośledza jedynie maksymalne dociągnięcie górnych pasków dostosowujących (przepływ powietrza odczuwalnie się zmniejsza).

Szelki są dobrze wyprofilowane, wewnętrzna strona pokryta siatką typu Mesh, wypełnienie stanowi sztywna gąbka wyposażona w wylotowe otwory. Od góry wyposażone w paski kompresyjne. Nie uwierają oraz nie powodują nadmiernego pocenia ramion.

 

gallery_174165_3057_49352.jpg

 

Podczas lekkiej mżawki plecak nie wciąga wody, krople po prostu spływają z tkaniny (nie wiem czy to zasługa samego materiału, czy plecak jest jakoś fabrycznie impregnowany). Pokrowiec przeciwdeszczowy sprawuje się doskonale, szczelnie otulając plecak. Kieszeń w której jest chowany jest wystarczająco przestronna aby bez większego kłopotu upchać pokrowiec z powrotem.

Z lekkich zabrudzeń plecak dobrze czyści się wilgotną szmatką.

 

Jak do tej pory rewelacja.

 

Niestety plecak nie jest pozbawiony wad. Dalszą część "recenzji" poświęcę kilku detalom które trochę mnie irytują oraz takich na których po prostu się mocno zawiodłem.

 

Na początek dwie błahostki:  

 

- kieszonka dedykowana na telefon umiejscowiona w frontowej komorze na akcesoria jest trochę przyciasna. W erze smartfon-ów przydało by się coś większego. Używam telefonu 4,7" ze względu na dobrą czytelność elektronicznych map turystycznych i telefon wciska się w kieszeń z dużym trudem,  

  

- fruwające troczki, których jest dość sporo. Mnie osobiście strasznie irytują kiedy podczas jazdy powiewają na wietrze lub plączą się o szelki i pas biodrowy. 

 

Dwie rzeczy na których się zawiodłem:

 

- farbujące plecy, a dokładnie rzecz biorąc niebieskie elementy logo "deuter airstripes" które podzieliły się swym fantastycznym kolorem z moją białą podkoszulką. Na dodatek złego kolor niebieski bardzo polubił podkoszulkę i nie chce się z nią rozstać (nawet po dwóch praniach),

 

- rozprucie na plecach poniżej prawego panela z pianki na długości ok 8 cm. Defekt zauważyłem po powrocie z ostatniego wypadu, była to dopiero trzecia jazda plecaka. W sumie z plecakiem przejechałem około 165 km, plecak był zapełniony max w 50%.

 

gallery_174165_3057_173067.jpg

 

Plecak oczywiście trafił do reklamacji, czas oczekiwania to 14 dni. Mnie niestety pozostają mieszane odczucia odnośnie jakości wyrobu na którą bardzo liczyłem i która była moim priorytetem podczas wyboru zarówno marki jak i modelu.

Puszczające szwy w zupełnie nowym plecaku nie zwiastują nic dobrego. Mam nadzieję, że była i będzie to jedyna taka wpadka plecaka. Zobaczymy jak potoczy się sprawa reklamacji.

 

Postaram się aktualizować temat o losach reklamacji jak i dalszych wrażeń z eksploatacji plecaka.

 

W galerii zamieszczam więcej zdjęć plecaka.   

 

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tego zwykłego Deutera Trans Alpine 25 i trzyma się dzielnie już będzie jakoś 3 lata. Tylko muszę go wyczyścić w końcu :D

Ostatnio dokupiłem do niego kieszenie powiększające Deuter External Pockets.

Wielkość taka że mieści się do jednej bluza z kapturem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję. Ja również stoję przed zakupem Deutera i waham się pomiędzy pro a zwykłym modelem....

 

Z początku planowałem zakup zwykłego trans alpine + 2l bukłaka, jednak po przymierzeniu obu plecaków z lekkim obciążeniem w sklepie i przespaniu się z tematem postanowiłem odpuścić chwilowo bukłak a kasę dołożyć do wersji pro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po 14 dniach oczekiwania od zgłoszonej reklamacji otrzymałem plecak z powrotem. Ku mojemu zaskoczeniu plecak nie został naprawiony lecz wymieniony na nówkę sztukę.

Teraz pozostaje mi tylko w dalszym ciągu testować sprzęcik.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja od 6 miesięcy posiadam trans alpine 30, używam go codziennie na rower na dojazdy do pracy, do tej pory z plecakiem nic się nie dzieje trzeba go tylko wyczyścić :D System nośny spisuje się rewelacyjnie, ale wentylacja mogłaby być lepsza w cieplejsze dni nie trudno o mokre plecy chodź itak nie jest to samo jak ze zwykłym plecakiem. Ogólnie swoje kosztuje ale polecam, praktyczny plecak, jeżeli potrzebujemy mało miejsca ściągamy paski i plecak nie zajmuje dużo miejsca. Bukłak posiadam 2 litrowy po zamocowaniu jego itak mamy sporo miejsca wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...