-
Liczba zawartości
8 339 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
95
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Blogi
Kalendarz
Collections
Zawartość dodana przez zekker
-
[1 dniowy wyjazd] 70km Eurovelo 9(trasa Wiślana) jak się przygotować?
zekker odpowiedział RowerowyElf → na temat → Turystyka rowerowa
Czyli Sobieszewo i z powrotem? Jak nie jesteś pewny, to możesz zdecydować po dojechaniu do wyspy, czy już zawracać, czy jednak dojechać do Wisły. Mi z Moreny wychodzi około 20km do mostu, objazd wyspy z dojazdem nad Wisłę w zależności od wariantu: najprostszy w te i nazad 15km, z zahaczeniem o Ptasi Raj z 20km, Mewia Łacha to +5-6km ale raczej nie polecam jak nie jesteś pewny kondycji (sporo chodzenia bo kamienie, piasek). Można sobie dozować według potrzeb. Ostatnio wyszło mi blisko 80km ale jechałem okrężną drogą przez Chełm. Główną przeszkodą na tej trasie będzie wiatr. Między Gdańskiem, a Sobieszewem w większości teren otwarty, więc przy mocniejszym wietrze w jedną stronę będzie ciężej. U nas dominują wiatry zachodnie, więc przeważnie powrót jest trudniejszy Zdecydowanie warto robić przerwy na jedzenie i chwilę odpoczynku. Popijać lepiej cały czas. Ja przeważnie robię przerwę po przejeździe przez most, potem po dojechaniu do Świbna (kręcę przez las, więc idzie wolniej o bardziej męcząco), potem przed mostem. To takie minimum, bo bywa, że są dodatkowe jak robię większą pętlę lub bardziej męczącą. Ja staram się rozkładać czasowo, przeważnie co godzinę ale jak nie ma sensownego miejsca to i 1,5h wychodzi. Jak często potrzebujesz, to już musisz sam wyczuć, wypracować schemat. Tak samo ile i czego. Zwykle robię kanapki, do tego kilka batonów awaryjnych (obecnie racje żywnościowe Seven Oceans) jakbym za mało zrobił, zeszło dłużej niż przewidywałem. Niedawno żałowałem, że nie zabrałem tych porcji awaryjnych, szkoda było przełożyć z drugiego plecaka, w końcu to tylko powrót z Gdyni. Skończyło się na jeździe na odcięciu i wizycie w piekarni (drożdżówka też mało wyszło ale zawsze coś), bo zrobiłem za mało kanapek. -
Jak mocno próbowałeś wkręcać śruby regulacyjne? Nawet przy maksymalnym nie ma żadnego oporu na sprężynie?
-
[Zdjęcia] Codziennie Jedno Zdjęcie
zekker odpowiedział klon → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Bo z punktu widokowego: Rumia, góra Markowca. Warto się wdrapać jak ktoś będzie w okolicy (są stojaki rowerowe). Panorama rozciąga się od granic Redy i Wejherowa, po portową część Gdyni, Sopot i Gdańsk zasłonięte leśnymi górkami. Tutaj widok w stronę Kazimierza, rezerwatu Beka (jeszcze żółte trawy na granicy morza, górka z lewej poza granicami rezerwatu), aż po półwysep Helski. Między wzgórzami Dębogórza majaczy Kuźnica. Wieża ciut za niska, żeby było widać cały półwysep. Rewa schowana za wzgórzami. Zawsze mnie zastanawiało kto wyznacza szlaki rowerowe, że zawsze prowadzą po najgłębszych piachach w okolicy -
[Gniew rowerzysty] Co cię wkurzyło na rowerze?
zekker odpowiedział Borsuczy → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Ja ostatnio korzystam z infometeo, komunikaty lotniskowe dają w miarę dobry pogląd na wiatr, do tego agregacja kilku serwisów z prognozami. -
[reklamy] Reklamy w treści wypowiedzi - nie przesadzacie?
