Skocz do zawartości

[Wiek userów] Obowiązkowe wypełnienie pola.


Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam ten temat gdyż wyniknął on z innego tematu dotyczącego transakcji między użytkownikami. Otóż moja sugestia jest następująca:

 

Pole "WIEK" winno być uzupełnione OBOWIĄZKOWO, oczywiście nikt nikomu dowodu sprawdzał nie będzie i trzeba liczyć na prawdomówność forumowiczów. Karą za wykryte oszustwo powinien być BAN, sprawdza się to na innych forach bardzo dobrze.

 

Ktoś zapyta: "W jakim celu?"

 

A dlatego, że kiedy prowadzę z kimś rozmowę to wolałbym wiedzieć z kim (mniej więcej) mam do czynienia, czy jest to człowiek młody z którym rozmawia się inaczej (niech ktoś mi nie włoży zaraz że po to by ich traktować "z góry") czy dorosły. Inną wagę postu przykłada się do treści napisanych przez osobę dorosłą a inną do tego co napisał 12-latek.

 

By wszystkim żyło się lepiej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Co Ci da wiek (abstrahując od tego, że przy obowiązku podania połowa podawałaby pewnie nieprawdziwe dane)? Chodzi mi o to, że skoro ktoś jest (lubie to słowo) gimbusem to od razu widać, że to gimbus po stylu pisania etc. i dalszą dyskusję można zaniechać IMO nie potrzeba do tego wieku w profilu.

 

Swoją drogą mrmorty słusznie zauważył, ze choćby forumowymi ciuchami rok temu i w tym roku zajmuje się Bigos97, który nie jest pełnoletni a wywiązał się z tego lepiej niż niejeden starszy kolega :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemuś to pole służy, i wg. mnie powinno być wypełnione. Najprościej jest wszystko skwitować słowem "bezsesns" zamiast zastanowić się o co tak naprawdę chodzi.

 

Spróbuj wejść w dział giełda i złożyć sobie rower, jak 80% ofert dostaniesz od małolatów którzy najpierw się na coś umówią a później nie odpowiadają (bo mama się nie zgodziła na samowolną decyzję dzieciaka) to może zmienisz zdanie. Żadna transakcja z młodziakiem mi nie wyszła, za to z facetem w moim wieku nie było najmniejszego problemu, szybko sprawnie, bez kłopotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulamin forum 2i, treśc cytatu usunięta przez moderatora

Ja już to przerabiałem.

 

Faktycznie, z naprawdę młodymi częściej zdarzają się niespodzianki, ale to co proponujesz nie pozwoli ich uniknąć, niestety.

Moim zdaniem, jedyny sposób na uniknięcie tego rodzaju problemów to dokładny wywiad "przed". I tyle, czyli jak w życiu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei nie wiem co miałoby zmienić podawanie wieku. Gimbusy były, są i będą - więc będą dalej, tyle że z podanym wiekiem.

 

IMO więcej da to co mówi goldbloom, a poza tym konsekwentne i stanowcze warunki transakcji. Z resztą handel na odległość to zawsze pewne ryzyko, tylko ludzie jakby o tym zapominają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego to już tylko rzut beretem żeby zacząć się tu tytułować per pani/pan...

 

Ponadto... od którego roku życia człowiek jest fajny?//Ty jak widzę masz 25 lat. Dla niektórych możesz być strasznym szczylem.//

To może lepiej nie pytać o wiek tylko czy ktoś jest samodzielny i samowystarczalny w życiu?

 

 

Co więcej- koledzy już nie raz, nie dwa podkreślili, ze wiek nie jest wyznacznikiem niczego. Trafisz 40letnią skończona sierotę i ogarniętego 14stolatka.

A to też zależy od przypadku vide Bigos. Świetnie ogarnia tematy koszulkowe, a ja np. po transakcji via Allegro z nim mam pewien niesmak. I co? I nic. Szczególnie, że numer tego samego typu wyciął mi tez dorosły, 'poważny' człowiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja gdzieś napisałem że wiek jest oznaką czy ktoś jest fajny czy nie?

 

Dwa, co tu jeden bigos jest i całe forum się na niego powołuje? W czym jest problem żeby uzupełnić wiek?

 

Może ktoś poda rzeczowy argument dlaczego by tego NIE robić?

 

Szybki prosty temat, admin wysyła wiadomość do wszystkich z prośbą o uzupełnienie danych w profilu i sprawa zamknięta. A że co poniektórzy moderatorzy bardzo lubią walić ostrzeżenia za bele co to można to ująć w regulaminie, nieuzupełniony wiek = ostrzeżenie, za miesiąc nie ma uzupełnionego, drugie ostrzeżenie, myślę że temat byłby rozwiązany ekspresowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna kwestia, wiek przynajmniej przed tą 20stką, mógłby zrażać jakby przed nawiązaniem kontaktu. No wiecie, jakby stereotyp, młody i głupi. Oczywiście nie zawsze, ale jednak można też te kwestię rozpatrzyć. Ile razy zdarzyło Wam się rozmawiać z kimś (w sieci) w naturalny sposób, tak że rozmowa się nie kończyła, a okazywało się, ze to człowiek kompletnie z innej bajki? Czy wtedy też tak podeszlibyście do rozmowy, otwarcie?

Moim zdaniem jest ok tak jak jest teraz. Kwestia transakcji.

