Skocz do zawartości

[rower] Trek Superfly


Emi00

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

chyba szosy są od tego by były długie i stabilne a nie rowery MTB, na nich ma być slalom i mijanie drzew na milimetry.

 

Ponury chyba naprawdę jakieś masz dziwne widzenie świata, rowerowego...  Ta wypowiedź wskazuje raczej nie wiesz nic o szosówkach :) , możesz przypomnieć o co pytasz, czy co chcesz przekazać?  Są specjalne metody dostosowania pozycji do roweru zawsze można się zgłosić do specjalistów.

Sugestie kolegów żeby nie przesadzać z wysuwaniem sztycy są dość tradycyjne, oparte na częstym pękaniu ram. Karbon raczej pęka w inny sposób i nie ma przeciwwskazań dla Ciebie żebyś jeździł na ramach XS z rurą wystającą jak w składaku, Rower ma być dla Ciebie i spełniać Twoje oczekiwania. 

Ogólnie podczas szeregu przejażdżek na rowerach swoich, i znajomych  uważam, że pierwsze wrażenia, nawyki z poprzedniego roweru, achy  ochy i kapryszenia to dość śliski temat, bardzo subiektywny. Na szczęście człowiek dostosowuje się zmienia nawyki i wyrabia odruchy, dobrze jeśli można na wstępie dopasować się siodłem i ustawieniem kierownicy. Nigdy moje wrażenia nie będą idealną wskazówką dla kogoś innego, bo zarówno anatomia jak i sprawność, koordynacja, nawyki  to zbiór zbyt wielu zmiennych, żeby bezpardonowo coś komuś doradzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat polega na tym, że do tej pory jeździłem na kołach 28 cali i 26, mam 3 rowery w rozmiarach M, XL i XXL. Szukam 4 roweru i chciałbym aby to był 29 cali MTB. Do tej pory najchętniej wsiadam na małą ramę, a sprzedawcy w sklepach sugerują mi końcowe i największe rozmiary bo "tak trzeba, tak wygodnie, tylko tak mogę jeździć" No a mi jest jakoś nie tak jakbym chciał i wychodzę ze sklepu nic nie kupując. Więc szukam sensu w tym czemu miałbym wsiadać na sugerowany przez większość rozmiar skoro jest mi na nim źle i czy rzeczywiście po czasię się przestawię i czy będę miał z tego realne korzyści. Szybciej jeździć zacznę?

Starego psa nowych sztuczek nie nauczysz i ciekaw jestem ile osób zniechęcono do jeżdzenia na rowerze sprzedając im za duże ramy bo ponoć takie lepsze, oni kupili i jakoś rower przestał być tą przyjemnością co kiedyś?

Edytowane przez ponury2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo ty jesteś najmądrzejszy

W przedostatnim poście strzeliłeś cały elaborat że swoich przemyśleń i oczekiwań - wystarczy się do nich zastosować, a nie fukać że ktoś ma inne zdanie. Spytałeś się - dostałeś odpowiedzi, nie pasowały Ci - wyłożyłeś całą własną filozofię i wnioski na ten temat, fochy pomińmy milczeniem. Nie musisz byc standardowy. Nie uważasz, że bez sensu jest samemu tracić czas i jeszcze zajmować go komuś w takim wypadku?

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@ponury2 twoja postawa - bez obrazy - zajeżdża trollingiem .

Zadałeś pytanie (na które jak widać znasz gotową odpowiedź) , otrzymałeś konstruktywną odpowiedz popartą argumentami z którą się nie zgadzasz (masz prawo) to po co drążysz temat nadal ?

