Skocz do zawartości

[do 6500] 29 superfly czy canyon


ponury2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem posiadaczem rowerów miejski, kross i przełaj i szukam dla siebie ht 29.

Mój wzrost 194, waga 90-94kg. Wstępny wybór jest pomiędzy:

 

1, Canyon grand canyon cf 5.9 (karbonowa rama, reba, cena 6500 na ten moment)

https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/grand-canyon-cf-5-9.html

 

2. Trek superfly 9.7 (karbonowa rama, fox32, cena 6700, ale rozmiar największy 21.5, brak 23)

https://www.evanscycles.com/trek-superfly-9-7-2016-mountain-bike-EV242024

 

Kolejne pytanie dotyczy rozmiaru, mam przełaj w rozmiarze 61 (największy), kross gianta w rozmiarze M, na obu robię trasy rzędu 40-90km z tym że na tym pierwszym padają mi plecy,ręce i nadgarstki, na drugim mimo teoretycznie małej ramy, jeździ mi się wygodniej (sztyca max w górze), i przestaję jeździć dopiero gdy zbuntują się nogi.

 

Przymierzałem w sklepie treka superfly, sprzedawca wciskał mi rozmiar 23cale zapewniając że dla mnie to przynajmniej taka rama. Nie miał na sklepie rozmiaru 21.5 więc nie mogłem przymierzyć. Producent na stronie do wzrostu 196 poleca jednak rozmiar 21.5, a 23 dla wzrostu 196+. Mój wzrost to 194.
Podobny problem wychodzi z Canyonem, rama L kończy się w przedziale wzrostu 193 cm, rama XL "zaczyna" od 194 czyli mój wzrost aż pod 2metry+ (niebo a ziemia mimo wszystko).

Czy jest sens pakowanie się w większy rower (średnio podoba mi się wysokość rury podsiodłowej, mam przez to wrażenie że rower przy zakrętach jest mniej stabilny, geometria przy dużych rowerach wydaje się momentami dziwna, całe życie naturalnie jeździłem na rowerach nieco mniejszych. Czy nie lepiej jednak mieć tą ramę nieco krótszą a najwyżej wydłużyć mostek (różnica w samej bazie kół w canyonie między L a XL to około 3cm), nie wiem czy wciskanie ludziom wielkich rozmiarów to nie jedynie marketing lub chęć sprzedawców by pozbyć się ze stanu rozmiarów które schodzą gorzej.

 

Będę wdzięczny za rady w wyborze roweru jak i rozmiaru, szczególnie od osób jezdzących na ramach XL a nie knypków 170 z ramami M mówiących mi że lepiej będę się czuł na XL (jakby mogli coś o tym wiedzieć).

Pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem od paru lat mam kross gianta w rozmiarze M i jeździ mi się na nim bardzo dobrze i zwrotnie po mieście i w trasach mieszanych czy wypadach rzędu 5godzin +! Nie wiem czy przesiadka na rozmiar XL będzie korzystna szczególnie że wg tabel producentów trek poleca mi rozmiar 21,5 z 2cm zapasem, a w canyonie jestem na pograniczu (193-194) gdzie kończy i zaczyna się kolejny rozmiar. Zbyt duży rower ma wiele minusów a do rowerku dziecięcego tu bardzo daleko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz nietypowe preferencje co do rozmiaru, nikt ci sensownie nie doradzi. Przy typowej budowie i preferencjach, L-ka Canyona będzie za mała i kropka. Co do Treka, to 21,5 będzie ok. W 23 cale bym się nie pchał, bo Superfly i tak jest długą ramą. Jeżeli sprzedawca wciskał ci 23 cale, to opowiadał głupoty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widzę że w przypadku treka wybór rozmiaru 23 wcale nie wydaje się sensowny. Porównałem geometrię obu rozmiarów i Canyon w czystej teorii mnie nieco zaskoczył.

 

Trek w rozmiarze 23 ma efektywną długość górnej rury 67.3 / przekrok 84.7 / baza kół 116.6 /seat tube 55.9

Rozmiar 21,5 ma efektywną długosc górnej rury 65.9 / przekrok 82.9 / baza kół 115.2 / seat tube 52.1

Canyon za to w rozmiarze XL efektywna dł. górnej rury 63.0 / przekrok  85.3 / baza kół 113.8 / seat tube 54.5

 

Podsumowując 21.5 treka jest 3 cm dłuższy i ma o 2.5 centymetra niżej miejsce gdzie wchodzi sztyca. Czysto teoretycznie trek tutaj swoją geometrią wypada o wiele ciekawiej a Canyon zastanawia (wysoki i krótki)... ciekawe jak to wygląda w praktyce.

Zakładając że rower planuję wykorzystywać często do kilkudniowych wycieczek pod namiot wzdłuż wybrzeża i czasem beskidy wybór chyba padnie na tego canyona chociaż trek (ten model aktualnie jest w kwocie 8600 na stronie treka a detalicznie 10k) też kusi... no i trek. Ktoś wie jak to jest z tym karbonem gdy naturalnie waży się około 90 mimo bycia szczupłym?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do długich turystycznych wypadów jednak na plus przemawia geometria canyona prawda? Czy warto pakować się w tego treka (nie jest możliwa wysyłka na zieloną wyspę, więc będę musiał kombinować ze znajomym zakup i wysyłkę do mnie). Czy różnica w osprzęcie jest warta zachodu czy lepiej po prostu poczekać aż canyon stanieje.

(nie spieszy mi się z zakupem bo teraz i tak nie mam czasu jeździć, ale rower chciałbym kupić teraz/zimą podczas wyprzedaży by znaleźć coś tańszego).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...