Skocz do zawartości

[rower] 29er dla osoby o wzroście niskim wzroście - 165cm


belfast

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

czy 29er nadaje sie do jazdy (XC) dla osoby o wzroście 165 cm. Czy sa jakies przeciwwskazania natury "geometryczno - technicznej"? Zadaję to pytanie ponieważ jest brak informacji na ten temat - chyba że odpowiedź jest oczywista że się nie nadaje 29er dla niskich osób i dlatego nikt o tym nie pisze.

Jakie są za i przeciw zakupowi takiego roweru dla niskiej osoby? Jeśli jednak jest więcej za to prosze o sugestie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

dla mnie 165cm i 29er to czysta pomyłka. Sam ma 176 i uważam się za ciut niskiego jak na "kobyłkę". "Przykładałem" żonę -168 cm i pytałem o samopoczucie :) "zachwycona nie była..

"za i przeciw" zaraz wysypią się pełnym strumieniem od innych bo ktoś znajdzie przykłady dobrej geo, ktoś wskaże "kobiety na traktorach" a ktoś inny zapyta czy do ostrego ścigania czy to ma być bardziej terenowa wersja trekinga (bo wtedy można się zastanawiać)....

a ja tylko radził bym się przypatrzeć rozwijającemu się trendowi 27,5 vel 650b. Coś dla wszystkich tych którzy czują się za mali na 29 albo po prostu chcą więcej niż 26"

 

ps: możesz też rozważyć 69erowca albo 79erowca , poczytaj wątek o romecie-tam gdzieś w okolicach 20-25strony były przykłady

Edytowane przez anarchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Niner którąś tam ramę przygotował pod 14,5", także niejaka Emilka Batty -- mimo bodajże 158 cm wzrostu -- jeździ na Trekowskim 29erze... ale jak to wygląda...

 

 

1308052093680-u3j4cn9thdar-670-75.jpg

 

 

1308052093691-12duwzyn9hv1c-670-75.jpg

 

 

(no i nie okłamujmy się: jeździ, bo sponsor jej tak każe, a czyni to właśnie po to, by pojawiały się tego rodzaju wątki na forach -- bo od wątku do zakupu droga już wcale nie tak daleka :)

 

A z własnego doświadczenia (a mam je niemałe, bo przejechałem na własnym 29erze całe 5 km -- dziś rano ;-) muszę powiedzieć, że jeśli 18" od On-One jest dla gościa w granicach 180 cm, to 16" pozwoli się cieszyć nieco niższym (IMHO 176 cm na luzie i z zapasem), ale 165 cm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla osoby o wzroście 173 cm i dł. wewn. nogi 76cm podstawa i 78cm w butach spd?

 

Różne wyliczenia pokazują 17.5 - 18 cala. W specu 17.5 cala to mam na styk. Pytanie czy to ma sens, a może lepiej 15.5 cala lub 16 i sobie odpuścić, tylko, że taki rower to trochę komicznie wygląda z pasażerem na statku.

 

Jak sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17,5" w specu jest mniej wiecej na 180cm....nie mam kolo 170cm, wiec nie bede przekonywal, czy 29er to dobry pomysl, ale gdybym mial taki dylemat, to bralbym fulla 26" ze skokiem 100mm - jestem zwolennikiem dostosowywania rozmiaru kola do wzrostu, 29" zostawilbym osobom od 180 w gore ze szczegolnym wskazaniem na 185 i powyzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17,5" w specu jest mniej wiecej na 180cm....nie mam kolo 170cm, wiec nie bede przekonywal, czy 29er to dobry pomysl, ale gdybym mial taki dylemat, to bralbym fulla 26" ze skokiem 100mm - jestem zwolennikiem dostosowywania rozmiaru kola do wzrostu, 29" zostawilbym osobom od 180 w gore ze szczegolnym wskazaniem na 185 i powyzej

 

