Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Poziom kierownicy to sobie można regulować podkładkami pod mostkiem i odwróceniem mostka - tym się nie przejmuj.  Jeżeli musisz siodło obniżać na maxa to bierz S. Zauważ jednak,  że ten rower ma gięta kierownicę - nie wiadomo jak. Nie wiadomo też  jak długi jest mostek. I oczywiście nie wiadomo na ile wierne są te obrazki z wymiarami. 

Ale jak czytam o piłowaniu komina to S. Albo wybrałbym się z kimś ogarniętym  bo to co piszesz o obniżeniu siodełka jest - lekko mówiąc - egzotyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wkg napisał:

Poziom kierownicy to sobie można regulować podkładkami pod mostkiem i odwróceniem mostka - tym się nie przejmuj.  Jeżeli musisz siodło obniżać na maxa to bierz S. Zauważ jednak,  że ten rower ma gięta kierownicę - nie wiadomo jak. Nie wiadomo też  jak długi jest mostek. I oczywiście nie wiadomo na ile wierne są te obrazki z wymiarami. 

Ale jak czytam o piłowaniu komina to S. Albo wybrałbym się z kimś ogarniętym  bo to co piszesz o obniżeniu siodełka jest - lekko mówiąc - egzotyczne.

To może inaczej, stara fotka kiedy przymierzałem się do treka x-caliber 7(rozmiar M 29er), na takiej wysokości siodła w miarę ok śmigałem po testowym parkingu ;)
trek.thumb.JPG.178e01c513ec2d4c5e8360e72689b0bb.JPG

Może teraz lepiej zobrazowałem o co mi chodzi. Siodełko zawsze defaultowo mam troche poniżej mostka kierwonicy. Wiadomo mogę podkładki wyciągnać z kierownicy. Ale ciężko mi byłoby uzyskać mocno strice sportową pozycje z racji niezbyt długich nóg. ;) Czy te siodło jest aż tak nisko.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mocarny napisał:

Ciekawostka, że na meridce miałem siodło do końca obniżone i musiałbym jeszcze troche upiłować by w miarę wygodnie się jeździło, bo śruby nie pozwalały obniżyć do wygodne poziomu.

Do tego się odniosłem. 

Siodło jest tak jak jest - tu nic nie trzeba piłować. Wyglądem bym się nie przejmował. 

Nie wiem  tylko co ma sportowa pozycja do długości nóg. To jest bardzo proste:  Kąt podsiodłówki dopasowujesz do kadencji i charakteru jazdy (pierwsze primo), wysokość siodła do długości nóg (drugie primo), pozycję (położenie dłoni względem tyłka) regulujesz długością mostka, kształtem i  i wysokością kierownicy (secundo). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to wygląda w miarę normalnie, bez przesady... . Zauważ, że S'ka nie ma niżej suportu więc jedyne co może pomóc uzyskać odrobinę bardziej sportową pozycję w mniejszym rozmiarze to fakt, że główka jest odrobinę niżej - 10mm, i to przy założeniu, że wyciągasz wszystkie podkładki pod mostkiem.

Mając taki przekrok przy wzroście 173cm masz dość długi tułów więc tutaj branie za krótkiego roweru może być nie do końca rozsądne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2020 o 22:57, KrissDeValnor napisał:

Taaa, i noga koniecznie pod kątem prostym w kolanie, bo inaczej nie ma szpanu na dzielni :icon_wink:

mocarny
Porównaj dane Ghost'a w rozmiarze S, i Meridy w rozmiarze M - są zbliżone rozmiarowo...
Kumasz ?
Skoro i tak masz zamiar opuścić siodełko na maksa, to po co Ci większa rama ?
Obstawiam Kato w rozmiarze S.

PS
Według mnie, po mocnym opuszczeniu siodełka, będziesz wyglądał śmieszniej na M -ce ( jak dziecko, które dostało na komunię rower na wyrost, żeby z niego nie wyrosło w tri miga ) :icon_lol:
A propos - chyba już nie rośniesz, co ?

 

W dniu 18.02.2020 o 07:48, Sabarolus napisał:

Przecież to wygląda w miarę normalnie, bez przesady... . Zauważ, że S'ka nie ma niżej suportu więc jedyne co może pomóc uzyskać odrobinę bardziej sportową pozycję w mniejszym rozmiarze to fakt, że główka jest odrobinę niżej - 10mm, i to przy założeniu, że wyciągasz wszystkie podkładki pod mostkiem.

Mając taki przekrok przy wzroście 173cm masz dość długi tułów więc tutaj branie za krótkiego roweru może być nie do końca rozsądne.

