Skocz do zawartości

[konserwacja] czyszczenie łańcucha - sposoby



Rekomendowane odpowiedzi

Źle Ci się wydaje! Przerabiałem to i łańcuch po krótkiej przejażdżce suchy jak pieprz. Do czyszczenia i owszem. Ponoć dobry, ale jakoś mnie nie przekonuje. Wolę odtłuszczacz. Przynajmniej łańcuch na pewno w ON nie będzie się utleniał i nie zaleci rdzą jak czasami podczas czyszczeniem z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy warto inwestować w taką myjke do łańcucha ?

Królik i Rower: Myjnia łańcuchów według Barbieri

 

bo wiadomo raz ,że jestem leniem i niechce mi się go rozkuwać i skuwać, a dwa ,że takier rozkuwanie i skuwanie osłabia ogniowo w miejscu rozkucia / skucia

to działa pobierznie, tylko do lekko zakurzonych łańcuchów.

Ja tego używam na szybko, ale leję tam benzynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnego szybkiego rozwiązania jeżeli chodzi o mycie łańcucha, Można to zrobić szybko (nie dokładnie) np. maszynka do mycia łańcucha bez jego rozpinania, można zrobić to dłużej i dokładniej gdy łańcuch zostanie zdjęty wymyty w pojemniku, z roztworem do tego przeznaczonym i za pomocą twardej szczotki, lub myjce jakiej stosują mechanicy samochodowi (ciśnieniowa lub ultradźwiękowa), a po tym zabiegu przedmuchany i wysuszony pod ciśnieniem powietrza ze specjalnego pistoletu który podłączamy do kompresora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha :D o benzynie tutaj co drugi rowerzysta pisze, ale żeby podpalić :devil: piromaniacy się pewnie ucieszą :devil:

 

Pewnie już pisałem w tym temacie, ale napiszę jeszcze raz. Ja albo szejkuję w wodzie z proszkiem do prania i potem jadę szmatką, albo w wodzie z takim odtłuszczaczem bodajże z lidla, też fajnie schodzi. A co do kasety - stara(!) płyta CD w szmatę i pomiędzy zębatkami. Zależnie od stanu zafajdania kasety 2-3 razy i błyszczy się jak psu jajca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z innej bajki.

 

Robiłem niedawno pełny serwis w mieszczuchu. Zdejmowanie koła jest na tyle upierdliwe, że do tej pory uznawany był za bezobsługowy, samosmarujący się rdzą, śniegiem, deszczem i piaskiem. No ale przyszła nowa piasta na tył, więc przy okazji postanowiłem wypucować napęd. Łańcuch po szejku okazał się trochę podrdzewiały, więc pomoczyłem go chwilkę w odrdzewiaczu, wysuszyłem i pierwszy zonk. Resztki smaru w okolicach ogniw spuchły jak galareta. Więc znowu do benzyny, żeby to przeczyścić, no i go lekko szlag trafił. Anoda, ocynk czy co tam jest zmatowiało, trochę jakby zchropowaciał, tarcie wzrosło zauważalnie (na początku, po wyschnięciu po drugim szejku, był sztywny jak kijek, można było go poziomo za jeden koniec trzymać).

 

Dostał nowego smaru, trochę pojeździł i się lekko poprawiło, ale zasadniczo to już dostał bilet w jedną stronę do Koszalina. Jest tu jakiś chemik, który prosto wytłumaczy, czemu ekstrakcyjna z odrdzewiaczem tak mi łańcuch sponiewierała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre odrdzewiacze są bardzo agresywne, typu Fosol, które zawierają kwas siarkowy. Odrdzewiacz idealnie wypłukał rdzę z powierzchni łańcucha, co ujawniło "wżery". Benzyna nie ma tu nic do rzeczy. Łańcuch się dotrze, ale osobiście wolę jednak nie stosować odrdzewiaczy do elementów napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli chodzi o kasete to nie powinno się jej czyścić benzyną czy jak ?

 

A to dlaczego nie ? Ja zaraz się za to biorę, ze szczoteczką oczywiście. Zawsze tak robię, rozkładam kasetę jak się da, do płaskiego naczynka z odrobiną benzyny i szoruje, ale całkowita kąpiel też by dobrze zrobiła, bo mi się nie udaje wyczyścić wszystkiego ze środka i z pomiędzy zębatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał.

 

Nie miało być "nie polecam"?

