Skocz do zawartości

[opony] Pompowanie azotem..


cdan

Rekomendowane odpowiedzi

Napisz mi proszę, jaką miałeś ocenę z chemii i fizyki w szkole średniej.

Jeżeli nie rozumiesz, co piszę, to najpierw spróbuj to zrozumieć, a nie stwierdzaj, że jeżeli czegoś nie rozumiesz, to tylko dlatego, że to głupota.

Mam wielką ochotę ubliżyć Ci, bo twój post jest obraźliwy, ale boje się, że wtedy pokonałbyś mnie doświadczeniem.

Mógłbym Ci jeszcze prościej wyjaśnić, co napisałem, wydaje mi się to jednak przedstawione w łatwo przyswajalny sposób.

 

Pamiętam fajną anegdotę, jak profesor chemii z uniwersytetu gdańskiego opowiadał, jak próbował wytłumaczyć pewnemu człowiekowi, że istnieje powietrze. Uważał ten człowiek, że powietrza nie ma, bo go nie czuć. To rofesor daje mu wyraźny przykład - "a co czujesz, jak wystawiasz rękę jadąc samochodem - przecież czuć jak powietrze uderza w rękę" - a na to człowiek - "to nie powietrze, to pęd"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak to jest?

bo teraz już zgłupiałem....z tego co pisał miromalbork wynika za wlasciwie taka zamiana nie ma sensu (chociaż dla niektórych nawet 20g to sporo) idąc Twoim tokiem myślenia to już lepiej było by aby ramy były próżniowe, z drugiej strony dlaczego liczysz tak że odejmujesz mase helu? skoro jest lżejszy od powietrza to akurat na Ziemii jego masa jest jakby ujemna B) wiem że to trohe głupie ale to takie moje rozumowanie.....poprawcie mnie jeśli sie myle

 

a tak wogóle to czemu dyskutujemy o helu? przeciez byla mowa o azocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się wcześniej opinia, że koła napompowane azotem są lżejsze - ale przy azocie jest to tak mała różnica w masie, że praktycznie jej nie ma. Jeżeli chciałoby sie odchudzać dętki, to jak już, to helem - dlatego pisząc o odchudzaniu zacząłem pisać o odchudzaniu helem, a nie azotem.

Stosunkowa waga powietrza, azotu i helu wynosi kolejno 29, 28, 4

idąc Twoim tokiem myślenia to już lepiej było by aby ramy były próżniowe
Dokładnie, mniej ważyłyby ramy próżniowe, niż wypełnione helem.

 

Odejmuję masę helu, bo hel ma masę. Gdybyśmy wzięli ramę z próżnią w środku i wpuścili do niej hel, to jej masa by się zwiększyła.

 

skoro [hel] jest lżejszy od powietrza to akurat na Ziemii jego masa jest jakby ujemna wiem że to trohe głupie ale to takie moje rozumowanie.....poprawcie mnie jeśli sie myle

W zasadzie masa nie może być ujemna. W tym wypadku upraszczając, że masa helu jest ujemna skomplikowałoby się obliczenia i mogłoby zakłamać się wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Włączam się do dyskusji z informacją ze strony:http://autoputz.pl/azot.htm . Dotyczy ona motoryzacji ale, sądzę że, każdy będzie potrafił to należycie odczytać.

Pompowanie kół azotem

 

 

Każdy użytkownik samochodu styka się z problemem utrzymania właściwego ciśnienia w oponach.

Gaz techniczny zapewnia poprawne i stałe ciśnienie opon niezależnie od jego temperatury która rośnie w trakcie jazdy. Opony napełniane za pomocą gazu podlegają w mniejszym stopniu ujemnym wpływom, które powstają podczas jazdy. To doprowadza do istotnego powiększenia osiągów opony (przebieg kilometrów) i do obniżenia zużycia materiałów pędnych. Gaz jest jest obojętny chemicznie.

 

 

Osiągane korzyści:

 

maksymalna przyczepność opon do podłoża szczególnie na zakrętach, lepsza skuteczność przyspieszania i hamowania

 

krótsza droga hamowania

 

równomierne zużycie bieżnika opony

 

zwiększenie żywotności opony o 30% ,

 

aż o 75 % mniej pęknięć dla opon podczas ich przegrzania,

 

redukcja zużycia paliwa dzięki mniejszemu oporowi toczenia

 

nie wchodzi w reakcje chemiczne z opona (nie niszczy opony)

 

niezmienne ciśnienia dla podgrzanych opon.