No tak. To są ciągłe dylematy. Wszyscy się rozpisują o zaletach 29 cali, ale faktycznie dla człowieka o wzroście poniżej 175 to nie jest dobra opcja. Co innego 650b, tu już można bardziej to ogarnąć. Więc może do ramy 29 calowej koła 650b? Jak sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie jezdzi w sposob daleki od wykorzystywania potencjalu sprzetu, to mozna wszystko, nawet kola 26" wsadzic, ale trzeba sie liczyc z tym, ze np mufa zostanie obnizona i latwo bedzie o cos zahaczyc jadac na wprost lub strzelic 'cyrkiel' w zakrecie

 

po co isc na sile z nurtem...twoj przyklad porownalbym do innych fal wynoszacych na manowce typu kino domowe - byl swego czasu szal, ludzie kupowali po 5-8 glosnikow do malutkich pokoikow w blokach, do tego bez sensownego amplitunera...ani glosu, ani mocy, a mieszkanie zagracone, zostajac w temacie elektro to samo mozna powiedziec o plaskich tv 50" i siedzeniu przed nimi w odleglosci 2m

 

duze nie dla kazdego, nie zawsze, wiele firm wycofuje sie z 26", wiec masz okazje kupic mocno przecenionego sprzeta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

nabiał - masz u mnie plusa - za dystans,

fala 29" ogarnęła większośc, a wszystko tak naprawdę przez agresywne kampanie reklamowe firm wmawiających nam, że tylko 29", cała reszta to mała kicha, wielkie (a właściwie małe) g. itd.. Plus jeszcze grupka oszołomów głoszących rowerowe objawienie. Sam to przeszedłem ślęcząc nad swoim 26" i zastanawiając dlaczego po kilku latach świetnej znajomości zaczynam go nie lubiec...

nie ja jeden zapewne...

mfm-widzę, że zajrzałeś na 650b i słusznie...

choc takiej ekipy "zaje.." jak tu - ze świecą szukac co by nie mówic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Willow Koerber ze stajni Subaru-Trek też nie jest wysoka (1,57 wzrostu) i jeździ na 29er. Obecnie jeździ na Trek Superfly Elite ale wcześniej też jeździła na 29er czego dowodem jest poniższe zdjęcie.

 

Tak więc rozumiem, sponsorzy kazali itd. jednak jeżeli ktoś jeździ tak długo i czasami staje na pudle to na pewno się da. Jak to wygląda nie mi to oceniać.

 

 

img_0486_2.jpg

Edytowane przez Marrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No da się bo to jednak nie sprzęt a inne rzeczy w pierwszym rzędzie wpływają na wyniki. Popatrz na pierwsze zdjęcie w temacie, z odwróconym mostkiem o dużym zwisie i odwróconej sztycy - to dużo "dalsze" przystosowanie roweru niż standardowe zmiany jakie robi przeciętny posiadacz dwóch kółek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No da się bo to jednak nie sprzęt a inne rzeczy w pierwszym rzędzie wpływają na wyniki. Popatrz na pierwsze zdjęcie w temacie, z odwróconym mostkiem o dużym zwisie i odwróconej sztycy - to dużo "dalsze" przystosowanie roweru niż standardowe zmiany jakie robi przeciętny posiadacz dwóch kółek.

Tomek

Chciałbym aby było jasne. Też uważam, że to rozwiązanie przy takim wzroście jest przynajmniej mało przyjazne użytkownikowi. Daje tylko przykład, że jak ktoś się uprze to da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

 

Akurat Willow to nie jest najlepszy przyklad bo ta pani w kwietniu tego roku zakonczyla zawodnicza kariere Willow Koerber-Rockwell Retires. Z reszta na sam koniec to chyba jezdzila na malych kolkach.

 

Moja opinia to taka ze nie ma sensu na sile pchac sie na Parowe. Szczegolnie jak jest sie krotkim. Mozna jak pokazuja przyklady ale czy jest sens?

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinienem najpierw sie przedstawic :)

 

Smigam od dziecka, ale na serio od 3 lat w maratonach. Z roku na rok coraz lepiej. Na krotkich dystansach czasem pudlo, na dluzszych pierwsza setka open. Roznie mazovia, grabek, pb. W planach mam raczej gory w slad za wytrenowaniem i sensem startow w maratonach z plaskich na techniczne w gorach. Waze 70-72kg i wzrost 173.