 

Ja używam czegoś takiego. Jest to MEGLIO LO SGRASSATTORE odtłuszczacz uniwersalny. Kod na stronie to 07. Dodaję również dokładne zdjęcie, żeby można było się przyjrzeć. ładnie pachnie, Wystarcza na rok, a czasami użyję też do posprzątania nim czegoś w łazience po myciu roweru. Dwa niepełne psiknięcia na kasetę i szczoteczka do mycia zębów i wszystko błyszczy. ;)

 

http://www.cp-jeans.pl/chemia-gospodarcza/czyszczenie-i-konserwacja

http://www.cp-jeans.pl/images/CP-Jeans/chemia/czyszczenie_konserwacja/odplamiacz_meglio.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie środki są bardzo agresywne...

 

Tys prowda...

A potem powstają tematy o tym, jaka to słaba trwałość łańcuchów i osprzętu w dzisiejszych czasach gwizdze.gifwink.gif

Jak widzę, co za preparaty tu stosują co niektórzy, to... blink.gif

 

Zwykła nafta, ropa (czyt. olej napędowy) lub benzyna i trochę cierpliwości,

a napęd/łańcuch będzie czysty i na pewno posłuży dłużej, niż przy stosowaniu jakichkolwiek środków chemicznych.

Edytowane przez dziobolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tys prowda...

A potem powstają tematy o tym, jaka to słaba trwałość łańcuchów i osprzętu w dzisiejszych czasach gwizdze.gifwink.gif

Jak widzę, co za preparaty tu stosują co niektórzy, to... blink.gif

 

Zwykła nafta, ropa (czyt. olej napędowy) lub benzyna i trochę cierpliwości,

a napęd/łańcuch będzie czysty i na pewno posłuży dłużej, niż przy stosowaniu jakichkolwiek środków chemicznych.

 

Marcinie nie krytykuj środków których sam nie testowałeś. Znawców teoretyków nam na forach dostatek.

 

Zapomniałem dodać jedno, absolutnie nie używać takich preparatów na uszczelkach gumowych !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie nie krytykuj środków których sam nie testowałeś. Znawców teoretyków nam na forach dostatek.

 

Środki do czyszczenia kominków, grillów, piekarników czy innych "przypalin" są zwykle silnie zasadowe. A reszta to wiedza z zakresu chemii (reakcje metali z wodorotlenkami). Losowo znaleziony środek (link) zawiera wodorotlenek sodu w stężeniu 2,5-4,5% oraz alkohol izopropylowy w ilości od 1 do 4%. O ile alkohol izopropylowy jest dobry do odtłuszczania, tak wodorotlenek już raczej nie bardzo... To, że jakiś środek dobrze usuwa dany problem, nie oznacza, że nadaje się do stosowania w danej dziedzinie. Oprócz "praktyki" trzeba mieć świadomość czego się używa... A jak ktoś nie wierzy, że takie płyny są żrące, proponuję użyć takiego środka bez rękawiczek. Łańcuch można zaliczyć do komponentów precyzyjnych, zatem nie polecam stosowania takich płynów do regularnych kąpieli - mimo że są skuteczne.

 

W myśl zasady - podobne rozpuszcza podobne, do usuwania smaru najlepsze są węglowodory, czyli ropa, nafta, benzyny.

Edytowane przez mklos1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Oprócz "praktyki" trzeba mieć świadomość czego się używa... A jak ktoś nie wierzy, że takie płyny są żrące, proponuję użyć takiego środka bez rękawiczek. Łańcuch można zaliczyć do komponentów precyzyjnych, zatem nie polecam stosowania takich płynów do regularnych kąpieli - mimo że są skuteczne.

 

W myśl zasady - podobne rozpuszcza podobne, do usuwania smaru najlepsze są węglowodory, czyli ropa, nafta, benzyny.

 

 

W instrukcji tego typu preparatów jest wyraźnie napisane że należy zachować wszelkie środki ostrożności, używać rękawic a po spryskaniu powierzchni (nie kąpieli) spłukać dużą ilością wody. W niewłaściwych rękach są to groźne środki, ale skuteczne.

 

Nie chcę na siłę kogoś przekonywać, ale naprawdę uważam że trzeba coś sprawdzić aby się na dany temat wypowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba mieć wiedzę na temat czego się używa i jak to działa na części, które są środkiem traktowane, a potem dopiero ocenić czy cel uświęca środki... Stosując podejście "działa więc jest dobre", można się rozczarować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...