Skocz do zawartości

[Rower] Grand Canyon AL 6.9 2014 - geometria, temat ogólny


hpolski010

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatniej wypowiedzi się obawiałem "beznadziejnie".

Rowerem mam zamiar śmigać po duktach leśnych w trudnym terenie nie planuje go katować to tu problemu nie widzę.

Opinie osób trzecich nie są dla mnie priorytetem ale ważne jest aby nie "spaskudzić" ładnego roweru.

Najlepszym rozwiązaniem będzie poczekać na rower wówczas założę siodło w podobnym stylu do brooks'a. Zobaczę jak to będzie wyglądać. Bardzo źle to poszukam czegoś innego, tragedii nie będzie to zakładam flyer bądź B17. Doopa będzie wdzięczna.

Dzięki za opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopen13,

 

moim zdaniem rower z siodłem przedstawionym na pierwszym zdjęciu będzie wyglądał bardzo dziwnie, mówiąc jeszcze szczerzej źle. Siodło kompletnie nie będzie pasowało do reszty podzespołów. Drugi model nie jest już taki straszny, ale również moim zdaniem zaprojektowany z myślą o innego typu rowerach. Jednak, jeśli będzie ci na jednym z nich naprawdę wygodnie i nie będziesz w stanie zaakceptować siodła, które otrzymasz z rowerem (które nawiasem mówiąc :) jest dość szerokie), to tylko i wyłącznie twoja sprawa. Reszcie nic do tego.

Pozdrawiam i życzę zadowolenia z nowego nabytku.

Edytowane przez kristof3r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel ma oba modele siodełek, a ja mam Canyona AL 6.9, może uda mi się go złapać w najbliższym czasie i zrobić zdjęcia z tymi siodełkami.

Wtedy sam mógłbyś ocenić jak wygląda.

 

Na daną chwilę uważam, że o ile pierwsze nie będzie w ogóle pasowało, to drugie nie powinno już być takie złe. Postaram się z nim zgadać i dam znać :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej wypowiedzi się obawiałem "beznadziejnie".

Rowerem mam zamiar śmigać po duktach leśnych w trudnym terenie nie planuje go katować to tu problemu nie widzę.

Opinie osób trzecich nie są dla mnie priorytetem ale ważne jest aby nie "spaskudzić" ładnego roweru.

Najlepszym rozwiązaniem będzie poczekać na rower wówczas założę siodło w podobnym stylu do brooks'a. Zobaczę jak to będzie wyglądać. Bardzo źle to poszukam czegoś innego, tragedii nie będzie to zakładam flyer bądź B17. Doopa będzie wdzięczna.

Dzięki za opinie

Nie, no, może zrób inaczej, i dobierz rower do siodełka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie będzie wyglądał. Jak lubisz szerokie siodło to kup szerokie, ale mające chociaż jakiś pozór sportowego zastosowania. Na takim rowerze też zupełnie inaczej się siedzi niż na mieszczuchu, a patrząc na siodełka chyba na takim do tej pory jeździłeś ;) i takie siodło będzie zwyczajnie na maksa niewygodne. To są siodła do siedzenia z wyprostowanymi plecami, i tylko wtedy są wygodne. Na tym rowerze będziesz bardziej zgięty, tu musi być węższe siodło, bo guzy kulszowe w takiej pozycji schodzą się bliżej siebie.

 

O ile mi wyobraźnia nie siada, to rower będzie wyglądał mniej więcej jak bolid F1 z kierownicą od Poloneza ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój rower z tym siodłem będzie faktycznie dziwnie wyglądał.

Rozumiem, że lubisz szerokie siodełka, bo są wygodne? Poszukaj więc może czegoś normalnie wyglądającego a przy tym komfortowego.

Ze swojej strony mogę ci polecić siodełko Velo Wide Channel, na którym ja jeżdżę. Bardzo je lubię, ponieważ jeżdżę bez wkładki a to siodło jest wystarczająco miękkie i ma kanał wentylacyjny. Przy trasach ponad 100km wciąż jest komfortowo a i mój "wacek" mi nie drętwieje od siedzenia jak to miało miejsce w przypadku kilku innych siodeł ;)

Siodełko występuje w wersjach dla kobiet i mężczyzn. Damskie jest minimalnie węższe. Coś takiego:

http://rowertak.pl/product-pol-570-Siodlo-VELO-Wide-Channel-Damskie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jeszcze jak chcesz Brooksa, to jest węższy B17 Imperial Narrow. Taki ma mój kumpel i naprawdę źle to nie wygląda na jego rowerze, a w tej chwili "wyrabia" je sobie na zwykłym MTB.