Mam wrażenie , że jedyna satysfakcjonująca cię odpowiedz to taka , która pokrywa się z  twoją , a zatem :

Tak masz absolutnie rację :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat polega na tym, że do tej pory jeździłem na kołach 28 cali i 26, mam 3 rowery w rozmiarach M, XL i XXL. Szukam 4 roweru i chciałbym aby to był 29 cali MTB. Do tej pory najchętniej wsiadam na małą ramę, a sprzedawcy w sklepach sugerują mi końcowe i największe rozmiary bo "tak trzeba, tak wygodnie, tylko tak mogę jeździć" No a mi jest jakoś nie tak jakbym chciał i wychodzę ze sklepu nic nie kupując. Więc szukam sensu w tym czemu miałbym wsiadać na sugerowany przez większość rozmiar skoro jest mi na nim źle i czy rzeczywiście po czasię się przestawię i czy będę miał z tego realne korzyści. Szybciej jeździć zacznę?

Starego psa nowych sztuczek nie nauczysz i ciekaw jestem ile osób zniechęcono do jeżdzenia na rowerze sprzedając im za duże ramy bo ponoć takie lepsze, oni kupili i jakoś rower przestał być tą przyjemnością co kie

 

 

Nie uda Ci się wyrobić zdania na podstawie przymiarek w sklepie. Musisz poznać walory dynamiczne, nie tylko statyczne. Uruchom  się na rowerach znajomych, znajdź rowery testowe wypożyczane na dłużej (specialized?), czy jedź na single szlaki gdzie są wypożyczalnie Swieradów albo Rychleby np... Tak to jest wróżenie z fusów...

 

rowery 26 i trekingi 28 różnią się  znacząco od np SF.

Możliwe że testując 21" i 19 " tej samej marki docenisz większy rozmiar. 

Ważne jest żeby na obydwu ramach tak dostosować mostki aby kierownica była w tym samym miejscu np zamienić 60 mm w 21 i  90 19"

Dla dużego chłopa ważna jest też wysokość kierownicy, przez lata zmieniałem pozycję z bardzo wyciągniętej i niskiej do wyższej i szerszej z krótkim mostkiem. Im więcej przyjemności z jazdy tym lepiej jechać pełną piersią, jeśli jest się hartem  z nosem na metę to można się kłaść w poziomie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem się okaże, że gadacie z bratem Gosiewskiego, co ma łapki jak t-rex i w ramie 20" już do kierownicy nie sięga. Każdy z nas jest inny.

 

Ale fakt faktem, że @ponury Wisłę chce tu zawracać, foszki puszcza a jednak miliony rowerów i setki producentów mają ramy większe i mniejsze, dostosowane do różnego wzrostu, budowy ciała i przeznaczenia. Czyli że co, cały świat się myli? Narracja jak w telewizorze, MOJA RACJA JEST NAJMOJSZA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ponury2 Nie umiesz nawet napisać jak człowiek jakie masz rowery, ale wypisywać kretynskie wywody potrafisz! No to mamy świąteczny wysyp trolli na forum! Kup se Wigry 3 i tyłka nie zawracaj! Moderator mógłby juz posprzątać w tym temacie...

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro miałeś sztycę na 290 , to podejrzewam że niemal idealnie tam siedziała taka 350 mm, nie lepiej było wymienić na 400mm i mieć 11 cm zapasu? Jaką masz długość nogi jeśli mogę się dowiedzieć?

 

Moja noga (inseam) to 96cm. W SF minimalne wsunięcie sztycy to 100mm a fabryczna sztyca ma 400.

 

Przed zakupem przejechałem się (przed sklepem) na 21.5, potem na 23 i wybór padł na większy rozmiar.

Żona ma 19.5 więc mam też jakieś porównanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz krótki kurs matematyki. Potrzeba mniej więcej 107 czy 110% długości nogi od siodełka do osi pedałów. Korba to 175mm, sztyca to 300. Pytanie, ile musi mieć podsiodłówka?

 

Wysłane z mojego Future przy użyciu Tapatalka

 

Jakieś 22 cale, czyli jak już wszyscy wiemy rozmiar M. 

 

Przychylam się do sugestii żeby admin posprzątał trochę w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wtrącę swoje 3 grosze.