 

No i sie zastanawiam po tym co widze na zawodach. Ta sama trasa, plaski maraton a kurcze 29tki smigaja po tych dolach jak koniki. W gorach to juz na zjazdach jest niezle. Widac jak to idzie. Poza tym testowalem Speca stumpjumper 29 w rozm 17.5. No i jest mi lepiej w sensie jazdy. Szybciej w zakrety, pewniej z gorki, calkiem ok pod gore. Ale w gre wchodzi tylko carbon i lekkie kola bo inaczej to nie ma przyspieszenia. Tylko ze rozmiarowka jest dla mnie pomiedzy s/m. No i tak sie borykam pomiedzy kupieniem ramy carbonowej do 26tki albo kupieniem 29tki, bo w sumie to wyjdzie mi 2tys roznicy pomiedzy dobra rama carbo 26' a przyzwoitym zlozonym na weglu calym sprzecie na 29 calach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Owszem, -25 st. (!).

 

Jak się przyjrzysz to zauważysz jeszcze odwróconą sztycę ("tyłem do przodu").

 

Z tego co kojarzę, to dla obniżenia pozycji zrezygnowali jeszcze z górnej pokrywy sterów i zmniejszyli skok o 10mm.

 

Dla mnie te wszystkie zabiegi są dowodem na to, że da się, ale raczej nie należy ;)

 

Ale decyzję należy podjąć "pod siebie". Pomierzyć jaką się ma długość ramy, jak wysoko kokpit (uwzględniając wyżej zawieszoną piastę, większą długość amora i ewentualnie krótszą rurę sterową) i czy to jest do osiągnięcia na ramie 29". Raczej będzie trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

aaaa golinoga.... :)

no to rzeczywiście tylko bardzo lekkie koła jak 29"

prawdą jest to co piszesz - 29 leci... jak sarna po lesie :)

W 26" się zatem nie pakuj, właśnie czytam w "ulubionym bB" że Spec zaprzestał produkcji epica26". Jak sami twierdzą "nasze rowery są tak dobrze dopasowane do każdego wzrostu, że i 170cm odnajdzie się na naszych dwudziestkach dziewiątkach " ( ale będąc na ścieżkach wojennych ze scottem który promuje 650b co mają innego powiedziec).

Gdybym miał wybierac-szczególnie do ścigania - po płaskim 29 (wersja ślunska-100% węgla), ewentulanie 79er, w góry 650b.

 

ps: ja na ściganiu się nie znam choc nie raz namawiali ale jak ktoś mądrze powiedział powyżej - to nie rower wygrywa :) a skoro stajesz na pudle to jest dobrze i na czymkolwiek pojedziesz powinno byc dobrze.

Edytowane przez anarchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stanac na pudle na najkrotszym dystansie to wlasnie odpowiednik setki na dluzszym, jak sam prawdziwie napisal autor :) niemniej nie chodzi o umniejszanie, bo mimo wszystko nakresla sie obraz ambitnych ciagotek

 

mnie tylko utwierdziles, ze 26", bo mam swiadomosc, jak wygladaja najkrotsze dystanse na wymienionych imprezach - liczy sie opor aerodynamiczny i lekkosc roweru, a nie technika i takie tam fundamenty mtb

 

mimo wszystko na zjazdach w gorach chyba wiecej daje 100-120mm pelnej zawiechy, niz to cudowne 29" kolo, co nie zmienia faktu, ze ht 26 vs 29 to spora przepasc

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaah :)

 

Kurcze golinoga. Dobre, dobreeee :)

 

I podsunales mi swietny pomysl. Na plaskie kola 29 a 650b na gory wloze i bedzie hulac. Tylko nadal nie wiem czy s czy m... Bo noga wewn 76-78 i w roznych sklepach mi mowia ze 17.5 cala ok a nawet 18 czy Mka. Wiec moze jest sposob zeby to sensownie policzyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz 26er'a przyglądam się coraz częściej w stronę rozmiaru 29. Martwi mnie tylko mój wzrost 170 cm. A z drugiej strony jak już iść w ten rozmiar to przy niskim wzroście musi to być topowy sprzęt czyli okolice 11kg lub mniej bo inaczej nie ma to zupełnie sensu. To co nadrobi się na zjazdach traci się na podjazdach czy wyjściach z ciasnych zakrętów.

