Skocz do zawartości

[rower] 29er dla osoby o wzroście niskim wzroście - 165cm


belfast

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

temat stary ale odgrzeję na chwilę targany dylematami

Na 1 stronie mocno wyraziłem pogląd o 170cm i 29calach, poparte jazdą żony na takowej kobyle, ale...

1. Był to rower budowany pod kolegę 180cm (górna 605)

2. Rower był z amortyzatorem przednim (szok- prawda?!) :)

Do rzeczy-sam jestem zwolennikiem dopasowania koła bardziej do potrzeb niż wzrostu, zarówno tylnego jak i przedniego.

Stąd u mnie Legitymacja członka Klubu Różnokołowców a pod tyłkiem 79er.

I własnie na tym rowerze dałem pojeździć żonie. Górna 595, wideł przedni krótki na 445mm, sterówka 100mm a podsiodłowa 390

Na czas jazdy dałem mostek 50mm i "-7*" co "skróciło bazę, obniżyło kierownicę. A jazda odbywała się po Pięknej i Zróżnicowanej Puszczy Bukowej. Były mocne podjazdy, strome zjazdy, bruk, korzenie, piach i błoto. Wszystkiego po trochę.

I co? I zonk! Bo jak Antka wsiadła tak już zejść nie chciała :) A jak w końcu zsiadła miała minę: zaczarowana/zszokowana. Nie mogła wprost uwierzyć, jak duża jest różnica między całkowicie sztywną stalówką na 26" a takim samym sztywniakiem ale na kołach 29"/650b.

Pytałem "czy nie za mulasty,. czy nie ma uczucia "siedzenia w ramie", czy nie przeraża ją taka wielka kicha z przodu"

A ona tylko "A czy mnie się wydaje czy pod górę też szybciej jadę" hehe

 

Teraz mam spory dylemat na jakiej ramie budować jej następny rower. Teoretycznie geo już znam - górna 570-575, podsiodłowa 370, kąty 70,5/73, baza około 1060 a offset 50mm.... ale wątpliwości pozostały. Chyba tylko wynikające z "zakorzenionego stwierdzenia-29 tylko dla wysokich".

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę-my się nie ścigamy, rower ma być na stalowym sztywnym widelcu co pozwala spokojnie zejść kierownicy na 920mm, tylne koło będzie 650b, ale wszystko wskazuje że jednak na przednim 29" się skończy. Bo chyba tylko ze względów "estetycznych" nie powinienem odbierać małżonce przyjemności z jazdy.

ot i takie to dylematy wynikające z tego, że teoria i przyzwyczajenia swoje a praktyka swoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam jakieś 165 wzrostu a mój rower mniej wiecej wygląda tak:

 

9865_ro0100006s700.jpg

 

Na zdjeciu mostek ma 14cm i bodajże 17 stopni w dół. To stare zdjecie, teraz mam krótszy mostek i jakieś 35 stopni w dół. Pozycja teoretycznei jest za wysoka - ratowałem się dłuższym mostkiem. Pewnie nie jest to optymalne i jako, że z ramą są pewne problemy, będę szukał innej ramy z krótszą głowką (tak to się nazywa?) - żeby obniżyć pozycję. Więc da się - na 26 calowy rower się nie przesiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jakieś 165 wzrostu a mój rower mniej wiecej wygląda tak:

 

Na zdjeciu mostek ma 14cm i bodajże 17 stopni w dół. To stare zdjecie, teraz mam krótszy mostek i jakieś 35 stopni w dół. Pozycja teoretycznei jest za wysoka - ratowałem się dłuższym mostkiem. Pewnie nie jest to optymalne i jako, że z ramą są pewne problemy, będę szukał innej ramy z krótszą głowką (tak to się nazywa?) - żeby obniżyć pozycję. Więc da się - na 26 calowy rower się nie przesiadam.

 

Haha! Poprwiłeś mi humor z rana. :)

Do czego sprowadza się Twoja wypowiedź?

1. Mam za długi mostek.

2. Mam za wysoko przód.

3. Muszę zmienić ramę.

4. 29ery są super dla osób o moim wzroście. Na 26" nie chcę patrzeć :D

 

Determinacja osób niskich, żeby jeździć na dużym kole jest dla mnie czasami zdumiewająca.

