Skocz do zawartości

[rama] Kross level A10 - skrzypiąca rama


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pojawił się problem z moim krosem level a10. Otóż od kilku dni podczas jazdy daje się słyszeć skrzypienie. Co ciekawe nie słychać go (przynajmniej na razie) podczas jazdy a jedynie kiedy hamuję tylnym hamulcem oraz gdy wstanę na pedały i zacznę mocno pedałować przechylając się na boki. Wystarczy nawet lekko nacisnąć tylną klamkę i słychać ten skrzypiący dźwięk. Gdy hamuję przednim dźwięku nie ma w ogóle. Skrzypienie jest także wyraźnie słyszalne kiedy wsiądę na rower, zacisnę obie klamki i zacznę się poruszać do tyłu i do przodu. Zdemontowałem sztycę z siodełkiem i usiadłem na górnej rurze i gdy znów zrobiłem te same ruchy nadal słyszałem skrzypienie. Zatem to nie jest sztyca.

 

Niestety wstępnie zlokalizowałem miejsce skrzypienia w okolicy połączenia karbonowych widełek z ramą. Może spoiwo zaczęło puszczać. Może tak jest bo w przeciągu kilku ostatnich dni katowałem rower jak nigdy dotąd więc może popuściło. Innym powodem może być też połączenie widełek po przeciwnej stronie do dolnej rury trójkąta. widełki przymocowane są tam za pomocą śruby. Jedna z nich ma niestety wyrobione wejście dla klucza imbusowego i nijak nie mogę jej dokręcić. Może to jest powodem skrzypienia tylko przy hamowaniu tylną klamką?

 

Obejrzałem dokładnie okolicę łączenia widełek z ramą i nie znalazłem nic co wskazywało by na pęknięcia.

 

Zanim zgłoszę się z reklamacją/gwarancją do krosa chciałem wyeliminować jak najwięcej przyczyn które mogą wynikać z trywialnego powodu.

 

Jakieś pomysły?

 

pozdrawiam

 

micropoint :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widełki przymocowane są tam za pomocą śruby. Jedna z nich ma niestety wyrobione wejście dla klucza imbusowego i nijak nie mogę jej dokręcić. Może to jest powodem skrzypienia tylko przy hamowaniu tylną klamką?

Jak najbardziej jest to jedna z możliwości, kapnij tam kilka kropli oleju i sprawdź czy coś się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dopiero dziś miałem czas żeby się przejechać. Silniejsze dokręcenie zacisku niestety nie pomogło. Jutro będę rozkręcał tylną piastę bo dodatkowo z niej też dochodzą dziwne odgłosy. Zobaczymy czy to coś da.

 

A co do hamulców to dzięki za pomysł sprawdzę czy są dokręcone i dam znać. To skrzypienie nie jest takie jakie dają np. mokre vbrejki czy tarcze tylko raczej skrzypienie w stylu tego które czasem słychac jak się ugnie silnie siodełko. Jest ono na tyle głośne, że postaram się nagrać i wrzucić dziś wieczorkiem do posłuchania:)

 

Mam nadzieję, że uda się to wyeliminować :)

 

pozdrawiam

 

micro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

 

Rozkręciłem piastę i już chyba wszystko jasne. Prawdopodobnie doszło do rozkręcenia konusa od strony tarczy hamulcowej i prawdopodobnie dlatego skrzypiało. Niestety pozostały ślady w postaci:

 

1. Kulki wyżłobiły rowki na stożku piasty

 

tBc2r.jpg

 

 

2. Same kulki też dostały

 

1vKPJ.jpg

 

 

Bieżnia od strony kasety wygląda dobrze. Kulki łożyska też są gładkie więc myślę, że tu nie ma problemu.

 

I teraz pytanie. Kulki oczywiście do wymiany i pewnie stożek piasty też (jeśli się da zakupić takowy w ogóle) bo raczej nie jeździć na tym prawda?

 

I jeszcze jedno małe pytanie. W trakcie rozkręcania piasty wypadła taka mała, cienka podkładeczka raczej od strony tarczy hamulcowej ale pewności nie mam bo zobaczyłem po chwili.

 

mGxuf.jpg

 

 

Kojarzycie co to może być bo nie widze tego na serwisowej ulotce.

 

 

pozdrawiam

 

micropoint

 

 

A ja potem musze to jeszcze skręcić wszystko ehh:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potarafię odpowiedzieć na to pytanie:) Pomyślałem, że jeśli tej podkładki nie ma na instrukcji serwisowej to może ktoś mi ją tam kiedyś wsadził:) Rower był 2-3 razy na przeglądzie, który obejmował serwis piast.

 

 

Żeby nie zmieniać tematu założyłem nowy dotyczący powyższej kwestii

 

http://www.forumrowerowe.org/topic/114134-piasta-tylna-piasta-deore-xt-fh-m775-uszkodzenie-stozka-piasty/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...