 

Nie będzie pasowało idealnie, ale nie można przesadzać, bo będzie tak jak napisał Rulez.

 

Pasuje Ci Brooks, to kupuj Brooksa. A jak chcesz, żeby trochę bardziej pasowało do roweru, to jest zawsze Imperial Narrow.

Edytowane przez GRZECHJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem canyon al 6.9 - czekam na przesyłkę (ok 20 kwietnia). Trochę jednak się martwię bo potrzebuję maszyny do maratonów (nizinne typu mazovia, poland bike, itp). Mam 180 cm wziąłem M-kę. Na slx-a niestety mnie nie stać. Czy faktycznie ten rower ma tak słabą geometrię. Aktualnie jeżdżę na za dużej na mnie 20'' meridzie miami (rama wybitnie niesportowa). Rower chciałem mieć z pazurem a może się okazać, że zamówiłem coś do jazdy po zakupy. Wobec tego mam pytanko - czy faktycznie ta geometria jest wybitnie niesportowa, czy poprostu są lepsze ale ta też nie jest typowym dupowozem. Dodam, że nie jestem wybitnym maratończykiem - ważę ok 100kg - zrzucam to po mału. Kiedyś w liceum jeździłem ambitniej - mam myślę trochę techniki MTB liźnięte. Czy poczuję różnicę po typowo przejażdżkowej meridzie 26''? W opisie producenta piszą, że ta rama to jednak połączenie ramy sportowej z nieco bardziej wyprostowaną sylwetką więc może nie jest aż tak źle i taki przeciętniak a nie zawodnik z topki będzie zadowolony. Bardzo proszę o poradę. Zresztą czy canyon montowałby RS Rebę do roweru typowo przejażdżkowego?

Edytowane przez voytee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po opiniach chyba zrezygnuję z brooksa. 

Panowie musi być jakiś sposób na połączenie sportowego charakteru i wygody. Zdaje się, że kolega Bocian80 dał dobry przykład (wcześniej pisał feru ale jakoś nie widzi mi się to siodło).

2ef1cafaf2ae2064m.jpg

Siodełko powyżej to taki head&shoulders, 2w1. Cena w porównaniu z B17 nie jest wygórowana.

 

GRZECHJ jakby Ci się udało pstryknąć fotę AL 6.9 z siodłem BROOKS B17 to byłoby świetnie. Ostatecznie Velo Wide Channel D2 jeszcze nie kupiłem. Może B17 nie będzie tak źle wyglądać. Wklej to ocenimy  :thumbsup:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem canyon al 6.9 - czekam na przesyłkę (ok 20 kwietnia). Trochę jednak się martwię bo potrzebuję maszyny do maratonów (nizinne typu mazovia, poland bike, itp). Mam 180 cm wziąłem M-kę. Na slx-a niestety mnie nie stać. Czy faktycznie ten rower ma tak słabą geometrię. Aktualnie jeżdżę na za dużej na mnie 20'' meridzie miami (rama wybitnie niesportowa). Rower chciałem mieć z pazurem a może się okazać, że zamówiłem coś do jazdy po zakupy. Wobec tego mam pytanko - czy faktycznie ta geometria jest wybitnie niesportowa, czy poprostu są lepsze ale ta też nie jest typowym dupowozem. Dodam, że nie jestem wybitnym maratończykiem - ważę ok 100kg - zrzucam to po mału. Kiedyś w liceum jeździłem ambitniej - mam myślę trochę techniki MTB liźnięte. Czy poczuję różnicę po typowo przejażdżkowej meridzie 26''? W opisie producenta piszą, że ta rama to jednak połączenie ramy sportowej z nieco bardziej wyprostowaną sylwetką więc może nie jest aż tak źle i taki przeciętniak a nie zawodnik z topki będzie zadowolony. Bardzo proszę o poradę. Zresztą czy canyon montowałby RS Rebę do roweru typowo przejażdżkowego?