Póki co szukam po sklepach jakiegoś 29er'a w rozmiarze S, aby się przysiąść i zobaczyć czy warto w to wchodzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Z moim skromnym 176cm mam speca M, co prawda 26 ale jak przystawiałem się do 29 to też M leżało mi najlepiej.

Acha - pomysł z 650b jest dobry, skutek wymierny a w pewnym stopniu nawet odwrotny od zamierzonego, a dokładniej - chodzi mi o wysokośc BB. Wszak to w Górach przydaje się bardziej wyżej zawieszony suport niż na płaskim a wstawiając 650b z tyłu obniżysz go o około2-2,2 cm i haczenbie korbami masz pewne (szczególnie przy specu).

lekko nie ma Kolego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moim skromnym 176cm mam speca M, co prawda 26 ale jak przystawiałem się do 29 to też M leżało mi najlepiej.

Acha - pomysł z 650b jest dobry, skutek wymierny a w pewnym stopniu nawet odwrotny od zamierzonego, a dokładniej - chodzi mi o wysokośc BB. Wszak to w Górach przydaje się bardziej wyżej zawieszony suport niż na płaskim a wstawiając 650b z tyłu obniżysz go o około2-2,2 cm i haczenbie korbami masz pewne (szczególnie przy specu).

lekko nie ma Kolego :)

 

No nie ma. Mam akurat znizke na ramke firmy Lecco i tak chyba pokombinuje z tym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a ja w przeciwieństwie do Nabiała jestem zdania, że rowery w każdym rozmiarze są dla każdego jeśli takiej osobie się na nim dobrze jeździ, a rama jest odpowiednio dopasowana. Oczywiście nie twierdzę, że 29er będzie zawsze idealnym rozwiązaniem, ale dlaczego odmawiać ludziom. Niech się najpierw przejadą i sami przekonają co im pasuje, czy 26 czy 29. Najlepszym przykładem, że 29er może pasować osobie niskiej jest redakcyjna koleżanka Dorota - 165cm wzrostu, która zakochała się w 29rze - jeździ na Peaku29 i twierdzi, że teraz nie zamieni już dużego kółka na małe. 170cm ma mój szwagier śmigający na Zaboo. (17.5) i też nie zamieni się na małe koło. Namówiłem także koleżankę (174cm) na 29. Odpowiedź ta sama....poezja. I wcale nie trzeba być golinogą. Nie dyskredytuję 26 w żaden sposób, tym bardziej jednak nie odmawiam ludziom niższym niż 180 prawa wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że starty w zawodach, niezależnie od poziomu i celu nie wykluczają 29era nawet dla osób poniżej 170. Nawet sądzę, że właśnie chodzi o wykorzystanie potencjału. Jeśli jest. Jak w 26 calach, waga ma znaczenie, a najważniejsza to waga samego jeźdzca. Mam plan, żeby kupić Lecco po zniżce i złożyć fajnego ścigacza. Dam znać, jak mi poszło i co z tego wynika. Może komuś ta wiedza się przyda.

Edytowane przez mfm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BRDZO DZIĘKUJE WSZYSTKIM ZA GŁOS W DYSKUSJI.

 

jednym słowem trzeba sprawdzić 29 (dla wzrostu165cm) o odpowiedniej geometrii ramy na trasie zaim się go wybierze, weryfikując wszystkie za i przeciw na własnej skórze.

 

Mam jeszcze prośbę do Sliski1 o podanie konfiguracji (ceny) roweru koleżanki Doroty

 

a do mfm jeśli to nie tajemnica to jaką konfigurację i za ile planuje.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...