Skocz do zawartości

[rower]Gary Fisher Marlin 29 czy Specialized Hardrock Sport Disc 29er


lukasz91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Tak jak w temacie, będę kupował pierwszy rower 29' i mam problem w wyborze modelu. Wstępnie zdecydowałem się na Specialized Hardrock Sport Disc 29er [http://www.specialized.com/pl/pl/bc/SBCProduct.jsp?spid=52712&scid=1000&scname=Rowery+g%C3%B3rskie] lub Gary Fisher (Trek) Marlin 29

[http://www.ssc.pl/trek2011/MARLINg.html] Modele z rocznika 2011.

 

Mam 192 wzrostu, dł. nogi 92cm, 70kg wagi.

 

Rama na 99% odpowiednia będzie 21'.

 

Rower raczej do jazdy po mieście, ewentualnie po niewielkich nierównościach (las, nieubita droga).

 

Główne rożnice w rowerach to:

 

GF

- Amortyzator Suntour XCT V3

- Hamulce Tektro Novela Mech. Disc

- Tylna przerzutka SRAM X.4

 

 

 

SPECIALIZED

- Amortyzator Suntour XCM V3

- Hamulce Avid BB5 Mech. Disc

- Tylna przerzutka Shimano Alivio

 

 

 

No i to co chyba najważniejsze to ramy... GF czy Specialized...

 

 

Cena: GF: 2200pln

Specialized: 2380pln

 

Wizualnie oba mi się podobają, jeśli możecie pomóc podjąć decyzję, będę wdzięczny. Dokładne specyfikacje są w linkach w poście.

 

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam :)

Edytowane przez lukasz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najwazniejsze roznice sa takie, ze w przypadku speca nie jestes w stanie dobrac odpowiedniego rozmiaru ramy, bo znajdujesz sie idealnie pomiedzy 19 i 21", gary niby ma dluzsza gorna rure, niz spec, szczegolnie w rozmiarze 19", ale w praktyce mostek bedzie mial te sama dlugosc...dobry bylby felt nine comp 19,5", albo cos innego 20" gorna rura 620-630mm przy podsiodlowce 73-73,5*, sprawdz moze latwo dostepnego authora w rozmiarze 19" glownie pod katem tego, czy starczy ci sztycy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dzięki za odpowiedź. Wydawało mi się, że przy dosyć długich nogach rama 21' powinna być ok. Patrzyłem na Treka kolegi i przy ramie 19' jest zbyt mały... tyle, że to mtb na 26'kach.

 

 

Jeśli chodzi o Felta jest raczej trudno dostępny, u mnie w mieście bym go nie dostał. Do Authora jakoś nie mam przekonania.

 

Rozumiem, że standover high to przekrok i chyba faktycznie 85,8cm w specu to może być za dużo, jednak czy 82,8 w Garym może mi przeszkadzać przy podsiodlowce 72 ?

 

Jeśli dobrze zrozumiałem to do speca nawet nie mam co się mierzyć ? 19 za małe, 21 zdecydowanie za duże ?

Edytowane przez lukasz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dzięki za odpowiedź. Wydawało mi się, że przy dosyć długich nogach rama 21' powinna być ok. Patrzyłem na Treka kolegi i przy ramie 19' jest zbyt mały... tyle, że to mtb na 26'kach.

 

 

Jeśli chodzi o Felta jest raczej trudno dostępny, u mnie w mieście bym go nie dostał. Do Authora jakoś nie mam przekonania.

 

Rozumiem, że standover high to przekrok i chyba faktycznie 85,8cm w specu to może być za dużo, jednak czy 82,8 w Garym może mi przeszkadzać przy podsiodlowce 72 ?

 

Jeśli dobrze zrozumiałem to do speca nawet nie mam co się mierzyć ? 19 za małe, 21 zdecydowanie za duże ?

Moim zdaniem mierzyć 21. Ja przy nodze 90cm mam ramę 50cm (niecałe 20") i sztycę 41cm, więc Ty przy dłuższej nodze powinieneś mieć ramę przynajmnmiej 52cm (20,5") + 40cm sztycę. 21" powinna być w sam raz jeśli chodzi o wysokość. A jeśli będzie za długa, to może powinieneś rozważyć mtb 26", które są na ogół krótsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja proponuje przymierzyc sie do roweru w praktyce. jesli jezdzisz w latwym terenie - wieksza rama moze byc ok. musisz tylko sprawdzic standover - na papierze wyglada ze powinien byc ok. proponuje tez ew. sprawdzic odleglosc stopy od przedniego kola w 19 calach

 

aha - to o specu, ladny!

Edytowane przez maon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że wszystkie aluminiowe spece w dużych rozmiarach tracą dużo ze swej urody - główne rury rozjeżdżają się wraz ze wzrostem rozmiaru, i nie wygląda to dobrze... tu przy 21" może jeszcze nie będzie tak źle, ale warto poszukać gdzieś zdjęcia w interesującym Cię rozmiarze przed zakupem, coby nie zawieść się zbytnio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wydaje mi się, że wszystkie aluminiowe spece w dużych rozmiarach tracą dużo ze swej urody - główne rury rozjeżdżają się wraz ze wzrostem rozmiaru, i nie wygląda to dobrze... tu przy 21" może jeszcze nie będzie tak źle, ale warto poszukać gdzieś zdjęcia w interesującym Cię rozmiarze przed zakupem, coby nie zawieść się zbytnio :)

tu masz racje dlatego jak połamałem 19 cali to odpuściłem spece w rozmiarze 21 na wile lat, te wielkie główki, nie schodzące się rury, masakra wizualna.

ale 29 w rozmiarze 21 wygląda już ok ale mógłby mieć większy sloping.