 

A może by tak średnie koło, skoro już do 26" nie chcesz wracać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

..czasem mam wrażenie, że "Wy Wysocy" chcielibyście jakiś papier albo przepis dający tylko osobom powyżej 180 cm prawo zakupu i budowy 29erowca :) wszystkim niziołkom pozostawało by budowanie rowerów na nielegalu w garażach i ujeżdżanie nocami po wsi :) :)

Rulez - rower ma przede wszystkim jeździć a nie .... wyglądać

A do kolegi as70- ładnie i drogo ale szkoda, że bez głowy zbudowałeś rower. Świat 29erowców od dawna stoi otworem (i wcale nie tym małym czarnym na zadku) i nie musisz wyważać żadnych drzwi kombinacjami z np... 14 cm mostkiem (ło matko!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..czasem mam wrażenie, że "Wy Wysocy" chcielibyście jakiś papier albo przepis dający tylko osobom powyżej 180 cm prawo zakupu i budowy 29erowca :) wszystkim niziołkom pozostawało by budowanie rowerów na nielegalu w garażach i ujeżdżanie nocami po wsi :) :)

Rulez - rower ma przede wszystkim jeździć a nie .... wyglądać

A do kolegi as70- ładnie i drogo ale szkoda, że bez głowy zbudowałeś rower. Świat 29erowców od dawna stoi otworem (i wcale nie tym małym czarnym na zadku) i nie musisz wyważać żadnych drzwi kombinacjami z np... 14 cm mostkiem (ło matko!)

witam, mam takie pytanie : czy do ramy , ktora ma kola 28 calowe bedza pasowaly kola 26 cali ? chodzi mi o to czy mocowanie v-brakow przewidziane na 28 calo obsluzy kola 26 calowe... pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście!

jeśli tylko zakładasz hamować w systemie guma-guma (czyli klocek trący o oponę)

 

 

a poważnie-oczywiście, że nie

 

ps: a same koła 26" jasne, że wejdą, a jeśli miałeś jakieś opony 700x42 a teraz chcesz 26x2,4 to rower obniży się tylko minimalnie

tak wlasnie pomyslalem ... dziekuje za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..czasem mam wrażenie, że "Wy Wysocy" chcielibyście jakiś papier albo przepis dający tylko osobom powyżej 180 cm prawo zakupu i budowy 29erowca :) wszystkim niziołkom pozostawało by budowanie rowerów na nielegalu w garażach i ujeżdżanie nocami po wsi :) :)

Nie w tym rzecz. Myślę, że na 165cm 29er może być dobry. Tylko główka ramy nie może być zbyt wysoka, ewentualnie musi być 80mm skoku lub jeździec nie preferujący nisko zawieszonego kokpitu (kwestii indywidualnych preferencji nie sposób tu pominąć).

Jak kolega as70 lubi nisko kokpit to w dobrej wierze sugeruję, aby rozważył pójście w ślady Nino Schurtera. Bo o dobrą ramę pod jego wzrost i preferencje łatwo nie będzie. Łatwiej będzie zbudować rower na kołach 26-27,5". Po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

ja o tym wiem

i smak tych 3 rozmiarów kół też znam ale nie każdy pisze tak jak Ty powyżej..cofnij się kilka wypowiedzi i sam zobacz

jeszcze chwila i as70 powiesi się na pończosze własnej Ciotki

(w dodatku pończocha wzmacniana włóknem u Jurka LuksaTechnika i se tętnicę podetnie albo co gorszego...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niższe osoby zwykle nie jeżdżą z nisko zawieszonym kokpitem co wynika ze zwykłej anatomii (krótsze kończyny względem tułowia w stosunku do osób wyższych). Pewnie, że na 29er może pomykać osoba 165, ale czy zdoła taką maszynę utrzymać w szybkich i krętych odcinkach? Duże koło wolniej się rozpędza i wolniej zatrzymuje. Do tego trzeba trochę energii i zapanowania. Wydaje mi się, że wyższa osoba lepiej wyczuje rozmiar 29er w trudnych momentach. Dla pozostałych żeby nie być w tyle, moim skromnym zdaniem 650b jest super opcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Determinacja osób niskich, żeby jeździć na dużym kole jest dla mnie czasami zdumiewająca.

 

A może by tak średnie koło, skoro już do 26" nie chcesz wracać?

 

U mnie było tak, że nigdy nie miałem 26" (tzn, kiedys dawno przez parę lat czasem na MTB wsiadałem ale jakoś nie podobało mi się). Więc to w zasadzie mój pierwszy rower MTB (kiedyś głównie szosa), więc i brak doświadczenia ale i przyzwyczajeń z 26".

 

@@as70, po co ci byla tak dlugachna glowka ramy?

 

Ramę taką wybrałem, bo trochę nie wiedziałem jaka mam kupić - wszystkie były niby duże. A ta robiona na zamówienie no i właściciel Luxtecha mojego wzrostu. Więc sie zdecydowałem, nie zdawałem sprawy - że w sumie ważniejsza jest główka ramy a ta krótka nie jest. 2-3 centymetry mniej by się przydało.

