Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

A jakie stery wchodzą do tej ramy? Krampusa np nie mogłem osadzić w  klasycznych sterach S3 w Inbredzie, bo nie przechodził przez wąskie miski sterów, w miejscu gdzie są wtłoczone w rurę sterową ( dolna miska)

  a do zintegrowanych ram może są jakieś konwersje dające szerokie łożysko  poza ramę i redukcja taperowa na rurę sterową załatwi sprawę,  takie zestawy - dolna połowa sterów dają dodatkowe milimetry. 

Krampus czerwony pod 110 mm ma prostą sterówkę która trochę wyżej się rozszerza na bieżnię sterów ( klasycznych 1 i 1/8)  i  nie był na zmianę z Salsą  w Inbredzie

W niektórych ramach kilka ostatnich brakujących mm straty na widelcu nie sprawi dużej różnicy w prowadzeniu szczególnie z barankiem, korba nie zawsze będzie tłuc się po kamieniach choć może :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo to widzę, nie widzę za wiele widłów "na stanie" po sklepach - covidziura w inwentarzach skłania raczej do nawiązania kontaktu z frejmbilderami.  I sądzę że tą ścieżką @christophorus1 powinieneś podążać - dobierzesz sobie A-C, dropy, dziuple pod bagaż czy rejk dokładnie takie jak chcesz.

A jak nie to opcja oferowana przez @rambolbambol ma jak najbardziej sens - 29calowa GrubaKicha na froncie - ja się tak ratowałem przed zbyt ostrym kątem główki w Cooker'ze w ten sposób: 

 

cookie79er.jpeg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze zawsze zostaje założenie normalnego uginacza z przodu... Waży nie dużo więcej od Krampusa i kupić zapewne łatwiej, i wtedy koło może mieć zwykłe 29, a  wąska opona i obręcz będą  sporo lżejsze ( w porównaniu do 29 plusa ) Sztywne widelce są dobre  tylko na zimę :D... ale na jesień życia już nie ::wacko:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steel is real, lubię i cenię, więc czasem tu zaglądnę i widzę nieźle odpływacie z tymi coraz bardziej "cudacznymi" rowerami ;-) Ale co do sterów ze zmianą kąta. Ja do uaktualnienia ęduracza kupiłem jeszcze i na szczęście przed Brexitem te poniżej i całkiem porządnie wykonanie muszę powiedzieć.

https://www.superstarcomponents.com/en/slackerizer-angle-headset.htm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że punktu widzenia matematyki i geometrii ,to stery spłaszczające kąt widelca powodują jeszcze większe obniżenie suportu. Niewiele ale zawsze tak więc jeśli już masz problem ze zbyt krótkim widelcem, to nie baw się w stery zmieniające kąt (zdjęcie Reverse angle spacer).

Edytowane przez Grizzli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, woojj napisał:

 

Taka miska była zamontowana fabrycznie

Słabo to widzę, nie widzę za wiele widłów "na stanie" po sklepach - covidziura w inwentarzach skłania raczej do nawiązania kontaktu z frejmbilderami.  I sądzę że tą ścieżką @christophorus1 powinieneś podążać - dobierzesz sobie A-C, dropy, dziuple pod bagaż czy rejk dokładnie takie jak chcesz.

A jak nie to opcja oferowana przez @rambolbambol ma jak najbardziej sens - 29calowa GrubaKicha na froncie - ja się tak ratowałem przed zbyt ostrym kątem główki w Cooker'ze w ten sposób: 

Opona z większym balonem miałaby sens, ale nie chcę wybierać takiej opcji, ponieważ obecnie mam 27,5+ a chcę drugi zestaw kół 29" x 2,2 na dalsze wyjazdy :)

Edytowane przez bogus92
Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co stoi na przeszkodzie, żeby mieć 29x3.0 na dalsze wyjazdy. Ja w teren i na zimę mam Innova Gravity Vidar 29x3.0 a na lato i wyjazdy dalsze Vee Speedster 29x2.8.

Kup przednie koło na sensownej obręczy np. Dartmoor Cruiser 29. To ma 35mm szerokości i wsadzisz tam każdą oponę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 to może być ideologia lekkości motylkowej!!!!   jak sa 27,5plus to po co 29 pluss. nakładają się utalitarnie...