 

Ja mam mkę tego modelu od października 2013, więc trochę nim już pojeździłem. Znawca, kolarz, czy biker ze mnie żadny, bo poważniejszą przygodę z rowerem zacząłem w zeszłym roku, jednak na podstawie moich skromnych doświadczeń jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że nie jest to rower jedynie na niedzielne przejażdżki. Owszem geometrii nie ma wybitnie sportowej, bo przydałby się mu krótszy tył i dłuższa górna rura, jednak reszta parametrów jest jak najbardziej w porządku, o czym było napisane we wcześnieszych postach przedmiotowego tematu.

Krótką ramę zrekompensowałem dłuższym mostkiem. Wiem, że tak robić się nie powinno, ale skoro rower mam już kupiony, inaczej się nie dało. Będę mądrzejszy na przyszłość. Dużą wadą jest to, że do canyona nie można przymierzyć się na żywo. Gdyby była taka możliwość, pewnie przemyślałbym jeszcze zakup.

Uważam, że ten konkretny rower jest w zasadzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla kogoś takiego jak Ty, czy ja. Nie jest przeznaczony dla zapalonych sportowców, ale z tym nie kryje się nawet producent pisząc o tym na stronie internetowej. Można znaleźć ramy o lepszej geometrii, co do tego nie mam wątpliwości, jednak różnice nie będą drastyczne. Za pieniądze, które trzeba wydać na canyona bardzo trudno kupić rower o takiej masie i klasie podzespołów, jakie zostały zaproponowane. Dla mnie jako osoby, która nie zmienia roweru co roku i nie wymienia równie często podzespołów ma to bardzo duże znaczenie.

Jasne, gdybym mógł sobie pozwolić na coś lepszego, pewnie kupiłbym stumpjumpera specalized'a, ale oni nie mają nawet tego roweru w konfiguracji za 4 tysiące złotych.

Myślę, że powinieneś być zadowolony z zakupu. Ja w każdym razie jestem. Wcześniej miałem krossa za tysiaka, więc wrażenie jakie zrobił na mnie canyon było naprawdę duże. :) Nie chcę cię urazić, ale uważam, że pytanie, które zadałeś, powinno się ukazać na forum wcześniej, zanim dokonałeś zamówienia. Teraz jest już trochę po ptokach. :)

 

Pozdrawiam i życzę zadowolenia z nowej maszyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kristof3r - dzięki kolego za odpowiedź. Po ptokach jeszcze nie jest - mogę odwołać zamówienie. W ostaateczności mam też możliwość przez 30 dni zmienić rower na inny (jakby było źle) Wtedy pewnie musiałby, dożebrać parę złotych na najniższego SLXa.

W każdym razie rozwiałeś moje wątpliwości i myślę, że rower będzie ok. Mam jeszcze pytanko. Na stronie canyona zdjęcia tego modelu są bez podkładek pod mostek. Rower pewnie przychodzi z podkładkami, więc w pogoni za niską sylwetką czeka mnie przycięcie rury sterowej albo brzydki komin nad mostkiem - mam rację czy może rower przychodzi bez podkładek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kristof3r - dzięki kolego za odpowiedź. Po ptokach jeszcze nie jest - mogę odwołać zamówienie. W ostaateczności mam też możliwość przez 30 dni zmienić rower na inny (jakby było źle) Wtedy pewnie musiałby, dożebrać parę złotych na najniższego SLXa.

W każdym razie rozwiałeś moje wątpliwości i myślę, że rower będzie ok. Mam jeszcze pytanko. Na stronie canyona zdjęcia tego modelu są bez podkładek pod mostek. Rower pewnie przychodzi z podkładkami, więc w pogoni za niską sylwetką czeka mnie przycięcie rury sterowej albo brzydki komin nad mostkiem - mam rację czy może rower przychodzi bez podkładek?

 

W zasadzie tak, rzeczywiście masz rację. W zamówieniu można jeszcze namieszać. SLX to lepszy rower, bez dwóch zdań. Geometria jest bardziej sportowa, podzespoły też sporo lepsze. Jednak 1200 zł trzeba dołożyć, a to nie w kij dmuchał. :) Cieszę się, że mogłem pomóc. Co do podkładek, to oczywiście będą. O ile dobrze kojarze w sumie są 3. Dwie cieńsze i jedna grubsza. Mostek będzie można obniżyć według własnych preferencji. Moim zdaniem nie ma konieczności przycinania rury sterowej, bo kiedy niepotrzebne podkładki wrzuci się na górę, tj. nad mostek wygląda to naprawdę ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@voytee

Mam właśnie tego Canyona w tym rozmiarze. Mam 182-183 cm wzrostu i nie narzekam. Dla mnie jest idealny, bo przy mostku na plus mogę się spokojnie wyprostować kiedy potrzebuję i traktować go jak crossa, ale mogę też przenieść ciężar na kierownicę i coś przycisnąć. Jak dam mostek na minus będzie jeszcze lepiej.