zekker odpowiedział zekker → na temat → Propozycje, uwagi, życzenia i krytyka
Ta górna wysuwana belka to kolejna irytująca sprawa. Otwierasz główną, widzisz nowe powiadomienia, więc klikasz żeby przejrzeć. W tym momencie reklama się wysuwa i zasłania. Klikasz żeby ją zamknąć, to powiadomienia też się zwijają... Na prv reklamy też się wcinają w posty, tak skutecznie, że potrafią popsuć układ wypowiedzi: Tak, mam wyciętą domenę mediago.eu, bo animowane reklamy na poziomie scamu to kolejne przegięcie. Pytanie ile osób by chciało zapłacić, ile faktycznie potrzeba do utrzymania. Problem taki, że to zmniejsza wyświetlenia reklam, co przekłada się na mniejszą atrakcyjność, co pewnie skutkuje mniejszymi wpływami. -
Nie przesadzacie trochę z wciskaniem wszędzie reklam? Rozumiem potrzebę zarabiania, żeby utrzymać forum ale umieszczanie reklam bezpośrednio w treści wypowiedzi użytkowników, to lekkie przegięcie. Rozbija czytaną treść, zmniejszając przejrzystość forum. Dodatkowo te reklamy się cytują i jeszcze bardziej zaśmiecają wygląd. Jak już muszą być, to nie mogłyby jednak być miedzy postami, a już na pewno nie kopiować się przy cytowaniu?
-
Nic sprężyna nie da jeżeli sprzęgło blokuje ruch wózka. W NX, GX wózek chodzi mi płynnie w obie strony. W GRX czuć opór, który trzeba przełamać zanim się wózek ruszy. Jakby się dało to pożeniłbym hamulce shimano i przerzutkę srama ale chyba nie ma takich kalmkomanetek.
-
A po co demontować, skoro działa? Kupiłem rower z NX nie mając nawet pojęcia o jakichkolwiek sprzęgłach - działała, nie miałem większych problemów (nie licząc zużywających się kółeczek, co wpływało na precyzję działania). Potem poskładałem rower na GRX 812, siłą rzeczy dowiedziałem się istnieje takie coś jak sprzęgło. Niby działa ale jest jakieś takie drewniane w porównaniu z NX. Próbowałem regulować ale albo wózek chodził płynnie i w zasadzie prawie identycznie jak z wyłączonym, albo jw. topornie, a przy tym nie napinając właściwie łańcucha. Następnie przyszedł czas na wymianę i zamiast NX-a weszła GX z takim samym poprawnym działaniem. Wygodniej mieć coś co działa, nawet jak jest nieserwisowalne, niż coś coś co działa tak sobie i jeszcze trzeba przy tym grzebać. Sprawdziłbym oznaczenia części. Jeżeli mają ten sam numer, to powinny pasować. Znajdź dokładny model swojej przerzutki i szukaj "ev techdocs", czyli exploded view, gdzie masz rozrysowany cały schemat przerzutki i tabelkę z symbolami części. Np. https://si.shimano.com/ko/pdfs/ev/RD-M640-3438/EV-RD-M640-3438A.pdf
-
[Zdjęcia] Codziennie Jedno Zdjęcie
zekker odpowiedział klon → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
-
Jak każda dętka są pod konkretne zakresy. Butyl tak samo strzeli jak będzie się próbowało napompować szosową w crossie/trekkingu. Moje tpu mają zakres 1,9 - 2,5", trochę mniej niż butyle (1,75 - 2,5") ale nadal duży. Cieńsze do graweli, szosy mają oczywiście węższe zakresy. Ze średnicą bym nie kombinował, bo o ile mniejszą na większe koło może dałoby radę ale w drugą mam obawy czy jakkolwiek się sensownie ułoży. Przecież to nie stało się nagle, tylko dętka była nadwyrężona ileś czasu, bo musiała się nietypowo rozciągnąć wypełniając obręcz. Teraz po prostu puściła przy kolejnym pompowaniu. Można wnioskować, że nie lubią się nadymać w żarówę i lepiej mieć lepsze proporcje szerokości obręczy do opony.