Zdjęcia w rozmiarze polecam bo na fotach producentów i wykresikach, tabelkach, itp. można się mocno przejechać.

pozdrawiam

pyra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jestem posiadaczem Speciala Hardrock 29r od blisko miesiąca i mogę już co nie co o nim napisać :)

 

Mój egzemplarz posiada ramę 21' ( wzrost 190cm, 106kg wagi ) w sklepie wyglądał na solidny i taki jest. Nie wyglądam na nim jak licealista na rowerze z pierwszej komunii świętej. Ale przechodząc do tematu - rower jak najbardziej się spisuje, przejechałem na nim ok. 500km większość to szosa ale solidny wypad w góry również zaliczyłem. Duże koła robią swoje jedzie się wygodniej i w miarę szybko ( max v speed 64.1km/h - zjazd z góry, standartowo szosa 25-35km/h) , tylko szeroka opona strasznie szumi na asfalcie, zwalnia pęd.

 

Przerzutki Alivio dobrze się sprawuję ale mój egzemplarz trafia jutro do serwisu, przerzutka przednia 1' spada z przedniej zębatki natomiast tył jest do wyregulowania. Słychać strzelanie przy supporcie. Widelec przedni miękki - nie jest to kosmos ale taki osprzęt na powrót do formy jak najbardziej pasuje :)

 

Rower ładny rzuca się w oczy, białe felgi ładnie się prezentują lecz szybko się brudzą. Osobiście jeśli miałbym ocenić ten rower to jest to dobry wybór dla osób początkujących i tych średnio zaawansowanych, jazda w mieście to przyjemność a wypady za miasto nie sprawiają na tym sprzęcie żadnego problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

HELLo-:

 

Moje 0.05zl:

 

Mam Marlin'a w singlu 19", koles ma Cobie 21"...i powiem ze sadzac po Twoich rozmiarach polecam Ci 21" z czystym sumieniem! Dodatkowo za Trek'iem przemawia fakt ze ma przemyslana geometrie, zaprojektowana przez starego hipisa rowerowego...o kim mowa wiadomo...jezdzilem na innych 29erach(choc nie na Specu) i przyznam ze najzywotniejsza geometria zdaje sie byc w rowerach sygnowanych nazwiskach Fisher'a. Takie moje zdanie, a zgadzam sie z przedmowcami ze najlepiej przelozyc noge przez rame i zobaczyc ktory lepiej lezy i sie ciekawiej zachowuje!

Milego katowania nowego sprzetu!

 

POZDRo-:wer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HELLo-:

 

Moje 0.05zl:

 

Mam Marlin'a w singlu 19", koles ma Cobie 21"...i powiem ze sadzac po Twoich rozmiarach polecam Ci 21" z czystym sumieniem! Dodatkowo za Trek'iem przemawia fakt ze ma przemyslana geometrie, zaprojektowana przez starego hipisa rowerowego...o kim mowa wiadomo...jezdzilem na innych 29erach(choc nie na Specu) i przyznam ze najzywotniejsza geometria zdaje sie byc w rowerach sygnowanych nazwiskach Fisher'a. Takie moje zdanie, a zgadzam sie z przedmowcami ze najlepiej przelozyc noge przez rame i zobaczyc ktory lepiej lezy i sie ciekawiej zachowuje!

Milego katowania nowego sprzetu!

 

POZDRo-:wer

 

 

 

ja kupiłem 2 tygodnie temu Treka Mambę, mam 193cm i 115kg (około) i zdecydowanie odradzam ramę 21" ! Sam zakupiłem 19" (choć nie wyobrażałem sobie przed wizytą w sklepie, że mogę coś poniżej 20" w ogóle przymierzyć) ale po rozmowie ze sprzedawcą, po przymiarkach do rowerów stwierdziłem jedno- na mój wzrost żaden inny rozmiar niż 19-tka nie wchozi w rachubę (mowa o Treku). W trasie się sprawdziło w 100% i jestem bardzo zadowolony, że nie wziąłem większej ramy. I jak tu ktoś wcześniej napisał, gabaryty roweru są idealnie dopasowane do mojej postury, nie wyglądam jak na rowerku z I komunii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

hhmmm....wydaje mi sie ze wazne jest jaka geometrie preferujesz - ja zawsze smigalem na malym roweruch do skokow wiec teraz bedac "pomiedzy" rozmiarami zwykle decyduje sie na mniejszy, aczkolwiek zauwazylkem ze odstawiwszy skoki juz jakis czas temu zaczynam sie rozciagac i preferuje wieksze ramy do XC, troche krotsze do szalenstw i (mniejszych niz kiedys) skokow.

Inna sprawa: dlugosc nogi, dlugosc tulowia tez ma znaczenie - kazdy jest troche inaczej zbudowany i ja mam np. krotkie nogi wzgledem tulowia wiec geometria Garego mi idelanie pasuje ze wzgledu na nieco dluzsza rure gorna, kto inny bedac tego samego wzrostu lecz z dlugimi nogami i krotkim bebnem bedzie czuc sie zupelnie inaczej i moze chciec wyzsza rame i zmienic mostek na krotszy...dlatego najlepiej testowac rower przed zakupem dobrze ze Ty, lotkaman, miales okazje do przymiarek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...