Więc przy Twoich 180 nie powinno być źle.

No i rower marzenie, masz na co czekać :-).

I nie przejmuj się, że będzie za mało sportowy. Napisałeś, że nie jesteś jakimś hiper pro bikerem, więc tego aż tak nie odczujesz. A drobne zmiany można zrobić właśnie poprzez odwrócenie mostka, wyrzucenie podkładek, czy wymienienie mostka na dłuższy, a jak to nie starczy to jeszcze cofnięcie siodła czy sztyca z offsetem. Możliwości jest mnóstwo.

Jedyne, czego nie przeskoczysz to dłuższy ogon. Ale to już zależy, co kto lubi. Ja przejechałem się wcześniej na dwóch Cube'ach (jeden miał ogon 438, drugi 450) i lepiej się czułem na tym, co miał dłuższy. Mniej zwrotny, ale bardziej stabilny, mnie to pasowało. No i więcej miejsca na błoto, bo w tym Cube z krótszym ogonem tego miejsca praktycznie nie było (nie wiem, czy 1 cm był, pewnie mniej).

No i mogłeś dać znać wcześniej, bo bywam sporadycznie w Wawie i go biorę ze sobą, więc mógłbyś się przymierzyć.

 

@Chopen13

Kumpel ma Brooks B17 Imperial Narrow, więc trochę węższe od zwykłego B17, postaram się go złapać i pstryknąć, ale wg mnie wybór siodełka pod względem tego, czy będzie dobrze wyglądało na rowerze to bezsens. Ma być wygodne, a jak chcesz, żeby bardziej pasowało, to właśnie bierzesz B17 Narrow zamiast Flyera i tyle. Poza tym siodło nie jest złe, mimo, że twarde. Na początku boli, ale po tygodniu się przystosowują cztery litery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@voytee

 

Jeździłem wcześniej na ramie Meridy Matts 500 jeszcze z 2004 roku, podzespoły customowe. Powiem tak rower był krótki narowisty i fajny na krótkie wypady. Po maratonie lub trasach +40 km czuć było plecy.

 

Po wstępnych jazdach GC AL 6.9 mogę powiedzieć że mam trochę inny balans w stosunku do poprzedniego roweru, tzn bardziej dociążony przód, ale w meridzie miałem wyjątkowo ciężkie tylne koło. Sama kwestia 29er'a powoduje że rower stabilniej się prowadzi, ale mimo wszystko dalej dobrze skręca. Nie miałem okazji ostrzej go pokatować w pagórkowatym terenie ale jeśli nie jesteś maniakiem xc i zależy ci na komforcie to będziesz zadowolony. Wczoraj zrobiłem baardzo lajtowo 42 km i oprócz tyłka i nadgarstków (muszę pokombinować z kierą) jest bardzo OK. Bardzo lajtowo czyli trochę ponad 2h jazdy.

 

 

Sam mam Brooksa B67 aged w Batavusie więc wiem o czym piszesz :). Co do siodła, sprężyny mimo wszystko średnio pasują do tej maszyny a i ciężkie będzie, w B67 są dość twarde a na nim jeździ się wyprostowanym - po sezonie dopiero się wyrobiło mimo wersji aged. Jeśli podobnie twarde są we Flyerze to nie będzie z nich dużego pożytku, natomiast B17 myślę że będzie ok. Zresztą B17 jak i Flyer (B17 na sprężynie) nie są do wyprostowanej jazdy.

 

Z innej beczki, w poszukiwaniu komfortu, ja poszedłem w stronę amortyzowanej sztycy i czekam na thudbustera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Bardzo mnie uspokoiliście. Nie mogę doczekać się na karton z Niemiec :) Mam nadzieję, że może wyślą troszkę wcześniej niż podają (podobno czasem się zdarza). Mostek pewnie dam na minus i o sztycy z offsetem karbonowej myślałem, więc pewnie będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

voytee

 

Możesz po cichu liczyć na wcześniejszą wysyłkę, bo ja dostałem rower jakieś 2 tygodnie wcześniej, przed zaplanowaną realizacją zamówienia.