 

Czyli zostaje mi rzut monetą między S/M ;)

Edytowane przez mocarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Mam pytanie jaki wybrać rozmiar ramy w rowerze Canyon Grand AL. SL 8.0.

Mój wzrost to 192 cm, dł nogi 91cm. Z kalkulatora na ich stronie wychodzi rozmiar na granicy L / XL. Nie mam gdzie tego roweru przymierzyć jak to z Canyonem.

Stary rower Trek 6500 miał poniższą geometrię w rozmiarze 21.5 cala czyli XL i to było dla mnie ok. 

image.png.20baadf30695473ad75a93ace7dd136c.png

Generalnie skłaniałbym się do rozmiaru większego XL gdyby nie przekrok który tu jest gigantyczny 875mm. W poprzednim miałem 816mm i było to ok.

Z drugiej strony długość rury podsiodłowej jest w L bardzo mała 485mm. Natomiast w XL jest 545mm i to jest zbliżone do tego co mam obecnie 546mm.

Nie chcę abym rama była za mała a jednocześnie nie mam ochoty obtłuc się w terenie o rurę górną. Wysunięcie maksymalne siodła w L na wys. 827mm też jest takie na styk.

 image.png.2d65dbaf7fce578e586b4c21a3b7a2a7.png

Nie jeździłem wcześniej na kołach 29, do tego inne kąty ramy, skok 120mm zamiast 80mm i zupełnie nie mam wyczucia w nowej geometrii.

Dzięki z góry za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planuję zakup VELLBERG EXPLORER 3.2, ale nie wiem jaki rozmiar ramy wybrać.

Mam 1,67 wzrostu, a za pomocą tabel z różnych stron - przekrok 73cm - wychodzą mi 18'' (oczywiście zdaję sobie sprawę, że wszystko zależy od modelu roweru).

Powinienem wziąć 17'' czy 19'' ramę?

Edytowane przez SarcasticOnion
wymiar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Hej. Kilka dni temu zakupiłam rower Merida Big Nine 500 Lite 2020 w rozmiarze ramy M. Rozmiar S niestety prawdopodobnie jest już nie do dostania, a bardzo zależy mi na zakupie roweru do maratonów/XC i padło na ten model. Po testowej jeździe okazuje się jednak, że przy moim wzroście - 164 cm przekroku nie ma...tzn jak możecie się domyślić, na prostych nogach dotykam ramy. Rower jest już w konkretniejszej cenie i zastanawiam się, czy nie pospieszyłam się za bardzo z zakupem i powinnam jednak go zwrócić...jeżdżę raczej po nierównych terenach i taka sytuacja mogłaby się skończyć nieprzyjemną kontuzją. 

Przykro mi jednak nieco, że pracownicy sklepu, w którym rower był zamawiany, poszli chyba na "kasę", a nie fachowe doradzenie. Mój też błąd. Jak myślicie, co zrobić w takiej sytuacji? Zwrócić rower i rozejrzeć się za jakimś innym modelem (mój budżet to te 4500-4900 zł), uprzednio dokładnie bikefittingując? Zastanawiam się, czy jak już jest koniec kwietnia, cokolwiek w tej cenie, z takim osprzętem do XC dostanę :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kolaNka napisał:

Rower jest już w konkretniejszej cenie i zastanawiam się, czy nie pospieszyłam się za bardzo z zakupem i powinnam jednak go zwrócić...jeżdżę raczej po nierównych terenach i taka sytuacja mogłaby się skończyć nieprzyjemną kontuzją. 

Zwróć.  Będziesz męczyć się latami. Ja przy wzroście 177 mam M-kę, idealna długość ramy HTT dla mnie to 610-615mm. Ty kupiłaś 605 mm - dla mnie by była może dobra - kilka mm można przesunąć siodełko - ale dla Ciebie jest za duża. https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/1571/bignine-500-lite nawet producent podaje, że M-ka jest dla 167-183 (coś szerokie te widełki) a S-ka poniżej 173. Oszukali Cię. Zwracaj póki możesz.

A pisze to zwolennik raczej  zbyt długich niż zbyt krótkich ram.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Zwróć.  Będziesz męczyć się latami. Ja przy wzroście 177 mam M-kę, idealna długość ramy HTT dla mnie to 610-615mm. Ty kupiłaś 605 mm - dla mnie by była dobra ale dla Ciebie jest za duża. https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/1571/bignine-500-lite nawet producent podaje, że M-ka jest dla 167-183 (coś szerokie te widełki) a S-ka poniżej 173. Oszukali Cię. Zwracaj póki możesz.

A pisze to zwolennik raczej  zbyt długich niż zbyt krótkich ram.