 

jedno jest niemal pewne - w trudnym terenie ten rower zamiast jechac lepiej, to trzeba pchac :)

 

Tak źle nie jest. Rower jeździ nawet w trudnym terenie: http://www.cyklopedi...rtur_Korol_9865 (przejechane tym rowerem z wyjątkiem kilku przełajem). Pewnie większość z was jeździ lepiej ale ten rower jak widać też jakoś jeździ i powiem nawet, że na trudnych fragmentach zyskuję raczej.

 

Nie w tym rzecz. Myślę, że na 165cm 29er może być dobry. Tylko główka ramy nie może być zbyt wysoka, ewentualnie musi być 80mm skoku lub jeździec nie preferujący nisko zawieszonego kokpitu ..

 

80mm wystarczy. Właśnie ta główka ramy ...nie chcę przechodzić na różne wynalazki typu 27,87" czy 26.9" z powodu chociażby komplikacji z kołąmi/oponami. To nie wchodzi w grę.

 

Ale zmianę ramy rozważam nie tylko z uwagi na rozmairy ale miałem z nią pewne problemy w okolicach suportu, jest tam troche schrzanione, częste zapychanie się itd.

 

TAK WIĘC NAPRAWDĘ CHĘTNIE POSŁUCHAM DOBRYCH RAD CO DO NP. DOBORU INNEJ RAMY .

Z DOPASOWANIEM NIE BYŁO JUŻ TAK ŹLE (TAK JAK PISAŁEM MAM TERAZ INNY MOSTEK)...ALE MOŻE ZMIENIĘ ZDANIE JAK USIADĘ NA COŚ INNEGO :)

Edytowane przez as70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego, co wiem, to kazda edycje mazovii mozna przejechac na rowerze szosowym, wygrac na przelajowce :) ale koncze uszczypliwosci

 

w zasadzie szkoda nowej ramy, wiec chyba lepiej nie patrzac na wyglad zostac przy mostku -35* - prosze pokaz fotke, jak to wyglada, chetnie zobacze

 

na przyszlosc w kontekscie mazovii myslalbym o wsadzeniu sztywnego widelca o dlugosci 445-460mm, ktory przyjmie opone 2.3", wsadzil taka na bezdetce i powinno wystarczyc, do tego customowa rama z glowka 10cm i gitara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego, co wiem, to kazda edycje mazovii mozna przejechac na rowerze szosowym, wygrac na przelajowce :) ale koncze uszczypliwosci

Jeździłem też górskie maratony i inne cykle niż Mazovia - jak widać w wynikach. Co do mazovii na przełajówce - nie wiem czy nie łatwiej przejechać niektóre górskie na przełaju - w górach nie ma tyle piachu czy upierdliwych korzeni. Oczywiście zależy wszystko od konkretnej trasy - przejechałem Mazovię kilka razy przełajem.

 

w zasadzie szkoda nowej ramy, wiec chyba lepiej nie patrzac na wyglad zostac przy mostku -35* - prosze pokaz fotke, jak to wyglada, chetnie zobacze

W wolnej chwili jak zrobię zdjęcie. Ale kwestia pozycji to nie jedyny powód dla zmiany ramy. Więc tak czy inaczej to rozważam.

 

na przyszlosc w kontekscie mazovii myslalbym o wsadzeniu sztywnego widelca o dlugosci 445-460mm, ktory przyjmie opone 2.3", wsadzil taka na bezdetce i powinno wystarczyc, do tego customowa rama z glowka 10cm i gitara

Taka koncepcja mi nie pasuje, na pewne okazje mam przełaj. Poza tym jak pisałem jeżdzę też poza mazowszem. Poza tym nie przepadam za zbyt szerokimi oponami, 2.1" to raczej max co zakładam. Więc nie rozpatruję innych opcji niż wymiana ramy i optymalizacja pozycji.

Edytowane przez as70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak przy okazji pozycji. Mnie zastanawia dlaczego niektórzy idą drogą taką, że prubóją ustawić się w 29 tak jak w 26 czyli tak samo ustawione siodło vs kokpit. Nie ukrywam sam tą drogą podążyłem, ale potem skracałem mostek ze 120 do 100 a teraz 70 aż wreszczie go nawet obróciłem i poszło też w międzyczasie troch e podkładek pod niego. Jednak małą i duża kicha to trochę inne w prowadzeniu rowerki i moim zdaniem przednie koło na tyle lepiej się trzyma na podjazdach w dużej kiszencji, że nie ma potrzeby trzymać się zębami mostka jak na małej. Można mieć kokpit wyżej a i tak lepiej się podjeżdża bo nie ma walki z myszkującym kołem i ciążeniem plerów ku tyłowi. No i plus dodany - z krótszym jeszcze trudniej przelecieć przez kierę i ogólnie fajniej się zjeżdża. I to tak z doświadczenia własnego bez niezrozumiałego dla mnie chrzanienia o kontach i takich tam niezrozumiałych dla przeciętnego zjadacza rowerów geometrycznych pierdołach.

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...