 

EKONOMICZNIE

- oszczędność paliwa dzięki zmniejszonemu oporowi toczenia

- przedłużenie życia opony nawet do 20% poprzez równomierne zużycie bieżnika oraz zachowanie stabilnego ciśnienia

- minimum trzykrotne wydłużenie przerw miedzy kolejnymi kontrolami ciśnienia

 

BEZPIECZNIE

- zapewnienie lepszej przyczepności opon do podłoża, szczególnie na zakrętach, lepsza skuteczność przyspieszania i hamowania na trasie normalnej lub na drodze wysokiego ryzyka (np. w górach...).

- zwiększenie trwałości ogumienia dzięki ograniczeniu ilości mikropęknięć wynikających ze zbyt małego ciśnienia

 

EKOLOGICZNIE

- zmniejszenie zużycia paliwa wpływa na ograniczenie emisji związków toksycznych

- zwiększenie trwałości opon przyczynia się do ograniczenia objętości odpadów przeznaczonych do przeróbki

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumowanie miromalbork jest sensowne, ale pomijasz to, że w oponach mamy ciśnienie.

 

"Jeżeli chciałoby sie odchudzać dętki, to jak już, to helem - dlatego pisząc o odchudzaniu zacząłem pisać o odchudzaniu helem, a nie azotem.

Stosunkowa waga powietrza, azotu i helu wynosi kolejno 29, 28, 4"

 

te wartości są dla ciśnienia 1013hPa i 0*C. w oponach jest 3-4,5atm (chyba, ja nigdy nie mierzę) więc trzeba pomnożyć zbicie masy przez tą wartość. teoretycznie więc pompując opony wodorem możemy obniżyć wagę o (29-1)*4*Vdętki/22,4[dm^3] . jak się mylę to poprawcie :)

 

oczywiście ciśnienie jest wyższe tylko w kołach. no i koła z wodorem nie są zbyt bezpieczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh chłopaki i tu jest problem. Hel jest bardzo drogim gazem. Ponadto bardzo łatwo ucieka ze zbiorników (używają go np w Instytucie Lotnictwa w tunelu aerodynamicznym). Dlatego raczej szybko by trzeba było dopompowywać. Nie wiem po jakim czasie ale jest to nieopłacalne raczej. Jeśli chodzi o próżniowe ramy to zaczyna się sprawa wytrzymałości. Na taką ramę działało by ciśnienie atmosferyczne któremu musiały by się przeciwstawić rurki. Więc osłabiło by to minimalnie ramę. Co prawda jeśli dobrze liczę to próżnia w rurkach powodowała by że działały by na ramę dodatkowe obciążenia rzędu 0,01 kg na mm^2. Ale skoro już się zagłębiamy w takie szczegóły ;) Myślę że zysk na masie ramy pustej i zawierającej powietrze jest znikomy. Zwłaszcza że nieszczelna rama ma otwory a więc mniej materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, mniej ważyłyby ramy próżniowe, niż wypełnione helem.

 

Odejmuję masę helu, bo hel ma masę. Gdybyśmy wzięli ramę z próżnią w środku i wpuścili do niej hel, to jej masa by się zwiększyła.

eeee...no fakt ze hel ma jakąś mase, ale przecież jakbyśmy dwie ramy, jedną próżniową, a druga z helem wsadzili na wagę to ta z helem byłaby przecież lżejsza, nie?

 

oczywiście ciśnienie jest wyższe tylko w kołach. no i koła z wodorem nie są zbyt bezpieczne ;)

a skad Ci sie ten wodor jeszcze wziął? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skad Ci sie ten wodor jeszcze wziął? :)

 

z powietrza :D wodór jest najlżejszy w końcu, więc łatwo policzyć, że na nim zyskamy max 5g na cm^3 gazu w oponie. więc w przypadku azotu będzie jeszcze mniej.

 

btw: próżniowe koła też byłyby lekkie:P

btw2: ktoś wspominał, nie wiem czy w tym temacie, że opory zależą jeszcze od tego, czy gaz w oponie się porusza czy nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie wiem czy taki temat już był na forum w każdym razie ja nie znalazłem.

czytając o korzyściach napompowania opon samochodowych czystym azotem

zastanawiałem się nad możliwością napompowaniem nowych dętek rowerowych tym gazem. Próbował ktoś tego czy jest to w odczuwalne????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sportach samochodowych chodzi o to, że tam mają kilka kompletów opon i nie muszą kontrolować ciśnienia po założeniu kolejnego kompletu opon, bo napompowane azotem opony są nie wrażliwe na temperaturę( opony poddawane są dodatkowo maksymalnym obciążeniom, więc i zmianom temperatury pracy) i ciśnienie nie ulega zmianie- więc oszczędzają czas. W rowerze i w zwykłych samochodach, to zwykły bełkot marketingowy- w powietrzu jest przecież ok. 78 % azotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...