Problem tkwi w tym, że to sklep stacjonarny i zakup na miejscu. Odstąpienie od umowy bez podania przyczyny nie wchodzi w grę. Nie chcę się zgadzać na wymianę, bo czuję sie oszukana. Wydawało mi się, że zaufać mogę obsłudze, bo wahałam się między S a M, a mimo to polecono mi M, że będzie okej. Ski na miejscu nie mieli i raczej jest już nie do dostania (chyba, że zamówię w innym sklepie, ale raczej nim teraz się na coś zdecyduję, popytam zdecydowanie bardziej). Dziękuję Wam bardzo za opinię, jednak zapytać ludzi, którzy znają się na rzeczy jest dobrze :) Ale, że czuję się głupio, bo też mój błąd, że naiwnie dałam się wciągnąć. Rower też nie był tani, że tak o wyszło. Nauczka na przyszłość. Zastanawiam się tylko, jakich argumentów użyć poza tym, że sklep ma dobrą renomę i "profesjonalną obsługę", że został mi sprzedany niedopasowany rower. Jeśli nawet na stronie producenta jest to nierekomendowana dla mnie wielkość ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw przełknij porażkę i spróbuj się z nimi dogadać.  Nigdy nie zaszkodzi. Bo inaczej będziesz go sprzedawała co nie musi być łatwe.

Czy dobrze zrozumiałem: na sklepie była i S-ka i M-ka i po przymiarce wcisnęli Ci za duży rower ? ?

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Najpierw przełknij porażkę i spróbuj się z nimi dogadać.  Nigdy nie zaszkodzi. Bo inaczej będziesz go sprzedawała co nie musi być łatwe.

Czy dobrze zrozumiałem: na sklepie była i S-ka i M-ka i po przymiarce wcisnęli Ci za duży rower ? ?

Przełknęłam, ale wiesz jak jest. Nie nie, na stanie nie mieli już S-ki. Były tylko M i większe. Wyraziłam obawę, że raczej rozmiar S będzie odpowiedni, ale dwie osoby z obsługi zapewniły mnie, że Mka będzie dla mnie okej, bo Ska mogłaby już być nie bardzo. Na rowerze przejechałam się na miejscu, stawałam - wiedzieli jak to wygląda - tłumaczono mi, że ten rozmiar będzie dla mnie ok. Moim błędem było niedostateczne rozeznanie się i pochopny zakup - zdecydowałam się na ten rower (głupia ja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

Zastanawiam się między Talonem G2 29 w rozmiarze S lub M, mój wzrost to plus/minus do 173cm i do 79 cm w nodze.

Rozmiarówkę załączam 

Przechwytywanie2.thumb.JPG.3e06e847a471527f3562b66bd1673b9e.JPG

Przechwytywanie.thumb.JPG.83e1ea41ee9789a0969b73958b8dc6e1.JPG

Siedziałem na obu ramach, sprzedawca nie umiał za bardzo mi doradzić - ogółem jak mam zamiar spokojnie jeździć to brać M'ke, a w innym wypadku S'ke. Rower ma być ogólnego przeznaczenia, także trudno stwierdzić jak będzie użytkowany ;) . Na S'ce mam w miarę sporo wolnego miejsca przy kroczu jak stoję nad ramą, przy M'ce za dużo tego nie ma.

Mam obawy co do pozycji czy na S'ce będzie ok, nie jestem fachowcem prośba o rade. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przyszedł czas na zmianę roweru i też biję sie  z myslami co do wymiaru  ramy miedzy M lub L. Przy wzroście  184 i przekroku 85 jaki wybrać rozmiar ramy ?  Ostatnio jak zakupowałem KROSSA LEVEL ( B 7 ) każdy radził mi brać M a kupiłem L i dobrze mi sie jeżdziło. Teraz mam na oku używanego cannondale lefty  f 29 w rozmiarze M i znajomy mówi że będzie za mały a ja miałem jazdę próbna i wydawało mi się że jest spox. Suma jest znaczna więc chciałbym  podjąć dobrą decyzję i może mi w tym pomożecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak wsiadłem na Speca Epic HT w rozmiarze L to rozwiałem wszelkie wątpliwości na korzyść tego rozmiaru a mam 180/ przekrok 85. Nawet po obórceniu mostka na minus bikefitter obniżył mi mostek o dwie podkładki. Jeździłem kilka lat na raczej za małym rowerze gdzie trzeba było uciekać w mostek 120cm także dziękuję. 

Nie mam pojęcia skąd się biorą te wszystkie polecenia na mniejsze rozmiary przy granicznych wartościach. Tylu tu zawodników jeździ że chcą mieć tak zwrotne i lżejsze rowery?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...