Skocz do zawartości

[ból kolan] spd?


qrczakzul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Podłącze się ze swoim problemem gdyż jest identyczny jak tytuł tematu. Jestem zagorzałym fanem platform i już nie raz na forum wygłaszałem swoje racje w bitwach SPD vs Platformy nie raz ostro narażając się moderatorom. Jednakowoż skuszony zaletami SPD i możliwością poprawienia swoich wyników w maratonach MTB postanowiłem ugryźć temat i tak od 2 tygodni śmigam na klikach. Nie jest źle, bez większej euforii... największa zaleta jak do tej pory to trzymanie nogi na sporych wybojach, to jest naprawdę niezłe :thumbsup: Niestety już trzeciego dnia odczułem ból w prawym kolanie w górnej części, więzadło? Nie jestem pewien jak się zwie ten "element". Pedały mam ustawione według opisów np. TUTAJ więc wiem że wszystko jest jak najbardziej prawidłowo, o dziwo lewa noga jak by nie był ustawiony blok w bucie to nie boli, z prawą musiałem się trochę namęczyć ale jak widać nadal jest coś nie tak. Wracając do problemu to kolano mnie nie "boli" gdy jeżdżę nawet podczas wyścigów gdzie jest spore obciążenie tylko podczas siedzenia bądź leżenia odczuwam hmm... to nie jest ból raczej takie ciepło, czuje jak by coś tam się działo nie tak. Może kolano musi się przyzwyczaić... ale czemu tylko jedna noga mi doskwiera? Obawiam się, że będę musiał wrócić do platform bo nie chcę rozwalić sobie kolana o dziwo na zwykłych pedałach nigdy mnie kolana nie bolały. Co radzicie? Po prostu nie chcę sobie czegoś zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak, uważam że takie bóle są powodem nierównowagi mięśniowej w nogach - uda, łydki, mięśnie najbliższe kolan. Polecam siłownię na co dzień, a jako codzienność przed rowerem rozgrzewkę kolan /np w staniu kolana złączone, lekkie przykucnięcie i kręcenie kolanami kółek/. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedałuj miękko, mniej obciążysz stawy.

W moim przypadku pomogła maść z mikroelementami na reumatyzm. Po ostrych zawodach w bieganiu miałem niezłe bóle. Do testu smarowałem tylko jedno kolano. Za jakiś czas hardkorowe 80 km w terenie i wszystko w porządku. Jak na razie spokój, zobaczę jak będzie przez najbliższy czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPD Shimano trzeba bardzo dokladnie ustawic. Jazde na platformach warto tez wykorzystac do tego zeby zobaczyc jak ustawia sie stopy na pedalach. Bardzo czesto sa to zupelnie rozne ustawienia dla kazdej ze stop (U mnie jedna stopa idzie prosto, druga pieta mocno skierowana ku ramie).

Ja z uwagi fakt, ze mi SPD Shimano srednio sluzyly i dla osob z problemami kolanowymi malo wybaczaja zamienilem je na TIME.

Tutaj tez trzeba dobrze ustawic ale zakres luzu jest zdecydowanie wiekszy. Na moje to bezpieczniejsza opcja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu również pojawił się u mnie ból kolana, zarówno w trakcie jazdy, jak i przy normalnym poruszaniu nogą. Było to nieco dziwne, zważywszy na fakt że w spd jeżdżę od dobrych 3 lat. Przeanalizowałem sposób, w jaki poruszam nogą i zauważyłem, że w przypadku tej z bolącym kolanem przy pedałowaniu kieruję piętę do środka, skręcając stopę. Popracowałem trochę nad tym starając się pamiętać, aby trzymać stopę prosto i po czasie ból ustąpił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odkryłem inna zależność a mianowice jeśli trasa biegnie tylko po asfalcie i pedałuję równo i spokojnie nic się nie dzieje, ból łapie mnie natomiast w lesie gdy daję mocno po pedałach i teren jest bardzo nie równy.

Gdy wybija mnie na dołach a kolano zostaje jakby przytrzymane przez stopę w pedale to aż mi oczy wylażą na wierzch tak mnie napieprza.

Nie mam pojęcia co robić...czy zmiana pedałów na tzw. ubijaki może przynieść jakiś wymierny efekt????


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odkryłem inna zależność a mianowice jeśli trasa biegnie tylko po asfalcie i pedałuję równo i spokojnie nic się nie dzieje, ból łapie mnie natomiast w lesie gdy daję mocno po pedałach i teren jest bardzo nie równy.

Gdy wybija mnie na dołach a kolano zostaje jakby przytrzymane przez stopę w pedale to aż mi oczy wylażą na wierzch tak mnie napieprza.

Nie mam pojęcia co robić...czy zmiana pedałów na tzw. ubijaki może przynieść jakiś wymierny efekt????

Ustaw bloki w różnych pozycjach i spróbuj dać wycisk na asfalcie. Sprawdź czy masz nogi blisko ramy, wysokość siodełka i jego posunięcie odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie mam pojęcia co robić..

 

spróbuj podnosić minimalnie tyłek na dziurach, żeby nogi nie latały bezwładnie, ale musisz to robić tak aby nie tracić rytmu pedałowania. to ty masz panować nad jazdą, nie jazda nad tobą. ;) to jest właśnie plus SPD że stopy nie odlecą z pedałów na nierównościach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Może masz to

http://etnosystem.pl/blog/kaska-paluch/4221-itb-syndrom

http://www.medicycling.eu/artykul-27-itbs_-_syndrom_pasma_biodrowo-piszczelowego_a_bol_kolana_podczas_pedalowania.html

, miałem w tamtym roku ..przerwa 2 tyg wraz z ćwiczeniami przyniosła efekt i zero bólu, dziś zrobiłem 145km i ból się znów pojawił ..trzeba kontynuować ćwiczenia.

Mam w ulubionych jakie ćwiczenia trzeba wykonywać , więc jeśli objawy masz podobne mogę podesłać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...