 

po pierwsze primo mam 191cm wzrostu, czyli blisko jak troll naczelny.

po drugie primo posiadam superflay'a, czy coś wiem w temacie.

po trzecie primo ultimo! mam rozmiar 21.5, i zapas sztycy wynosi 2.5cm. wiec nasz troll niech kupi rozmiar M i wali kolanami w brodę. Może wtedy zrozumie że ma za mały rozmiar.

a nie chwila, kupi sobie sztyce 500mm i będzie mu pasowało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponury2 już maglował ten sam temat w sierpniu: http://www.forumrowerowe.org/topic/207979-do-6500-29-superfly-czy-canyon/.

Posiada holendra, crossa i przełaj (wyrobił sobie zdanie na temat rozmiarów ram na podstawie jazdy na zupełnie różnych rowerach). W rozmiarze M jest cross Gianta, więc o ile nie było zmian w rozmiarówce, oznacza to chyba rurę podsiodłową ok. 46 cm.

 

 

Potrzeba mniej więcej 107 czy 110% długości nogi od siodełka do osi pedałów.

 

Myślę, że niekoniecznie, to zależy od preferencji. Na kanale GMBN na youtubie jest film, gdzie sprawdzali wydolność kolarza na rowerze MTB przy różnych ustawieniach siodełka i wyszło im, że siodełko może być wyżej albo niżej i jedzie się tak samo. Jeśli przyjmiemy, że sztyca 400 mm wchodzi w ramę na długości 8 cm, a wysokość siodełka jest ustawiana metodą pięty, to maksymalna długość nogi dla rozmiaru M wynosi mniej więcej: 46 (rura) + 32 (sztyca) + 17.5 (korba) = 95.5 cm. Jeszcze wysokość samego siodełka minus grubość buta i grubość pedału, ale to pewnie wychodzi na zero. Na styk, ale rzeczywiście ponury powinien się zmieścić.

 

@@ponury2, bierz Superfly 19.5", to jest taki odpowiednik Twojego crossa w rozmiarze M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wystarcza mu w crossie Gianta w rozmiarze M, który ma rurę podsiodłową 18" ~ 46 cm, to dlaczego miałoby mu nie starczyć w Superfly 19.5", który ma rurę podsiodłową 18.5" ~ 47 cm? Tym bardziej mu wystarczy. No chyba, że ma inny rower niż Giant Roam to niech w końcu napisze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost 177, noga 83 cm i na SF 18,5 (rura 17,5) mam 4 cm do ograniczenia na sztycy 400 mm. Czyli na ramie o cal większej dałbym radę z nogą maksymalnie 90 cm. Nie sądzę, żeby osoba z nogą 95 cm mogła zmieścić się na ramie z podsiodłówką 18,5 cala z siodłem ustawionym w rozsądnych granicach. Jak ktoś sobie ustawi siodło śmiesznie nisko, to w teorii przy 2 metrach wzrostu zmieści się nawet na ramie S. Tylko ciekawe co na to jego kolana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja noga (inseam) to 96cm. W SF minimalne wsunięcie sztycy to 100mm a fabryczna sztyca ma 400.

 

Przed zakupem przejechałem się (przed sklepem) na 21.5, potem na 23 i wybór padł na większy rozmiar.

Żona ma 19.5 więc mam też jakieś porównanie :)

 Właśnie, moja noga przy tym samym wzroście 194/5 to 88-89 centymetrów. Może dlatego te górne rury leżą mi tak wysoko.

 

na jednym z filmów na youtubie Szajbajk odnośnie rowerów Superfly doradzał chłopakowi 175 jaki rozmiar wybrać. I padło zdanie że może wybrać sobie jeden z trzech rozmiarów, załóżmy 15, 17, 19 (nie pamiętam dokładnie ale 3 srodkowe rozmiary wchodziły) ponieważ regulując sztycę i mostek jeździec może zająć na nich tą samą pozycję. I teraz pozostają przeznaczenie roweru i własne preferencje.

ps. ale was piecze że coś wam zaburza dotychczasowe koncepcje betonowe umysły

 

link do filmu jeśli komuś sie śpieszy może zacząć od 2:40. Może warto się douczyć zanim zacznie innym dawać rady, co do niektórych tutaj.

Pozdrawiam

Edytowane przez ponury2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...