Skocz do zawartości

[Piasta] Tylna piasta Deore XT FH-M775 - uszkodzenie stożka piasty


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja wymaga założenia osobnego tematu rozpoczętego tutaj

 

http://www.forumrowerowe.org/topic/113616-rama-kross-level-a10-skrzypiaca-rama/

 

 

 

Rozkręciłem piastę i już chyba wszystko jasne. Prawdopodobnie doszło do rozkręcenia konusa od strony tarczy hamulcowej i prawdopodobnie dlatego skrzypiało. Niestety pozostały ślady w postaci:

 

1. Kulki wyżłobiły rowki na stożku piasty

 

tBc2r.jpg

 

 

2. Same kulki też dostały

 

1vKPJ.jpg

 

 

Bieżnia od strony kasety wygląda dobrze. Kulki łożyska też są gładkie więc myślę, że tu nie ma problemu.

 

I teraz pytanie. Kulki oczywiście do wymiany i pewnie stożek piasty też (jeśli się da zakupić takowy w ogóle) bo raczej nie jeździć na tym prawda?

 

I jeszcze jedno małe pytanie. W trakcie rozkręcania piasty wypadła taka mała, cienka podkładeczka raczej od strony tarczy hamulcowej ale pewności nie mam bo zobaczyłem po chwili.

 

mGxuf.jpg

 

 

Kojarzycie co to może być bo nie widze tego na serwisowej ulotce.

 

 

pozdrawiam

 

micropoint

 

 

A ja potem musze to jeszcze skręcić wszystko ehh:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Matko boska coś ty piastę piaskiem smarował ?:D Jeżeli sam konus to spokojnie zamienniki dokupisz, jak miska piasty tez padła to ... no piasta ze tak powiem w kosz. Można poniekąd to wymienić ale to wydaje mi sie nie trafionym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miska piasty jest w porządku, nie widać żeby były wżery. Dam fotki później cobyście se popatrzyli.

 

Co do tego jak to się stało to lepiej nie pytajcie:) Jestem żółtodziobem i mojej uwagi nie przykuły odgłosy które wydawała piasta.

 

Gdzie mógłbym kupić stożek i kulki? macie jakieś sprawdzone sklepy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy tak łatwo dostaniesz konusy do XT, spróbuj na cyklotur.pl tam mają dużo zamienników do Shimano. Ta podkładka jest od strony tarczy dajesz ją przed tą srebrną nakrętkę, którą nakręcasz na ośkę. Jak już będziesz kupował kulki zainwestuj w kulki XTR, kręcą się lepiej niż te z XT - bardziej płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Troszke drogo ... za ta cene idzie kupić nową piastę np na 7 biegów shimano, a tam masz 2 konusy czyli jeden w zapasie, dodatkowo zestaw kulek itd. Wątpię by konusy ze starej dobrej piasty specjalnie odbiegały jakością od XT ... Musisz zadbać o uszczelnienie piasty bo pewnie w tym problem.

 

Allegro nie będzie to lux ale będzie ok,

Allegro tu ponoć deore,

Allegro

Allegro cała nowa piasta przednia, łozyska są tej samej wielkości co tylne z tego co mi wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając to, że konusy są przeważnie innej wielkości, często ze zintegrowanym uszczelnieniem. Po co tak kombinować? Trzeba przejrzeć dokładnie piastę, zrobić listę elementów do wymiany, podsumować koszty i zastanowić się czy warto naprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pc co ? a no znalezienie konusa i dopasowanie no może kosztować od 5 do tych 40zł i piasta sprawna, wymiana piasty ... nowa 80zł + przeplot nowe koło 160 wzwyż i dalej uważasz ze po co kombinować ?

 

No tak tylko jak kupię całą piastę to jeszcze będę musiał się wykasować na zaplecenia koła.

 

@Puklus Jesteś pewny, że ten będzie pasować?

 

Allegro

 

@honor

 

Piastę sprawdziłem i na moje oko właśnie konus i wianek kulek do wymiany

Jeżeli gość nie kłamię w opisie i to jest deore nie ma opcji zeby nie pasowało.

http://allegro.pl/konus-shimano-piasty-hb-m526-m525-y2t698020-2szt-i2353930673.html tutaj masz juz z kołnierzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że Panowie się dogadali:)

 

Zatem zawężenie poszukiwań oznacza

 

http://allegro.pl/konus-shimano-fh-m775-wh-m776-m775-mt75-y3d098060-i2370898995.html

 

i

 

 

http://allegro.pl/lozysko-kulki-piasty-fh-m775-y26j98030-y00091210-i2365523312.html

 

 

czy jeszcze jakieś alternatywy wchodzą w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

40zł za konus to duzo ale nie widać innych wiec najlepsza opcja, Koszyka za 12 bym nie brał, osadził bym same kulki, na smarze. Posiadasz suwmiarkę ? Trzeba sie zorientować o średnicę kulek, jeżeli jest inna to tez nie będziesz miał za dużego wyboru tylko wziąć ten za 12zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Co do składania to tak jak każda inna tylko tutaj z racji konstrukcji osi inne będą narzędzia troszkę. Zamiast 2 płaskich zazwyczaj 15 i 17mm będziesz potrzebował imbusa 5mm i płaskiego ...hmm no nie wiem wygląda na 17.

 

i procedura stara jak świat, dokręcasz konus tak by nie było luzu ale oś kręciła sie lekko, bez przeskoków. trzymając kluczem konus imbusem kontrujesz. Możliwe ze po kontrze oś sie zacznie ciężej kręcić wiec popuszczasz konusa tak żeby był minimalny luz i kontrujesz. I tak tyle razy aż uznasz ze jest ok :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...