Gdy już robi się z kimś interesy wymieniamy się danymi, imieniem, również wiekiem, przynajmniej ja tak robię. Mimo to już po pierwszych linijkach tekstu który napisał rozmówca można dedukować z kim mamy do czynienia, nawet w jakim obecnie jest stanie lub jaki ma charakter, np. częste literówki. Od wszystkiego są odstępstwa, ale można przyjąć jakieś reguły.

 

Dopisane:

A ktoś poda rzeczowy argument, żeby to robić?

 

[edit: meryt.]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś poda rzeczowy argument dlaczego by tego NIE robić?

 

W życiu, tzw. realu, też ludzi na dzień dobry pytasz o wiek?;]

Bo wiesz- nie po wszystkich widać... to moze lepiej zapytać.

 

Przykład pierwszy z brzegu- barman w jednej łódzkiej knajpie. Nikt nie daje mu więcej niż 25 lat. Ma ponad 40.

 

 

A poza tym ktoś może zwyczajnie nie chcieć mówić ile ma lat. I ma do tego psie prawo.

Cała masa dziewczyn/kobiet bardzo sobie ceni zasadę, ze ich się o wiek nie pyta. Niektórzy przejechali się na tym, że zaczęli być traktowani inaczej jak ktoś się dowiedział ile mają lat- mimo, że nie było ku temu aby zmienić podejście żadnych, poza dziwnymi uprzedzeniami, podstaw, a jeszcze inni nie podadzą bo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Może ktoś poda rzeczowy argument dlaczego by tego NIE robić?

Bycie Członkiem/Członikiną Forum jest sprawą dobrowolną i powinno byc przejawem wspólnej pasji i chęci dyskusji z innymi "nienormalnymi". Dla mnie nie ma znaczenia czy interlokutor ma lat 14 czy 56- ważna jest kultura własna,szacunek dla pozostałych Forumowiczów i wiedza ( choc to akurat nie jest warunkiem koniecznym).

Przywołąny tu problem Giełdy i wieku SprzedajacoKupujacych nie powinien być argumentem wprowadzenia obowiązku podawania wieku z prostej przyczyny- Forum nie jest stroną w zawieranych transakcjach,a jedynie platformą ułatwiajacą kontak stron zainteresowanych- jeśli nie chcesz zawierać transakcji z Małoletnimi to tego nie robisz.

Wprowadzenie obowiązkku podawania wieku może spowodować ( i zapewne spowoduje) wzrost chamstwa i dyskryminacji w prowadzonych sporach - umniejszanie kompetencji jednej ze stron bo "młody jesteś" to nic nowego w naszej kulturze.

Poza tym po wprowadzeniu proponowanego zapisu pojawi sie propozycja okreslenia orientacji seksualnej,koloru skóry,wyznania i sympatii politycznych.

nieuzupełniony wiek = ostrzeżenie, za miesiąc nie ma uzupełnionego, drugie ostrzeżenie, myślę że temat byłby rozwiązany ekspresowo.

Trochę Cię poniosło...

 

Prywatnie usunąłem info o wiek-w pewnych sytaucjach lubię prowadzic dyskusje jak równy z równym,a nie wg zasady Starszy-Młodszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
A że co poniektórzy moderatorzy bardzo lubią walić ostrzeżenia za bele co to można to ująć w regulaminie, nieuzupełniony wiek = ostrzeżenie, za miesiąc nie ma uzupełnionego, drugie ostrzeżenie, myślę że temat byłby rozwiązany ekspresowo.

 

Twoje posty dodałem do ulubionych i tylko czekam aż Ci się noga powinie, Pozdrawiam nadgorliwy gwardzista :)

 

Według mnie wiek powinien zostać, ale nie należy go stosować jako rzecz obowiązującą. Nie ma to absolutnie sensu.

 

Forum nie jest stroną w zawieranych transakcjach,a jedynie platformą ułatwiajacą kontak stron zainteresowanych

 

Dokładnie tak. To od Ciebie i od Twojej zdolności oceny sytuacji zależy czy chcesz podjąć ryzyko konkretnej transakcji czy nie. Przecież to czy ktoś jest poważny widać już po samym opisie przedmiotu, po zdjęciach sprzedawanego przedmiotu czy po kontakcie z tą osobą i jego sposobie wypowiadania się etc. Wiek nie ma tu znaczenia. Możesz trafić na 40 letniego idiotę i oszusta jak i 15 letniego kombinatora. Fakt jest taki, że na allegro oznaczyli konta juniorskie, ale forum nie jest portalem aukcyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amen bracia moderatorzy. Niestety użytkownicy nie potrafią zrozumieć tak prostej rzeczy, że forum to głównie możliwość gadania, a nie platforma handlowa. Moderatorzy i administratorzy nie mają narzędzi, żeby zweryfikować, który użytkownik mówi prawdę. Tak samo z podanym wiekiem, niby jak miałby być sprawdzany? Ja powiem, że mam 20, Ty będziesz twierdził, że jestem małolat. Moderator ma prosić o skan dowodu? Jakim prawem?

 

To czy transakcja będzie udana, czy damy się wydymać zależy w 90% od nas samych. Na ile świadomie podchodzimy do sprawy i jak próbujemy się zabezpieczyć, bo nawet takie serwisy jak allegro nie są wolne od oszustów, czy po prostu niesolidnych kontrahentów, a Ty chcesz żeby forum rowerowe zapewniało bezproblemowy handel.

 

Chcesz argument przeciw, to proszę bardzo. Co zmieni wprowadzenie obowiązku podania nieweryfikowalnego wieku? W moim odczuciu tylko zniechęci do forum część ludzi, którym nie podoba się takie wyciąganie danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...