Co do mostka, to powiem szczerze, że ma on tak mały kąt, że zmiana na minus zmienia pozycję tylko trochę. Kąt rury sterowej jest taki, że z mostkiem na minus siedząc na rowerze ma się wrażenie że jest ustawiony na plus. :) Jednak warto to zrobić, rower lepiej jedzie do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nodze 82-83 powinieneś móc spokojnie zrównać kierę z krzesłem przez wywalenie samych podkładek. Ja mam póki co trochę wyżej, gdzie moje poprzednie wyobrażenie jazdy w terenie mówiło że tak się nie da, a teraz widzę że wolę więcej komfortu niż sportowego garba :)

 

Co więcej, przy 180 cm wzrostu i tym mostku wyciągnięcie pozycji jest OK. Z dużym setbackiem na sztycy będziesz jeździł mocno siłowo, ja teraz mam siodło przesunięte trochę do przodu (pozycja wzorcowa gdzie kolano przecina oś pedału) i kolana nie płaczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Mam pytanie do posiadaczy Canyona Al Slx ...Zastanawiam się nad geometrią ponieważ przy wzroście 163cm i przekroku 74 cm jedynie możliwym rozmiarem jest XS na kołach 27,5 ...Ale mimo to mam znaczne obawy...Przekrok będzie nawet dobry....bo w tym rozmiarze xs ramka jest malutka.....Natomiast obawiam się że nie do przeskoczenia będzie wysokość kierownicy w stosunku do siodełka,,,Obawiam się że kierownica będzie znacznie wyżej i nawet nie wiem czy pomoże mocno minusowy mostek.... Obecnie jeżdżę na specialized stupjumper 15,5 cala na kołach 26 i przy mostku( -18) kierownica względem siodła jest ok 1 cm niżej.... Czy przy moim wzroście jest sens szukać roweru innego niż 26????? Nie mogę nawet nigdzie przymierzyć bo 14 cali w rozmiarze 27,5 nie mają na sklepach....A niestety canyon nie robi już sztywniaków na 26 ... Może ktoś ma jakieś doświadczenie w tej sprawie??????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, którego masz stumpjumpera, zobacz jaki ma stack, zmierz jaką masz odległość siodła od suportu w linii pionowej to się nie zmieni jeśli długośćkorby jest ta sama.

 

Wysokość i odległość kierownicy jest zdeterminowana przez położenie siodła i to gdzie wypadnie twój środek ciężkości - nie możesz mieć zbyt dużego obciążenia na rękach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten model    http://www.specialized.com/us/en/bikes/archive/2008/stumpjumperht/stumpjumper#geometry   z 2008r... Przekrok jest 728mm .. Stack wynosi 574mm...No tak ale w większym rozmiarze kół i dłuższym amortyzatorze kierownica będzie znacznie wyżej....Chyba że coś źle wnioskuje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack jest mierzony w pionie od osi suportu - tak samo możesz zmierzyć wysunięcie siodła (w zależności od długości nogi), tak więc koło i odległość od ziemi samo w sobie nie ma wpływu, natomiast problem może być z przekrokiem i dostawaniem palcami do ziemi.

 

Geometria powinna być dopasowana do kół i długości widelca tak aby podsiodłówka trzymała zadany kąt, ale może ktoś bardziej oblatany w temacie doradzi.

Edytowane przez hetmanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten model    http://www.specialized.com/us/en/bikes/archive/2008/stumpjumperht/stumpjumper#geometry   z 2008r... Przekrok jest 728mm .. Stack wynosi 574mm...No tak ale w większym rozmiarze kół i dłuższym amortyzatorze kierownica będzie znacznie wyżej....Chyba że coś źle wnioskuje???

 

Fakt, kierownica będzie wyżej, co najmniej o 20 mm względem gruntu . Siodło będzie względem gruntu na takiej samej wysokości jak w Specu - ponieważ obniżenie suportu względem osi w Canyonie jest większe niż w Specu - więc kierownica względem siodełka będzie o przynajmniej 20 mm wyżej.

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...