-
[Zdjęcia] Codziennie Jedno Zdjęcie
zekker odpowiedział klon → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
-
[Nawigacja] Garmin Edge - pytania, problemy, jak to zrobić
zekker odpowiedział TurboRower_18 → na temat → Akcesoria rowerowe
A tak w zasadzie to o co pytasz? Chodzi o sam wygląd, czy kwestia zgodności mapy z terenem? Mapy nie są idealne, nie zawsze dobrze zrobione, nie zawsze aktualne. Nie raz się nadziałem na krzaki, płot, brak mostu, mimo że na mapie niby była droga. -
[Zdjęcia] Codziennie Jedno Zdjęcie
zekker odpowiedział klon → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Bo prawie jak w górach: Gdzieś między Rumią (Janowo), a Gdynią (Pustki Cisowskie). Tak, droga zawija w lewo tak jak widać, pomiędzy wzgórza. -
[Zdjęcia] Codziennie Jedno Zdjęcie
zekker odpowiedział klon → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
W sumie to "w", a nie "na" środku. Głowa by ci chyba nie wystawała ponad wodę 🐟 Kiedyś na spływie Nysą (Przełom Bardzki) zastanawialiśmy się czy ludzie suszą coś na gałęziach (przynajmniej metr nad taflą). Chwilę nam zajęło skojarzenie, że to po prostu śmieci niesione rzeką przy wysokim stanie wody. Ciekawe ile z tych kamieni było tutaj przed powodzią. Ja miałem okazję lokalnie popatrzeć na siłę wody w 2016, po solidnej ulewie puściło kilka zbiorników retencyjnych na kilku potokach. Ale nawet jeszcze w lesie, przed jakimkolwiek zbiornikiem wody było już bardzo dużo. Trzeba oddać, że dolina sprzyja zbieraniu opadów. Około doby po opadach, nadal dużo wody ale widać po "uczesaniu" trawy jak szeroko się rozlewało. Z lewej załapał się skraj przepustu, który został częściowo rozmyty, pewnie przelewało się górą. Dla porównania, tak mniej więcej normalnie wygląda: https://www.google.pl/maps/@54.3632726,18.5441394,3a,75y,127.98h,72.13t/data=!3m8!1e1!3m6!1sCIHM0ogKEICAgICEz6OMWw!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh3.googleusercontent.com%2Fgpms-cs-s%2FABJJf52-ZXl-0srHh4PzkOUiGR7CZc6Ja7thNtOrrVDgZoRTymrREFUeCem4G4EGrdFjy6oDKP_EeHhlPOv0Me5RyhiwLPqVGv9C0fMWmAIGIxSx8gfU90Vx0vM-jalHzIPCY4LhC9Ed%3Dw900-h600-k-no-pi17.865212775249205-ya7.979668310669538-ro0-fo100!7i8192!8i4096?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI2MDQxNS4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D -
Byłoby prościej jakbyś podał model korby, a przynajmniej model i rocznik roweru. Oznaczenie jest przeważnie wytłoczone po wewnętrznej stronie korby. Jeżeli dobrze wyszukałem (na podstawie liczby wypustów): https://www.google.com/search?q=klucz+do+zębatki+bosch Który dokładnie, to pewnie najlepiej po modelu korby/silnika/systemu napędu.
-
[Wiatr] Przy jakim odpuszczacie?
zekker odpowiedział RowerowyMaciej → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Bardziej myślałem o powrocie też koleją. Mniej wygodne takie powroty, bo albo trzeba się śpieszyć bo ma się już kupiony bilet, albo mieć szczęście i wolne miejsca. Np. w zeszłym roku wywiozłem się z Gdańska na Pasłęk, potem wzdłuż Kanału Elbląskiego i do Elbląga. Tam musiałem poczekać ze 2h, bo na wcześniejsze nie było już ponoć miejsca na rowery - cóż zwiedziłem trochę miasto Bardziej ryzykowne trasy, to np. Laskowice Pomorskie - Czarna Woda, czy Smętowo Graniczne - Kaliska, bo to małe stacje, pociągów nie za dużo, więc nie ma pewności, że wpuszczą (na razie nie miałem problemów, choć raz ciut obsługa marudziła), a do np. Tczewa jednak jeszcze kawał drogi. Też wolę się wywieźć i wracać rowerem ale to zawęża możliwość tras. Jak mają sensowne połączenia, to wręcz oczywiste. -
[Zdjęcia] Codziennie Jedno Zdjęcie
zekker odpowiedział klon → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Bo wszystkie ptaki poszły do piekła skoro nie ma ich w Ptasim Raju: albo to jeszcze nie sezon https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Ptasi_Raj -
[Wiatr] Przy jakim odpuszczacie?
zekker odpowiedział RowerowyMaciej → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
@Greg1 A pociągiem nie idzie gdzieś się wywieźć? Względnie samochodem jak ktoś ma. Parłówko jest w sensownym czasie dojazdu, choć rozkład co 3h nie jest fajny. Teraz zerkam i Wysoka Kamieńska ma też IC, więc oferta lepsza. Trasy północ-południe stają otworem. Odnośnie czekania na wietrze, to cienka kurtka nieprzewiewna i można przetrwać. Pewnie jakieś wiaty w okolicy też są i można się osłonić lub znaleźć inne spokojnie miejsce w okolicy. Alternatywnie autobusem przez tunel? -
[Wiatr] Przy jakim odpuszczacie?