Bez szczypania się - zrobić  koło ultralekkie 29, zostawić amortyzację.

Waga: obręcz 400 zamiast 800, opona 600 zamiast 900, mleka 100 zamiast 200 gramów.

daje razem 800 g zysku.

W moich widelcach reba 1700 Surly  1250 .... czyli tylko 450 g lżej z Surlym... czyli jeśli amor kolegi mieści się w wadze 2150 może odpuścić sobie sztywny widelec i być na zero z wagą...

Ale też coś mi ta geometria jest dziwna z opowieści , moim zdaniem to na zwykłym widelcu i kołach 29 powinna dawać radę....w takiej ramie na 27 calach suport chyba nie jest nisko...montowałbym widelec o normalnych wymiarach do testu na zwykłych kołach 29 to  może całkiem dobrze jeździć, sam obniżyłem Krampusa i mi z nim dobrze ( Surly w kartonie a Salsa z przodu.) Jak nie ma Sagu i ugięcia to może się nic złego nie będzie działo...Tylko warto wyliczyć gdzie wypada suport nad ziemią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, itr napisał:

 

To wersja ze sztywnym widłem i korekcją pod skok 120 mm, bo droższe opcje miały amor. Główka ma 69 stopni, więc nie wiem czy nie za mocno się zaostrzy.

Mam Krampusa, ale pod qr 9x100, więc na pewno pokuszę się o sprawdzenie, ale nie mam jeszcze koła tylnego pod boosta, więc to nie byłoby miarodajne. Chyba, że na testy zaopatrzę się w adapter, by móc zamontować koło bez boosta.

Edytowane przez bogus92
Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, christophorus1 napisał:

(...) ale nie mam jeszcze koła tylnego pod boosta (...)

Czekaj, jakiego biusta?  Przecież Pine Mountain ma haki pod rychłoupinaki 141mm (qr boost) a więc możesz wrzucić koło 135mm.  Trzy strony temu o tym była mowa ;) 

No chyba że to 2020 ale one nie były na sztywno serwowane?  

@itr: też dobrze rzecze - krosiarskie 29ery będą mieć zbliżoną średnicę do B+ a więc można śmiało kombinować!

  ...a z widłem/amorem jest tak że jedni wolą wytelep i potrząs nadgarstkowy czuć i wkurza ich nurkowanie amora przy hamplowaniu a ińsi mają wręcz przeciwnie.  Estetyka.  Serwisowanie.  Koszta.  ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kazafaza napisał:

 

Jak dla mnie rower na wyprawę nie musi mieć amora, bo to taniej, prościej etc...

To rower z 2016. Nie zamierzam giąć tylnego trójkąta bo koła plusowe zostawiam na zimowe szaleństwa, więc piasta 135 mm nie podejdzie. Potrzeba 148 mm z adapterami pod qr.

A średnica jest zbliżona, więc zamierzam ogarnąć drugi zestaw kół 29". Będzie bardziej uniwersalnie.

 

Edytowane przez bogus92
Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@itr widelec mam z e-bay. Kiedyś kupiłem używkę.

Rower mam cały na kołach 27,5+. Teraz tylko będę koła 29 kompletował, ale zanim to - chciałem widelec z osią sztywniacką ;) 

 

@kazafaza po założeniu adapterów stanie się piastą 141 mm qr boost. Jednakże potrzeba np piasty DT albo novateca, by to zagrało bez problemu.

Edytowane przez christophorus1
dodanie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogubiłem się. 

Z tego co mi internety podają Sosnowa Góra A.D. 2016 ma tył na 135mm, a więc giąłbyś ale w drugą stronę.  Ale takczysiusiak taki myk Ci nie przejdzie bo kołnierze piasty będą za szeroko i nie ustawisz tarczy/hebla.  

No chyba że masz model 2017 który wyglądał bardzo podobnie a zadek miał już pod 141mm QR.  Wtedy powinieneś dać radę i możesz ćwiczyć adaptację BOOSTa do QR Boosta. 

Powodzenia  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kazafaza mój marin na pewno ma boosty, ale rzeczywiście to rocznik 2017, choć są bardzo podobne.

Musiałbym jeszcze zerknąć w papierach, bo wydawało mi się, że był kupowany przez poprzedniego właściciela w lutym 2016.

Gdyby był o rok starszy to koła 29 już bym miał do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...