Skocz do zawartości

[witaminy] czyli uzupełnianie braków


roswell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na początku, może powiem, że żyje dość aktywnie, na wakacjach robota na budowie po 10h, w roku szkolnym siędzę w szkole od rana do ok 14-15, a potem jeszcze 2-3h dziennie jeżdzę na rowerze.

Od dłuższego czasu bez przerwy, każdego dnia biorę 1 tabletkę zestawu witamin:

http://www.allegro.pl/item427040100_vita_m..._dni.html#photo

 

oraz

 

1 tabletkę Magnezu:

http://www.allegro.pl/item428271124_mgb6_m..._wyprzedaz.html

 

Chciałbym się dowiedzieć, czy grozi mi hiperwitaminoza, czy mogę przesadzić z ilością minerałów.

Z jednej strony wydaje mi się, że żyjąc aktywnie nie grozi mi to, z drugiej chciałbym zasięgnąć Waszej opinii.

 

Może macie inne zbiory witamin/minerałów, które polecacie?

 

Do tego mam jeszcze pytanie, kiedy powinno się brać witaminy/minerały?

Zazwyczaj robiłem to zaraz po śniadaniu, na które zazwyczaj jem musli z mlekiem.

Ostatnio jednak słyszałem, że nie powinno się mieszać tabletek z mlekiem.

A więc?

 

Proszę o wszelkie rady, informacje.

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biorąc dziennie po jednej tabletce raczej hiperwitaminoza ci nie grozi... zresztą takie witaminy w tabletkach nie są najlepiej przyswajalne przez organizm... może inaczej: są przyswajalne ale nie w takich ilościach jakie podaje producent na opakowaniu...

oczywiście jest to dobry sposób na uzupełnienie diety ale nie można uzależniać przyjmowania witamin i minerałów od tabletek(tych samych w dodatku... podobno dobrze jest co jakiś czas zmieniać producenta itp)... nic nie zastąpi warzyw i owoców... wody mineralnej...

Dobrym źródłem witamin i minerałów jest po prostu urozmaicona dieta -tabletki to tylko dodatek

 

Swoją drogą: producenci żywności mają ciekawe sposoby na zwiększenie ilości minerałów i witamin w swoich produktach... wiedzieliście że kurne płatki(cornflakes..) reagują na magnes?? Nie bez przyczyny producent reklamuje je jako główne źródło żelaza ;)

 

Smacznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O słabej przyswajalności witamin wiedziałem. .

 

Staram się, aby moja dieta była jak najbardziej zróżnicowana. Staram się jeść bardzo dużo owoców i warzyw, w zimie wiadomo jest z tym trochę gorzej.

 

Ciekawy sposób ze zmienianiem producenta, chyba tak zacznę robić ;)

 

Czyli ogólnie to warto brać witaminy i minerały?Czy jeszcze coś powinienem dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tojego pytania - witaminy bierze się rano, najlepiej przy posiłku (tłuszcze powoduja lepsze przyswajanie witamin). Magnez, który bierzesz w 90% jest wydalany z twojego organizmu - potrzebny jest podczas przyswajania witamin.

 

Mieszanki witaminowe - najlepiej jeść owoce - sztuczne otrzymywane witaminy mają gorszą "trwałość". Możesz zwrócić uwage na produkty bio, jeżeli na tym Ci zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę centrum prawie codziennie B) Oraz kilka razy w tygodniu plusza magnez lub wapń oraz po kilka tabletek z samym wapniem (z powodu słabych kości). Vitaminer wg mnie jest dobry dla dzieci. Chyba że ktoś codziennie ma tak zróżnicowaną dietą że większość witamin i minerałów sam sobie pokrywa. Ja tam również staram się jeść kolorowo ale niektóre minerały ciężko czasami pokryć chociaż w 50% (RDA) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrum, Vigor, i cała masa tych popularnych witamin jest dla mnie nic nie warta, taka skomercjalizowana bardziej. Po za tym, jak jeździsz, to masz większe zapotrzebowanie na witaminy. Biorąc je "prawie codziennie" nie uzupełnisz organizmowi tych witamin w stopniu właściwym. Aczkolwiek, zależy jeszcze jak jeździsz, bo to też jest istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze lepiej olac syntetyki, a kase wydawac na owoce i warzywa? po 1 lepiej miec niedobor niz nadmiar, po 2 dobra dieta zaspokaja wszelakiego rodzaju zapotrzebowanie, no chyba ze ktos ma regularne kurcze pomimo odpowiedniej rozgrzewki itp ... woda wysokomineralizowana na trening i wio!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...