zekker odpowiedział RowerowyMaciej → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Czasem można się naciąć na takie prognozy. Kiedyś spojrzałem, SE - no to całkiem niezły na trasę z Tczewa wzdłuż Wisły. W praktyce był bardziej E niż S, może nawet bliżej ENE, a odcinek Stablewo - Leszkowy też bardziej E niż N. Cóż, nie zawsze można na łatwiznę z wiatrem Najgorzej jak się zmienia. Rano do roboty pod wiatr, a powrót też pod wiatr bo się zmienił kierunek na standardowy. -
[Wiatr] Przy jakim odpuszczacie?
zekker odpowiedział RowerowyMaciej → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Kwestia jaka jazda. W tygodniu do pracy, to nie odpuszczam. Musiałoby chyba 100km/h wiać z porywami >150km/h. Jazda dla przyjemności, to kwestia nastroju, oceny. Np. w święta odpuściłem, bo nie chciało mi się walczyć z wiatrem, a w lesie miałem obawy, czy nie będzie łamać gałęzi (po zimie część drzew może być nadwyrężona). Inaczej to wygląda przy mniej więcej stałym, silnym wietrze, a inaczej jak szarpie. -
[Gniew rowerzysty] Co cię wkurzyło na rowerze?
zekker odpowiedział Borsuczy → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Nie wiem jakie są aspekty prawne działek bez dojazdu, wydaje mi się, że jednak dojazd jest wymagany, chociażby przez służebność po innej działce. Problem nie jest w prawie posiadania, a jak do sprawy podchodzą gminy. W Gdańsku nie raz dochodzi do absurdalnych decyzji o zamknięciu przejazdu, bo gmina nie raczy przejąć na siebie drogi, mimo że ta jest istotna dla lokalnego transportu. Miasto nie przejmuje, to prywatni właściciele grodzą, bo czemu mają za swoje utrzymywać nie swój ruch. W tym cały problem, że dopóki nie zrobi się takich drastycznych ruchów, to gmina nie chce ruszyć palcem w sprawie. Mnie nie fascynują, bo nie mam pojęcia, że takie materiały istnieją. Mnie denerwuje, jak planujesz sobie trasę, na mapach widać drogi, a jak jesteś już na miejscu, to tych dróg nie ma, bo zagrodzone. Więc kluczysz, szukasz, a koniec końców cofasz się i jedziesz drogą bez widoków. Dla mnie domyślnie lasy, jeziora itp. są własnością skarbu państwa lub gminy, a nie osób fizycznych, więc tabliczki jakiś sens mają, chyba że chcesz co ścieżkę sprawdzać mapę własności. -
[Zdjęcia] Codziennie Jedno Zdjęcie
zekker odpowiedział klon → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Ale żeby prawą goleń objeść 😨 -
[Łańcuch] problemy z zakładaniem i ściąganiem łańcucha
zekker odpowiedział RowerowyElf → na temat → Napęd rowerowy
Jeszcze nigdy mi spinka nie puściła podczas jazdy ale też nie katuję napędu zbyt mocno. Raz rozwaliłem przy rozpinaniu. Coś się zblokowało, dałem mocniej w szczypce i się rozpadła. Raz (kolejna dąży do tego samego) mi się na tyle wyrobiła (nie ocenię czy przez rozpinanie czy z innego powodu), że praktycznie nie było czuć oporu przy zakładaniu i zdejmowaniu, więc na wszelki wypadek wymieniłem. Prawdopodobnie spinka wielorazowa KMC 8rz. W 10 i 12 rz. na razie się trzymają a kilka zamian łańcuchów już było. -
hamulec [Hamulec tylny] Dziwny dźwięk z tylnego koła
zekker odpowiedział Radek1989 → na temat → Napęd rowerowy
Klocki nie siedzą sztywno w zacisku, mają trochę luzu więc mogą się przesuwać w takiej sytuacji. Podczas normalnej jazdy są naciskane ciągle w tą samą stronę, więc nie ma takiego efektu. Ale jak cofasz rower i zahamujesz, a potem podczas jazdy zahamujesz, to przeważnie słychać trzask czy stuknięcie. -
[Łańcuch] problemy z zakładaniem i ściąganiem łańcucha
zekker odpowiedział RowerowyElf → na temat → Napęd rowerowy
Czy się uda palcami, to kwestia konstrukcji spinki. Wielorazowego użycia robiło się łatwiej, jednorazowe ciężej. Do 8rz przeważnie były wielorazowe, od 10rz dają jednorazowe. Do tych 8-9rz dawałem radę ręcznie, choć czasem było ciężko. Jak pojawił się rower z 12rz, to dokupiłem szczypce do spinek. @JWO a nie prościej po prostu zacisnąć tylny hamulec, a jak chce się mieć absolutną pewność, to oba?
